Sobota, 27. november 2021. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Politici reagujú na pozastavenie členstva Fideszu v EPP: KDH aj Progresívni a Spolu to vítajú

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco
21.03.2019 10:05

BRATISLAVA – Kresťanskodemokratické hnutie aj koalícia Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia vítajú pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP). Vyplýva to z ich reakcií na stredajšie rozhodnutie ľudovcov.


Pozastavenie členstva strany maďarského premiéra Viktora Orbána podporil aj vedúci slovenskej delegácie pri EPP Ivan Štefanec. EPP je najväčšou frakciou v súčasnom Európskom parlamente. Informoval o tom Štefanec. "EPP je postavená na princípoch kresťanstva a demokracie. Viktor Orbán ich oba porušuje. Potláča slobodu slova, šíri nenávisť a demagógiu a dovoľuje masívne rozkrádanie eurofondov,“ uviedol podľa tlačovej správy Štefanec s tým, že slovenská delegácia sa vždy bude snažiť o dialóg a pozastavenie členstva je výstrahou a zároveň šancou pre Viktora Orbána, aby prehodnotil svoju politiku.

Ivan Štefanec
Ivan Štefanec
Zdroj: SITA/Diana Černáková

„Nestalo sa tak, a preto sme pristúpili k pozastaveniu členstva. Verím, že ešte existuje cesta späť a Viktor Orbán, ak mu na Maďarsku skutočne záleží, dá prednosť demokratickej ceste pred medzinárodnou izoláciou,“ dodal Štefanec na margo hlasovania ľudovcov. Pôvodne mali hlasovať o vylúčení Fideszu z EPP, na čo tlačili najmä škandinávske stredo-pravicové strany. Rozhodnutie o pozastavení členstva víta ja koalícia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu. Informovala o tom hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková. PS pritom patrí do frakcie európskych liberálov, Spolu sa hlási k EPP.

Protieurópska rétorika Orbána

Strane Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána pozastavili členstvo v Európskej ľudovej strane, najväčšej frakcii v Európskom parlamente. Fidesz tak odteraz vo frakcii nemá hlasovacie práva a nemôže sa zúčastňovať na jej rokovaniach. Dôvodom je stupňujúca sa protieurópska rétorika Orbána a Fideszu a ich stále viditeľnejší odklon od demokratických hodnôt. Za pozastavenie členstva Fideszu hlasovali v stredu všetky ostatné členské strany EPP. Viacerí predstavitelia Fideszu začiatkom týždňa vyhlásili, že ak strane pozastavia členstvo v EPP, z tejto frakcie okamžite vystúpi a bude si hľadať svoje miesto inde.

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP

EPP doteraz nad Fideszom privieral oči najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP. Situácia sa zmenila začiatkom marca, keď trinásť zo 49 členských strán EPP vyzvalo po rokoch nezhôd na úplné vylúčenie Fideszu.


Čítajte aj: Tvrdá rana pre Orbána aj Fidesz: Európski ľudovci na polroka pozastavili členstvo strany


Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, začiatkom marca napríklad napísal a začal distribuovať list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie "úmyselne oslabilo jej vonkajšie hranice", aby vpustilo dnu viac migrantov. List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros.


Galéria

Viktor Orbán Ivan Štefanec Viktor Orbán

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články