°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

AKTUÁLNE Čižnár zasiahol: Zrušil rozhodnutie prokurátora, ktorý zamietol Kočnerovu sťažnosť

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
09.08.2019 18:10

BRATISLAVA - Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Informoval o tom jeho obhajca Marek Para.


Čižnár rozhodol 29. júla, a to o mimoriadnom opravnom prostriedku. Parovi bolo rozhodnutie doručené v piatok a ÚŠP 7. augusta. Kočnerovi bolo uznesenie doručené do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Leopoldove rovnako v piatok. „Vyšetrovatelia tímu poškodeného Jána K. a Martiny K. evidentne porušili práva Mariana K., keď mu znemožnili odôvodniť sťažnosť v prípade dvojnásobnej vraždy,“ zdôraznil Para.

Z uznesenia vyplýva, že je potrebné, aby prokurátor ÚŠP opätovne rozhodol o sťažnosti voči marcovému obvineniu s tým, že Kočner a jeho obhajca majú právo ju v primeranej lehote odôvodniť. Vyšetrovateľ umožnil medzičasom Kočnerovi oboznámiť sa s vyšetrovacím spisom. Na odôvodnenie sťažnosti dostal lehotu desať dní od doručenia výzvy. „Je to príliš krátka lehota a budem žiadať o jej primerané predĺženie,“ avizoval Para.

Kočnerova sťažnosť

Obhajca obvineného a aj obžalovaného (v kauze televíznych zmeniek) Para podal 2. mája na GP SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu ÚŠP, ktorý predtým zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. O mimoriadnom opravnom prostriedku mal rozhodovať generálny prokurátor Čižnár, a to v lehote do polroka. Od mája do vyššie spomínaného rozhodnutia koncom júla poverený prokurátor GP SR študoval rozsiahly spisový materiál.

Mariana Koćnera priviezli s
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Parovi podľa jeho slov nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, a to mu „znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu“. Podnikateľa Mariana Kočnera predtým obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP 15. apríla zamietol. Kočnera obvinili v prípade vraždy Kuciaka 8. marca. Koncom marca Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade Kuciakovej vraždy Tomášom Szabóom obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

Lipšic uviedol, že Kočnerovi nebolo zrušené vznesenie obvinenia, ide o procesnú vec 

Generálny prokurátor len napravil procesnú chybu cez mimoriadny opravný prostriedok, ozrejmil Daniel Lipšic, obhajca rodiny Kuciakovcov. „Obhajoba podala žiadosť o preskúmanie postupu vyšetrovateľa, o ktorej mal rozhodnúť prokurátor predtým, ako rozhodol o zamietnutí sťažnosti voči vzneseniu obvinenia,“ uviedol Lipšic. Dodal, že všetky úkony v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú platné a Kočner je z objednávky vraždy novinára obvinený.

AKTUÁLNE Čižnár zasiahol: Zrušil
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Špeciálna prokuratúra tak bude nanovo rozhodovať o sťažnosti Mariana K. voči obvineniu v prípade vraždy. Obvinenie môže potvrdiť alebo sťažnosti vyhovieť a zrušiť ho, priblížil docent trestného práva a vysokoškolský pedagóg Peter Kováč. Na to, že je podnikateľ naďalej obvinený, to podľa jeho slov vplyv nemá. „Na priebeh vyšetrovania, jeho rýchlosť a platnosť vykonaných dôkazov to nemá absolútne žiaden vplyv, pretože uznesenie o vznesení obvinenia je vykonateľné pred platnosťou,“ dodal Lipšic. Podľa neho by v priebehu budúceho týždňa mal Úrad špeciálnej prokuratúry o priebehu vyšetrovania vraždy informovať „a stále je plán, že by malo byť vyšetrovanie v krátkej dobe ukončené“.

Generálna prokuratúra: Kočner ostáva naďalej obvinený z objednávky Kuciakovej vraždy 

Kočner zostáva naďalej obvinený z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V prípade sťažnosti obhajcu Mareka Paru voči uzneseniu o obvinení procesne pochybila polícia, ale aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, v tom že chybu vyšetrovateľa neodstránil. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, ktorá momentálne zastupuje hovorkyňu ÚŠP Janu Tökölyovú.

Mariana Koćnera priviezli s
Zdroj: TASR/Dušan Hein

„ÚŠP bolo doručené rozhodnutie prvej námestníčky Generálneho prokurátora Viery Kováčikovej. Z jeho obsahu vyplýva, že je potrebné opätovne rozhodnúť o sťažnosti obvineného M.K. proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo, že ide o procesné pochybenie spočívajúce v tom, že bolo vyšetrovateľom Policajného zboru odmietnuté nahliadnutie obhajcu M.K. do vyšetrovacieho spisu, ktorého sa dožadoval práve preto, aby mohol odôvodniť podanú sťažnosť,“ povedala hovorkyňa Predajňová.

„Ďalej pochybenie prokurátora ÚŠP spočíva v tom, že chybu vyšetrovateľa neodstránil a rozhodol o sťažnosti predčasne, čím došlo minimálne k porušeniu práv na obhajobu. Túto prax potvrdzujú viaceré rozhodnutia Ústavného súdu, ako aj Európskeho súdu pre ľudské práva. S rozhodnutím GP sa stotožnil aj dozorový prokurátor ÚŠP. Aj po tomto rozhodnutí prvej námestníčky generálneho prokurátora zostáva M.K. naďalej obvinený z objednania vraždy Jána Kuciaka. Žiadnym spôsobom však toto rozhodnutie nemá vplyv na vznesenie obvinenia a ani na doteraz vykonané úkony. GP SR sa preto ohradzuje voči slovným útokom a urážkam na jej adresu, ktoré vyplývajú z neznalosti veci,“ zdôraznila na záver Predajňová.  

Kauza zmenky

S Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom sa medzičasom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku začalo koncom júla hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek. Ďalšie je naplánované na september. Marian Kočner je momentálne naďalej väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian Kočner ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe. Marian Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove.

AKTUÁLNE Čižnár zasiahol: Zrušil
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd - ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací Najvyšší súd SR. Naposledy v pondelok (24. 6.) vzal prostredníctvom svojho obhajcu v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby späť. Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze nebezpečného prenasledovania (sledovanie novinárov). Na sledovanie si mal najať Marian Kočner exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.


Galéria

Generálny prokurátor SR Jaromír Mariana Koćnera priviezli s Mariana Koćnera priviezli s

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články