Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Zvýšenie počtu volebných obvodov môže podľa politologičky znížiť regionálne rozdiely

Počítanie hlasov po prvom kole prezidentských volieb na Ukrajine.
Počítanie hlasov po prvom kole prezidentských volieb na Ukrajine.
Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits
14.05.2019 13:35

BRATISLAVA - Zvýšenie počtu volebných obvodov na Slovensku je príležitosť pre znižovanie regionálnych rozdielov, uviedla to politologička z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Bzdilová. Reagovala tým na spustenie celoslovenskej petície za zvýšenie počtu volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR.


“Predpokladám, že političky a politici volení z regiónov svoje regióny dobre poznajú a budú mať snahu zlepšovať ich stav minimálne preto, aby boli opätovne zvolení,“ vysvetľuje Bzdilová. Ďalším možným pozitívom je podľa nej nárast politickej zodpovednosti cez priamy kontakt politikov s ľuďmi, ktorí ich zvolili za svojich zástupcov. „Politici v Bratislave sú pre obyvateľov Stropkova či Prešova predsa len menej nadosah ako tí, ktorých si budú voliť vo svojom kraji. Adresnosť a dostupnosť volených zástupcov zvýši mieru transparentnosti a kvality fungovania demokracie,“ zdôvodňuje politologička.

Pomerný volebný systém založený na princípe jedného volebného obvodu navyše podľa Bzdilovej posilňuje centralizmus, či už politických strán, alebo silnú dominanciu hlavného mesta. Petíciu za navýšenie počtu volebných obvodov preto víta. „Navýšenie počtu volebných obvodov z jedného na osem, podľa jednotlivých krajov, ako to požadujú predkladatelia petície, môže tiež prispieť k väčšiemu záujmu o samotné fungovanie kraja a jeho kompetencie, ktoré na základe volebnej účasti v regionálnych voľbách nie je veľké. Celoštátna úroveň tak môže posilniť regionálnu,“ objasňuje Bzdilová.

Zároveň poukazuje na fakt, že vo vyspelých demokraciách je zvykom, že úspešní politici začínajú svoju politickú kariéru vo svojej obci, meste či regióne, a postupne sa prepracujú na celoštátnu úroveň. „Majú tak príležitosť a priestor naučiť sa o politických mechanizmoch cez vlastnú skúsenosť, ktorá je často neprenosná a nenahraditeľná. Zároveň získajú čas aj profesionálne dozrieť,“ myslí si politologička. Pri otázke, či predkladaná petícia má šancu na úspech, vysvetľuje, že dosiahnuť počet 100-tisíc podpisov je síce ambiciózny plán, no ak sa organizátorom podarí dostať túto petíciu do povedomia verejnosti cez média, sociálne siete i osobným zberom podpisov v uliciach, má šancu uspieť.

Celoslovenskú petíciu za zvýšenie počtu volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR iniciovali 10. mája v Prešove politológ Michal Kaliňák, starosta obce Veľké Revištia Martin Hrunka a lekár Patrik Palacka. Slovensko totiž podľa predkladateľov petície potrebuje toľko volebných obvodov, koľko má krajov. Ich cieľom preto je, aby vznikol parlament regiónov a aby mali obyvatelia Slovenska možnosť voliť kandidátov na poslancov podľa krajov.

Tých poslancov, ktorých poznajú, môžu totiž podľa nich ľudia nielen voliť, ale aj kontrolovať. Podpisy pod petíciu budú zbierať priebežne, osobne medzi občanmi, ako aj na web stránke peticie.com. Pre petičnú akciu bola zriadená špeciálna web stránka www.parlamentregionov.sk, na ktorej budú priebežne publikovať aj podporné vyjadrenia osobností k prínosu voľby poslancov NR SR v krajoch. Petíciu podporuje aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články