Tvrdé slová SNS na adresu Pellegriniho: Premiérom je náhodou, dôležitejší je názor Fica | Topky.sk

Nedeľa, 21. júl 2019. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Tvrdé slová SNS na adresu Pellegriniho: Premiérom je náhodou, dôležitejší je názor Fica

Peter Pellegrini a Andrej Danko.
Peter Pellegrini a Andrej Danko.
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
24.03.2019 15:15

BRATISLAVA - Pre SNS nie je podstatné, čo rozpráva premiér Peter Pellegrini v diskusných reláciách, ale čo povie na Koaličnej rade predseda Smeru-SD Robert Fico. Informovala o tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.


SNS premiérove slová označila za mediálne útoky. "To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády SR zhodou náhod. Jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu. Dôležité je, ako sa vyjadrí na Koaličnej rade predseda Smeru-SD Robert Fico," napísala strana.

Spor v koalícii

Najnovší spor v koalícii sa týka obrannej pomoci od Spojených štátov amerických. Washington chce dať 105 miliónov dolárov na rekonštrukciu vojenských letísk, proti tomu protestuje SNS. Žiadna finálna zmluva však ešte nie je na stole, o texte rokuje ministerstvo zahraničných vecí.

Pellegrini o rozkole v Smer-SD: Strana neperie špinavú bielizeň na verejnosti, pripomenul

Zmluvu by musela po schválení Bezpečnostnou radou SR a vládou odobriť ešte Národná rada SR, SNS však tvrdí, že ak to minister podpíše, nemá čo robiť v koalícii. Premiér Pellegrini sa v piatok stretol s ministrami zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a obrany Petrom Gajdošom.

Andrej Danko.
Andrej Danko
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zmluvu by musela po schválení Bezpečnostnou radou SR a vládou odobriť ešte Národná rada SR, SNS však tvrdí, že ak to minister podpíše, nemá čo robiť v koalícii. Premiér Pellegrini sa v piatok stretol s ministrami zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a obrany Petrom Gajdošom.

Ako v nedeľu uviedol v prednahrávanej relácii v Politike na TA3, kým nie je jasné, čo v zmluve bude, príde mu zbytočné vyhlasovať, či niekto odíde, alebo neodíde z koalície. Zdôraznil, že v utorok bude o podmienkach pokračovania rokovaní s USA hovoriť aj Koaličná rada.

PRÁVE TERAZ Sklamanie SNS, prípadný návrh na predčasné voľby by podporili

Podmienky sú, že dohoda nesmie zasiahnuť do suverenity SR, nesmie porušiť ústavu a zákony SR. Takisto nemôže dávať mandát na prítomnosť vojakov na území SR a výstavbu projektov, o ktoré nemá Slovensko záujem. Nevidí ale dôvod, prečo by americké peniaze nemohli ísť na rekonštrukciu pristávacích dráh na vojenských letiskách.

Debata o predčasných voľbách

Pellegrini v nedeľnej relácii TA3 V politike ďalej uviedol, že nechce míňať svoj čas na problémy, ktoré nie sú reálne, neexistujú a sú len vymyslené. Povedal tiež, že prípadná zmluva o obrannej spolupráci s USA a s ňou spojené financie na rekonštrukciu slovenských letísk musia spĺňať presne stanovené podmienky. Zdôraznil však, že zmluva je zatiaľ len fáze návrhu, a preto nateraz nevidí dôvod na pád vlády.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR – Oliver Ondráš

Spor momentálne eskaluje debatou o predčasných voľbách. Pellegrini sa totiž vyjadril, že ak sa má koalícia zaoberať pseudoproblémami a nie hľadaním riešením problémov, ktoré trápia ľudí - ako sú cesty, kvalitné školy či dobre vybavené nemocnice, treba sa zamýšľať, či to má zmysel a ako ďalej. SNS zareagovala, že ak chce predčasné voľby, podporí to.


Galéria

Peter Pellegrini a Andrej Andrej Danko. Peter Pellegrini. Peter Pellegrini Robert Fico, Peter Pellegrini

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články