°C

Utorok, 2. jún 2020. Meniny má Xénia, zajtra Karolína.

Pre premiéra je kompliment, že sa objavuje medzi menami na post predsedu Európskej rady

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: SITA/Julien Warnand, Pool Photo via AP
27.06.2019 17:30

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini vníma to, že sa objavuje medzi možnými menami na post predsedu Európskej rady aj on, ako kompliment.


"Zatiaľ sa so mnou nelúčte a keby náhodou, tak sa prídem rozlúčiť," povedal premiér na dnešnom Výbore NR SR pre európske záležitosti. Podľa Pellegriniho sa v tejto súvislosti spomínajú viaceré mená, preto by sme mali ostať pri zemi. "Hovorí sa aj o iných premiéroch mimo krajín V4. Hovoríme o viacerých menách z Bulharska či Chorvátska. Máme s nimi ja aj iní kolegovia dobré vzťahy," dodal premiér s tým, že nevykonáva konkrétne kroky, aby ho na tento post nominovali.

V týchto dňoch lídri krajín Európskej únie rozhodujú o tom, kto sa stane novým predsedom Európskej komisie, Európskej rady, šéfom európskej diplomacie či šéfom Európskej centrálnej banky. Debata vyvrcholí v nedeľu 30. júna na mimoriadnom summite premiérov a prezidentov EÚ.

Do úvahy musia brať výsledky volieb do Európskeho parlamentu, regionálne rozloženie aj rodovú rovnosť. Slovensko má záujem, aby jednu z kľúčových funkcií zastával súčasný podpredseda EK Maroš Šefčovič. Hoci sa objavilo aj Pellegriniho meno, ten nepriamo svoj záujem už v minulosti odmietol. Momentálne je predsedom Európskej rady Poliak Donald Tusk.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články