Od nedele čaká mladomanželov zmena: Koniec poplatkov pri zmene mena | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Od nedele čaká mladomanželov zmena: Koniec poplatkov pri zmene mena

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
30.08.2019 08:30

BRATISLAVA - Za vydanie nových dokladov po zmene priezviska už mladomanželia od nedele (1. 9.) nebudú platiť. Do účinnosti totiž vstupuje novela zákona o správnych poplatkoch, ktorá ich od povinnosti platiť oslobodzuje.


Manželia budú oslobodení aj od súdnych poplatkov, ktoré bezprostredne súvisia s uzatvorením manželstva a následne zmenou priezviska jedného z manželov. Ide napríklad o zápis zmien do obchodného registra. Zmena sa však netýka urýchleného vydania dokladov na žiadosť poplatníka.

V súčasnosti sa napríklad za vydanie občianskeho preukazu platí 4,50 eura, za vydanie cestovného pasu 33 eur. Nový vodičský preukaz či medzinárodný vodičský preukaz stojí 6,50 eura. Tri eurá sa platia zas napríklad za vykonanie zmien v osvedčení o živnostenskom oprávnení.

Novelu do Národnej rady (NR) SR predložili predseda Smeru-SD Robert Fico a jeho podpredseda Juraj Blanár. Zmenu zdôvodnili podporou tradičnej rodiny a uľahčením finančnej situácie manželov. Parlament novelu schválil koncom júna, prezidentka ju následne začiatkom júla podpísala.

Svadba mimo úradu oficiálne stojí 70 eur, obec si však môže vypýtať aj viac

Svadba mimo úradu stojí podľa právnych predpisov 70 eur, ďalších 20 eur snúbenci zaplatia, ak sa berú mimo úradných hodín. Obecné zastupiteľstvo však môže schváliť, že budú úradníci vyberať aj ďalšie poplatky na pokrytie nákladov spojených so zabezpečením slávnostného obradu. Pre TASR to uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

V bratislavskom Starom meste teda napríklad snúbenci zaplatia za obrad mimo úradných miestností 200, prípadne 300 eur (ak ide o širšie okolie Starého mesta). V Stupave a Nitre je to zase 120 eur, v Pezinku 170 eur. Úrady to uvádzajú na svojich webových stránkach s tým, že musí ísť o vhodné miesto. O vhodnosti miesta rozhoduje úrad.

Ak majú snúbenci sobáš pred matričným úradom obce, v ktorej žiadny z nich nemá trvalý pobyt, zaplatia ďalších 20 eur. Ten platia obci, v ktorej má jeden z nich trvalý pobyt a v ktorej vyplnia žiadosť o uzavretie manželstva. Táto obec potom vydá delegačný list, na základe ktorého sobáš vykoná iná matrika.

Všetky poplatky platia, ak sú obaja snúbenci Slováci. Ak je jeden z nich cudzinec, zaplatia o 70 eur viac. Ak sú cudzinci obaja alebo ani jeden z nich nemá trvalý pobyt na Slovensku, zaplatia ďalších 200 eur.

Tieto poplatky sa nevzťahujú na cirkevné sobáše. Podľa tajomníka rady pre médiá Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martina Kramaru nie sú pri rímskokatolíckych cirkevných sobášoch pevne stanovené žiadne poplatky. "Pri sobáši je možné dať milodar, a ten závisí od možností snúbencov," uviedol.

Uznáva však, že na niektorých miestach pravdepodobne existuje takzvaný zvyčajný milodar, ktorý sa dáva pri sobáši v konkrétnom chráme. "Aj tu však platí, že je možné dať menej alebo viac, podľa možností veriaceho - a ak tento nemá prostriedky, kňaz má odslúžiť svätú omšu aj zadarmo, keď ho o to poprosia," dodal Kramara.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články