°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Vláda pred letom absolvuje dvojdňový výjazd do regiónov: Začína dnes v Stropkove

Výjazdové rokovanie vlády.
Výjazdové rokovanie vlády.
Zdroj: SITA/Viktor Zamborský
25.06.2019 07:35

STROPKOV - Vláda pred letnou prestávkou absolvuje výjazdové rokovanie vlády v regióne. V utorok bude zasadať v Stropkove, v stredu (26. 6.) v Michalovciach. Vládny kabinet sa v utorok bude venovať akčnému plánu rozvoja okresu Stropkov.


V období rokov 2019 – 2023 by mal okres Stropkov získať od vlády 1.945.000 eur, pričom kabinet bude v utorok rokovať o poskytnutí regionálneho príspevku vo výške jedného milióna eur do 31. augusta. "Dôvodom zaradenia okresu Stropkov medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. Hlavným cieľom akčného plánu je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese vytvorením 261 pracovných miest do roku 2023," uvádza sa v predkladacej správe. 

Najviac financií z miliónového balíka by malo ísť pre mesto Stropkov. Po 100.000 eur by malo ísť na výmenu technológie na zimnom štadióne, vybudovanie príjazdovej komunikácie do Hnedého priemyselného parku a na vybudovanie novej miestnej komunikácie spájajúcej ulice Nový riadok a Akad. Pavlova. 

Financie by mali smerovať na obstaranie zariadenia obecnej a školskej kuchyne v obci Breznica, na tento zámer je vyčlenených 32.000 eur. Obec Bukovce na obstaranie konvektomatov a umývačky riadu pre základnú a materskú školu by mala získať 30.000 eur, obec Miňovce by mala získať 25.000 eur na výmenu strechy na budove obecného úradu. Vláda by mala vyčleniť financie pre viacero obcí aj na výstavbu chodníkov a miestnych komunikácií či na rekonštrukciu kultúrnych domov. Finančnú pomoc by mali dostať aj viaceré cirkvi a športové zväzy a kluby. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR znížilo alokáciu prostriedkov EÚ do dvoch operačných programov o 41,7 milióna eur. Ide o peniaze, ktoré krajina nestihla vyčerpať z Operačného programu Rybné hospodárstvo a Integrovaného regionálneho operačného programu ešte z roku 2015. Keďže sa peniaze podľa pravidla N+3 nepodarilo využiť na projekty ani v nasledujúcich troch rokoch, muselo ministerstvo o nevyčerpanú sumu prostriedky EÚ skrátiť. Vyplýva to z návrhov materiálov, ktoré MPRV SR predložilo na utorkové rokovanie vlády.

Kabinet sa bude na východe Slovenska zaoberať aj monitorovacou správou plnenia Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020. Z nej vyplýva, že zo 154 aktivít a opatrení, ktoré mali byť v roku 2018 realizované v rámci integrácie Rómov, bolo 85 splnených, respektíve sa priebežne plnilo, vo fáze prípravy bolo 54 opatrení a 15 aktivít sa neplnilo. 

S tohtoročnými výjazdovými rokovaniami začala vláda 16. januára, keď zasadala v Snine, o deň neskôr v Levoči. Vo februári vládny kabinet navštívil Revúcu (12. 2.) a obec Jesenské (13. 2.), v marci (19. 3.) Gelnicu a Lipany (20. 3). V apríli (9. 4.) vláda zasadala v Medzilaborciach a v Bardejove (10. 4.), v máji rokovala v Hanušovciach nad Topľou (14. 5.) a v Trebišove (15.5.).

Stropkov od vlády očakáva investície do priemyslu i cestovného ruchu

Prvý raz v histórii zasadne v utorok v Stropkove vláda Slovenskej republiky. Do zoznamu najmenej rozvinutých okresov bol okres Stropkov zaradený 19. októbra minulého roka z dôvodu dlhodobo evidovanej vysokej miery nezamestnanosti. Ku koncu mája predstavovala takmer 10,5 percenta. Hlavným bodom rokovania vlády bude schvaľovanie Akčného plánu okresu. Jeho cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 261 pracovných miest do roku 2023.

"Dnešok vnímam ako historický okamih, keďže tu prvý raz zasadá vláda. Netajím sa, že máme určité očakávania vychádzajúce z našich priorít zohľadňujúcich potreby obyvateľov mesta i okresu. Za mesto sme si ako kľúčové vytýčili investície do rozvoja priemyslu, budovania infraštruktúry, modernizáciu športovísk a rozvoj cestovného ruchu," priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

V oblasti rozvoja priemyslu by malo ísť o vybudovanie prístupovej komunikácie do priemyselného parku s priamym napojením na cestu prvej triedy. V rámci dopravnej infraštruktúry mesto pripravilo projekt východného prepojenia ulíc Nový riadok a Ul. akad. Pavlova, vďaka čomu sa sčasti odkloní doprava z frekventovanej cesty I/15.

Ďalšou z investícií zameraných na rozvoj športu a sekundárne udržanie pracovných miest je podľa hovorcu mesta Stropkov Petra Nováka prvá etapa rekonštrukcie zastaraného zimného štadióna. Jednotlivé projekty by mali získať po 100.000 eur. Jednou z najdôležitejších priorít samosprávy je preložka spomínanej cesty.

"Obchvat Stropkova, respektíve preložka cesty I/15, je dlhodobo pripravovaný projekt, ktorý by vyriešil jeden z najpálčivejších problémov nášho mesta. Myslím si, že teraz je vhodný čas, aby sa to dostalo aj na rokovanie vlády a pristúpilo sa k realizácii stavby. Mesto v uplynulom období splnilo všetky podmienky a v spolupráci so Slovenskou správou ciest je projekt pripravený na ďalšiu fázu," doplnil Brendza.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2019 až 2023 vo výške takmer 73,85 milióna eur sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z EŠIF vo výške 68,94 milióna eur. Celková výška regionálneho príspevku bude 1,94 milióna eur. Návrh uznesenia vlády SR ukladá úlohu uvoľniť ďalšie finančné prostriedky z kapitoly Ministerstva financií v sume jeden milión eur. Zasadnutie sa koná vo veľkej sále historického kaštieľa na ulici Zámockej.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články