Príchod papalášov rozhýbal metropolu Zemplína: Praveké stroje zavlažovali námestie | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Príchod papalášov rozhýbal metropolu Zemplína: Praveké stroje zavlažovali námestie

Zdroj: TASR - Roman Hanc
26.06.2019 21:00

MICHALOVCE - Zdá sa, že rokovanie vlády na východe Slovenska dalo do pohybu mnohé veci. Výjazd členov vlády do metropoly Zemplína, zdá sa, rozhýbal aj mestské služby do maximálnej možnej miery. Do ulíc Michaloviec totiž vyrazil stroj, ktorý si určite pamätajú hádam aj ročníky za minulého režimu.


Nekonečne tropické počasie, dnes sprevádzalo rokovanie vlády v Michalovciach. Počas dňa výjazdového rokovania vlády do ulíc mesta dokonca vyrazili stroje, ktoré si mnohí pamätajú ešte zo 70. rokov minulého storočia. V rámci schladenia a zavlažovania mesto vyslalo do boja striekajúce stroje, ktorých výrobné štitky sa datujú aj do dôb dávno zabudnutých.

Z prvotnej analýzy sa môžeme domnievať, že išlo o stroje Liaz 100, ktoré sa vyrábali za minulého režimu od roku 1974 až do roku 1994. Dnes sú už teda aj posledné modely tohto vozidla v minimálne 25-ročnej kondícii. Mestské služby v Michalovciach ich však aj naďalej oceňujú a využívajú v prospech zavlažovacej práce v meste.

Príchod papalášov rozhýbal metropolu
Zdroj: TASR - Roman Hanc

V meste rokovala vláda

Vláda SR v stredu na výjazdovom rokovaní v Michalovciach schválila akčný plán (AP) pre tento okres. Do roku 2022 by v ňom malo vzniknúť 824 pracovných miest. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) na tlačovej konferencii potvrdil, že do regiónu by mali putovať investície vo výške takmer 77 miliónov eur. Z toho sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) vo výške 72,5 milióna eur.

Celková výška regionálneho príspevku podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov bude na úrovni 4,415 milióna eur. „Čo sa týka samotného AP, má štyri prioritné oblasti. Sú to miestny ekonomický rozvoj a zamestnanosť, rozvoj cestovného ruchu, obnova obcí a kvalita životného prostredia a rozvoj ľudských zdrojov,“ spresnil vicepremiér s tým, že Michalovský okres má veľmi ambiciózny plán. Pokiaľ sa podľa neho podarí peniaze vyčerpať, bude to mať výrazný vplyv na zvýšenie kvality života v tomto okrese.

Peter Pellegrini na rokovaní
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Vývoj na trhu práce v okrese Michalovce má v posledných rokoch pozitívnu tendenciu. Ako sa uvádza v schválenom návrhu dokumentu Akčný plán rozvoja okresu Michalovce, celkový počet uchádzačov o zamestnanie (UoZ) ku koncu roka 2018 bol v okrese 6380 ľudí, v súčasnosti dosahuje evidovaná nezamestnanosť 8,8 percenta. Z viac ako 6000 UoZ je podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) 2700 ľudí, ktorí majú len základné vzdelanie. „Z toho dokonca tisícka nemá ukončené ani základné vzdelanie, z 90 percent sú to Rómovia. Druhá kategória sú stredoškoláci, tých je 2900 a 400 evidovaných uchádzačov má vysokoškolské vzdelanie,“ povedal. V okrese je podľa jeho slov 1367 voľných pracovných miest.

Príchod papalášov rozhýbal metropolu
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Reč bola aj o profesiách

Richter zároveň upozornil, že v trende, ktorý bol v tomto regióne zaužívaný, rezort nebude pokračovať. „V tomto okrese pracuje 526 cudzincov z takzvaných tretích krajín, z 90 percent sú to občania Ukrajiny. Absolútne podporujem, aby sme na nedostatkové profesie, ako sú kamionisti, lekári, kuchári, ktoré sú všeobecne na Slovensku veľmi nedostatkové, mali záujem sem získať ľudí aj z tretích krajín. Ale v tomto okrese si nemôžeme dovoliť absentovať od tých množstiev absolventov stredných a vysokých škôl, ktorí majú všetku perspektívu uplatniť sa na domácom trhu práce,“ povedal s tým, že kontrolu zdvojnásobia. „My sem nechceme voziť lacnú pracovnú silu z Ukrajiny, chceme vytvoriť podmienky pre slovenských občanov, ktorí majú záujem pracovať,“ dodal.

Denisa Saková a Ladislav Kamenický na rokovaní vlády v Michalovciach
Denisa Saková na rokovaní
Zdroj: TASR – Roman Hanc

Ako uviedol primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, na rokovaní prezentoval názor, že by bolo vhodné riešiť aj to, aby mladí ľudia neodchádzali za prácou do iných regiónov. Možnosť vidí napríklad v nasmerovaní investora do tohto regiónu, ktorý ponúkne viac ako len manuálnu, relatívne málo platenú prácu. „Za tým účelom je potrebné, aby na to boli aj vhodné podmienky. Dosť často sa stretávame s tým, že investori vyžadujú diaľničné spojenie. Viacerí sme skonštatovali, aby neskončilo pri Dargove, ale pokračovalo minimálne po Michalovce,“ uviedol s tým, že zároveň sú si vedomí aj potreby vytvoriť pre ľudí príležitosti na bývanie či kultúrne a spoločenské vyžitie. „Deklaroval som, že budem mať záujem o výstavbu ďalších nájomných bytov, kde očakávame takisto istú podporu vlády,“ uzavrel primátor.

Okres Michalovce bol zaradený Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do zoznamu najmenej rozvinutých okresov 19. októbra 2018. Okrem AP vláda tradične schválila aj uvoľnenie a následné rozdelenie jedného milióna eur zo zdrojov kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Tradičnú sumu zvýšila o ďalších 600.000 eur.


Galéria

Peter Pellegrini na rokovaní Denisa Saková na rokovaní

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: TASR - Roman Hanc

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články