Tomáš reaguje na prezidenta Kisku: Viac ako na záujem krajiny myslí na svoj stranícky | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Tomáš reaguje na prezidenta Kisku: Viac ako na záujem krajiny myslí na svoj stranícky

Erik Tomáš
Erik Tomáš
Zdroj: TASR/Michal Svítok
23.05.2019 15:30

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska viac ako na záujem krajiny myslí na ten svoj stranícky. Len potvrdzuje, že už dávno nie je nadstraníckym prezidentom. Píše to na Facebooku poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš.


Vysvetľuje to tým, že parlament už zvolil 12 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých má prezident podľa ústavy vybrať polovicu, teda šiestich. „On však vybral len troch a zvyšných odmieta. Ústavný súd mohol mať už desiatich sudcov z trinástich. Oveľa pružnejšie by fungovalo jeho plénum, ako aj tri kompletné senáty. Pre Kisku však nemôžu, lebo necháva na súde naďalej len sedem sudcov," píše Tomáš.

Podľa neho ide o zlomyseľnosť Andreja Kisku. „Ak je zlomyseľnosť to, čo chce Kiska priniesť do parlamentu, tak ďakujeme, nechceme. Zlomyseľnosti už máme dosť od súčasných opozičných strán," napísal koaličný poslanec na sociálnej sieti.

Andrej Kiska
Tomáš reaguje na prezidenta
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Parlament dodal prezidentovi v troch dvojkolových voľbách 12 mien, pričom na voľných deväť miest ústavných sudcov je potrebných 18 uchádzačov. Kiska už po druhom kole voľby vymenoval troch z ôsmich zvolených, medzi ktorými vybral aj nového predsedu a podpredsedu, aby tak zabezpečil aspoň minimálne predpoklady pre riadny chod Ústavného súdu SR. Následne reagoval tak, že bude čakať, až kým poslanci nezvolia plný počet kandidátov, dovtedy nebude ďalších sudcov menovať. 

V utorňajšej, respektíve v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady SR zvolili okrem Martina Vernarského aj Mareka Tomašoviča, Pavla Boroňa a advokáta Patrika Palšu. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vzhľadom na výsledok vypíše nový termín, do ktorého sa budú môcť prihlásiť ďalší uchádzači. Následne ich čaká verejné vypočutie pred poslancami ústavnoprávneho parlamentného výboru.


Galéria

Erik Tomáš Andrej Kiska

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články