Pellegrini o dostavbe jadrových elektrární: Niektoré firmy z toho robia nekonečný príbeh | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Pellegrini o dostavbe jadrových elektrární: Niektoré firmy z toho robia nekonečný príbeh

Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Na archívnej snímke dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
30.04.2019 16:55

BRATISLAVA - Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini má pocit, že firmy zodpovedné za dostavbu nových jadrových elektrární si z nich robia naschvál “nekonečný príbeh“. Takto si majú podľa neho zabezpečovať istý biznis v jadrovej energetike aj do budúcna.


„Keďže sa tých jadrových elektrární v Európe veľa nestavia, tak mám pocit, že firmy, ktoré sú špecializované na dostavbu jadrových elektrární, si z tej výstavby chcú radšej spraviť nekonečný príbeh, aby mali garanciu, že budú mať na desiatky rokov zabezpečenú svoju prácu. Nechcú dokončiť a odovzdať jadrovú elektráreň do činnosti, pretože by pravdepodobne nemali nasledujúce roky čo stavať,“ povedal na Európskom jadrovom fóre v Prahe Pellegrini.

Predseda vlády vyzval spoločnosti zodpovedné za dostavbu elektrární, aby si robili svoju prácu poctivo. „Aby už dodali dielo, aby sme mohli získať všetci benefity z tohto diela a nech sa potom uchádzajú v inej krajine o výstavbu ďalšieho jadrového zdroja. Takto pomaly to ďalej ísť nemôže,“ konštatoval premiér.

Na Slovensku sa v súčasnosti dostavujú dva jadrové bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Tieto nové jadrové bloky mali byť postavené už v rokoch 2012, respektíve 2013. Podľa najnovších oficiálnych informácií by sa mal tretí mochovecký blok uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka a štvrtý niekedy o rok neskôr. Zhruba jedenásťkrát sa navyšoval aj rozpočet dostavby Mochoviec, z plánovaných 2,8 miliardy eur na súčasných 5,67 miliardy eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články