Most-Híd sa pripravuje na parlamentné voľby: FOTO Bugár chcel odstúpiť, predsedníctvo to odmietlo | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Most-Híd sa pripravuje na parlamentné voľby: FOTO Bugár chcel odstúpiť, predsedníctvo to odmietlo

Béla Bugár na Republikovej rade
Béla Bugár na Republikovej rade
Zdroj: Topky/Maarty
22.06.2019 14:20

BRATISLAVA – Výsledky eurovolieb, ale aj prípravy na voľby do NR SR, o tom bola v sobotu Republiková rada Mosta-Híd. Na svojom zasadnutí sa venovali aj príprave snemu strany. V májových voľbách do Európskeho parlamentu strana nezískala potrebných päť percent a nemá tak ani jeden mandát. Klesajú aj čísla strany v prieskumoch preferencií do parlamentných volieb.


Predseda stany Bugár dne takisto informoval, že po neúspechu v prezidentských voľbách aj voľbách do Európskeho parlamentu ponúkol svoju funkciu. Predtým ju ponúkol aj predsedníctvu, čo je v hierarchii strany nižší orgán ako Republiková rada. „Ja som funkciu ponúkol. Ale vyhodnotili to tak, že môj odchod by strane nepomohol,“ povedal Bugár s tým, že či a kedy odíde, je na ňom a orgánoch strany, nie na členoch iných strán. Ravasz dodal, že nie sú slepí a vidia, že sa strane už tak dobre nedarí.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Uvedomujú si, že potrebujú zmenu, potrebujú komunikovať víziu toho, čo chcú ešte urobiť a presadiť. On osobne je presvedčený, že sa im podarí preferenčné posilniť. „Uvedomujeme si, že naše rozhodnutia neboli vždy populárne medzi našimi voličmi. Vstup a zotrvanie v takejto vláde má svoje negatíva, urobili sme nejaké chyby. Ale urobili sme viac pozitívneho ako negatívneho,“ povedal Ravasz.

Most-Híd chce ponúknuť miesto na svojej kandidátke do parlamentných volieb členom strán, ktoré zdieľajú jeho hodnoty. Uviedol to dnes na tlačovej besede po zasadnutí Republikovej rady predseda strany Béla Bugár. „V budúcnosti môžu ostať celé regióny aj skupiny obyvateľstva bez zastúpenia na úrovni parlamentu,“ povedal s tým, že z tohto dôvodu ponúkajú spoluprácu najmä mimoparlamentným stranám a združeniam zameraným na región a národnostné menšiny.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Podpredseda strany Ábel Ravasz dnes na tlačovej konferencii po Republikovej rade strany doplnil, že odmietajú, aby iné politické strany kádrovali ich politikov. „Ak je vôľa a vieme si sadnúť za stôl, nemôžeme začať tým, že kto za tým stolom nemôže byť,“ povedal Ravasz na otázku, či by mohol v prospech spolupráce s konkurenčnou SMK odísť z postu predsedu strany Béla Bugár.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Dodal, že neoslovia len národnostné strany, ale aj strany, ktoré sa venujú regiónom. V prvom rade budú oslovovať mimoparlamentné strany. Zároveň odmietli, že by sa mohli spojiť do koalície, momentálne ponúkajú miesta na ich kandidátke. Dôvodom je, že v prípade koalícií nestačí na vstup do NR SR päťpercentná hranice, ale sedempercetná.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Bugár reagoval aj na odkaz šéfa SNS

Bugár reagoval aj na odkaz predsedu SNS Andreja Danka, že ak bude Most-Híd hlasovať za opozičnú novelu zákona o štátnom jazyku, bude to porušenie koaličnej zmluvy. "Možno toto má byť dôvod na vyvolanie predčasných volieb, ale to nie je náš problém, ale ich," uviedol Bugár. Dodal, že Most-Híd môže právnu normu podporiť a v prvom čítaní to aj urobí. Hovorí však aj o potrebe novelu vylepšiť. Ak prejde do druhého čítania, Most-Híd právnu normu podporí v druhom čítaní až po jej vylepšení.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

V májových voľbách do Európskeho parlamentu strana získala 2,59 percenta hlasov, predbehla ju aj konkurenčná SMK (4,96 percenta). Očakáva sa, že témou stretnutia republikovej rady by mohla byť aj spolupráca s ďalšími maďarskými stranami, najmä spolupráca do parlamentných volieb. Tie by sa mali konať 29. februára 2020.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Podľa posledných prieskumov preferencií sa Most-Híd pohybuje na hrane zvoliteľnosti. V posledných prieskumoch agentúry Focus neprekračuje Most-Híd päťpercentnú hranicu. V júnovom prieskume získal 4,4 percenta hlasov opýtaných a 4,1 percenta v prieskume, v ktorom sa už objavila strana Andreja Kisku. Pokles zaznamenala aj agentúra AKO. V jej prieskume zo začiatku mája mal Most presne päť percent. Pokles preferencií priznal aj Bugár.

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty

Most-Híd sa pripravuje na
Zdroj: Topky/Maarty


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články