Tusk prerušil mimoriadny summit Európskej únie: Vedie bilaterálne rokovania s lídrami | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Tusk prerušil mimoriadny summit Európskej únie: Vedie bilaterálne rokovania s lídrami

Donald Tusk
Donald Tusk
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo
01.07.2019 06:40

BRUSEL - Predseda Európskej rady Donald Tusk v nedeľu neskoro večer prerušil mimoriadny summit EÚ, aby mohol viesť bilaterálne rokovania s jednotlivými lídrami o obsadení kľúčových postov v orgánoch Únie. Informovala o tom agentúra DPA.


"Tusk teraz zorganizuje bilaterálne stretnutia s lídrami. Summit bude pokračovať po skončení bilaterálok," napísal na Twitteri Tuskov hovorca Preben Aamann. Podľa agentúry AP lídri EÚ okolo polnoci viedli rozhovory v malých skupinách a bezprostredne nebolo jasné, či sa vrátia k oficiálnym rokovaniam summitu. 

Schôdzka hláv štátov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie sa v Bruseli začala v nedeľu večer s oneskorením. Predseda Európskej rady totiž ešte pred ňou rokoval s lídrami jednotlivých štátov, medzi ktorými existujú veľmi rozdielne názory na obsadenie vrcholných postov v EÚ, predovšetkým v otázke nového šéfa eurokomisie. Či sa lídri dokážu dohodnúť už na tomto summite, zostáva nejasné. 

Úvahy, že by sa predsedom Európskej komisie mohol stať socialistický špicenkandidát Frans Timmermans z Holandska, odmietli premiéri členských krajín združení v Európskej ľudovej strane (EPP). Voči Timmermansovi verejne ostro vystúpili poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články