°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Raši obvinil Trubana, že Websupport spravoval Kočnerovu stránku: Líder PS/SPOLU sa ostro ohradil

Richard Raši a Michal Truban
Richard Raši a Michal Truban
Zdroj: SITA/Martin Medňanský, Topky/Vlado Anjel
22.09.2019 18:12

BRATISLAVA – Cieľ vyrovnaného rozpočtu nemôže byť na úkor obyvateľov, povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Podľa lídra koalície PS/Spolu Michala Trubana vláda opustila svoje vlastné programové vyhlásenie. Truban tiež kritizoval tendre v informatizácii a klientelizmus, podľa Rašiho sú obstarávania transparentné.


Michal Truban a Richard Raši sa stretli v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Truban na začiatku zaradil podpredsedu vlády do generácie politikov, ktorých progresívci označujú za kočnerovskú generáciu.

Raši obvinil Trubana

„Podobní Kočnerovia sú aj v informatizácii,“ povedal Truban. Raši sa ohradil. Podľa neho by mal pri zmene generácie kočnerovských politikov začať Miroslavom Beblavým. Podpredseda vlády pre informatizáciu obvinil Trubana, že jeho niekdajšia firma Websupport spravovala aj internetovú stránku, na ktorej sa prezentoval práve Kočner Na pranieri. „Websupport žil aj s peňazí zo stránok s pornografickým obsahom,“ dodal Raši.

Richard Raši
Richard Raši
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Truban ale takúto argumentáciu striktne odmietol. Podľa neho Raši ako digitálny líder ukazuje, že nerozumie internetovým službám. „Nevie, čo je webhosting. To je akoby ste povedali, že Facebook žije z Kočnerových peňazí preto, že si tam zaplatil reklamu,“ zakontroval Truban.

Sociálne balíčky sú nesystémové opatrenia

„Každá vláda chce napĺňať svoje programové vyhlásenie, tak ako sa dá,“ vyhlásil Raši. Dodal, že výroky o nulovom deficite vyhlásil exminister financií Peter Kažimír na základe vtedajších predikcií. Podľa Rašiho sa trhy ochladzujú a ide sa do hospodárskej recesie. Sociálne balíčky považuje za opatrenia, ktoré majú zabezpečiť, aby sa prípadná kríza nedotkla života ľudí.
„Sú to marketingové nesystémové opatrenia, ktoré mali robiť celé štyri roky,“ uviedol Truban o sociálnych balíčkoch.

Michal Truban
Michal Truban
Zdroj: glob.sk

Viacero opatrení považuje za dobrú myšlienku ako napríklad obedy zadarmo. Realizácia je však podľa neho nepremyslené a robené narýchlo. „Nakoniec tí občania musia oveľa viac platiť,“ uzavrel. Dodal, že by to PS/Spolu robilo cez testovací projekt, kde by zapojili lokálnych farmárov a podporovali tak zdravú stravu.

Politickí lídri nemajú záujem, aby informatizácia fungovala

Podľa Rašiho je tvrdenie, že ľudia platia za školské obedy viac, klamstvo. „Nikde neplatia oveľa viac, pretože nikde neplatia viac, všade platia menej,“ spresnil. Na otázku, či Smer-SD zvládol obedy zadarmo dobre, uviedol Raši, že sa opatrenie stále realizuje. V otázke daní chce Truban daň za veci, ktoré škodia životnému prostrediu alebo daň z hazardu. PS/Spolu taktiež plánuje v prípade členstva v budúcej vláde znižovať odvody. Podľa Rašiho takýto program vytvorí 2,5-miliardový dlh, Truban chce tento deficit vykryť z eurofondov.

Raši obvinil Trubana, že
Zdroj: Topky/Maarty

„Štúdiu uskutočniteľnosti vo veľmi veľkej miere píšu ľudia z firiem, ktorí to dodávajú,“ uviedol Truban. Ďalším problémom podľa neho je, že politickí lídri nemajú záujem, aby informatizácia fungovala. Podľa neho chcú iba obstarávať a čerpať eurofondy, ktoré ani poriadne nevedia čerpať. „Na to, aby sa nestávalo, aby sa niekto pokúsil niečo nekalé urobiť, mávame stop and go mítingy z Úradu hodnoty za peniaze,“ oponuje Raši s tým, že jeho úrad robí aj verejné vypočutia. „Proces obstarávania štátneho IT je v súčasnosti robený naozaj transparentne a nie je nikým spochybňovaný, okrem jednej organizácie, ktorú kedysi zakladal pán Truban,“ dodal vicepremiér.

V otázke kandidátnej listiny Smeru-SD do volieb Raši poznamenal, že meno volebného lídra bude známe v novembri. Na otázku, či je lepší premiér Peter Pellegrini alebo Robert Fico (obaja Smer-SD) odpovedal, že Pellegrini je v tejto dobe najlepší predseda vlády. Bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara by na kandidátke Smeru-SD nechcel, kým sa neodstránia pochybnosti spájané s jeho osobou. Podľa Trubana by bola prezidentka Zuzana Čaputová lepšou volebnou líderkou PS/Spolu ako on.


Galéria

Richard Raši a Michal Richard Raši Michal Truban

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články