°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Polícia nebude nad nikým držať ochrannú ruku, ubezpečuje premiér Pellegrini

Peter Pellegrini a Milan Lučanský
Peter Pellegrini a Milan Lučanský
Zdroj: TASR/František Iván
15.02.2019 15:20

KOŠICE - Polícia nebude nad nikým držať ochrannú ruku. Každého, kto porušuje zákon, bude stíhať tak, ako sa patrí v demokratickej krajine. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v Košiciach po stretnutí s farmármi za účasti predstaviteľov policajného zboru. Podľa neho to zástupcovia polície jasne deklarovali.


Budem robiť všetko preto, aby boli postihnutí aj štátni úradníci a štátne orgány, ktoré nekonajú, ako majú, zdôraznil. „Ak sa preukáže, že napríklad aj v rezorte pôdohospodárstva, v niektorých organizáciách na lokálnej úrovni nefungujú veci ako majú, budeme musieť prijať aj zásadné a rázne personálne opatrenia,“ povedal. 

Peter Pellegrini a Milan Lučanský
Peter Pellegrini a Milan
Zdroj: TASR/František Iván

Premiér Pellegrini a policajný prezident Milan Lučanský si vypočuli na stretnutí podnety, ktoré sa týkajú trestných konaní alebo vyšetrovania. Premiér nebude tolerovať, ak štátny orgán nevie rozhodnúť na základe listu vlastníctva alebo nájomnej zmluvy, kto má alebo nemá poberať dotácie. Treba prehodnotiť, či napríklad regionálne pobočky Pôdohospodárskej platobnej agentúry fungujú ako treba a problémy treba riešiť, dodal predseda vlády.

Policajný prezident uviedol, že cestou je riešiť konkrétne prípady, aby sa veci pohli vpred aj systémovo. Len konštruktívna debata vedie k výsledkom, pripomenul s tým, že kontaktnou osobou bude košický krajský riaditeľ polície. V prípade potreby sa policajný prezident Lučanský nebráni využiť kontrolné mechanizmy a v prípade zlyhania aj vyvodiť personálne dôsledky. Nespokojní farmári avizovali, že sa 18. februára vyberú na traktoroch do hlavného mesta, kde by mali prísť 19. februára.

Premiér rokoval s poľnohospodármi

Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa v piatok v Košiciach za účasti vrchných predstaviteľov policajného zboru stretol so zástupcami poľnohospodárov. Na spoločnom rokovaní hovorili o konkrétnych podnetoch farmárov. Ani toto stretnutie však nebude mať vplyv na ich ohlásené protesty.

Ako po rokovaní uviedol Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov, stretnutie malo priniesť informácie o stave vyšetrovania podaní poľnohospodárov. Premiéra napríklad upozornili na to, že stále neboli vypočuté "biele kone" k niektorým prípadom. "Obvinenie jednej osoby pri takom spektre podvodov, aké sa dejú v agrosektore, považujeme za malé a slabé, keď vieme, koľko subvenčných podvodov je na Slovensku. Očakávame, že to upratovanie bude pružné. Nestačí nám jedno obvinenie za rok,“ uviedol Magdoško.

Patrik Magdoško
Patrik Magdoško
Zdroj: TASR/František Iván

Peter Pellegrini vysvetlil, že sa stretnutia zúčastnil, aby si od poľnohospodárov vypočul konkrétne podnety, týkajúce sa trestných konaní a vyšetrovania. Vedenie polície má Pellegriniho plnú dôveru a voľné ruky pri svojej práci. "Uistil som farmárov, že polícia nebude nikoho ochraňovať, nad nikým držať ochrannú ruku, ale každého, kto porušuje zákon, odstíha tak, ako sa v každej demokratickej krajine patrí,“ uviedol premiér.

Policajný prezident Milan Lučanský tiež ocenil, že sa hovorilo o konkrétnych prípadoch. "To je cesta, aby sa začali riešiť tieto konkrétne prípady, aby sa pohli veci aj systémovo a aby sme vedeli poukázať na niektoré chyby a veci v konaní, aby sa to pohlo k lepšiemu,“ uviedol Lučanský.

Prezident policajného zboru Milan
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Ako dodal premiér Pellegrini, je potrebné prehodnotiť, či regionálne pobočky Poľnohospodárskej platobnej agentúry fungujú na lokálnej úrovni ako majú, nefungujú lokálne väzby a spojenia. Ako uviedol, je tiež za to, aby boli postihnutí aj tí štátni úradníci a štátne orgány, ktoré nekonajú tak, ako konať majú a v prípade, že sa také prípady objavia, vyvodí aj personálne opatrenia.

Nulová tolerancia

"Nebudem tolerovať, aby štátny orgán alibisticky nevedel rozhodnúť na základe dôkazov o tom, kto má, alebo nemá poberať dotáciu,“ dodal s tým, že štátni úradníci musia mať odvahu stáť za svojimi rozhodnutiami. "Musia vydať rozhodnutie, podpísať sa pod neho a niesť zaňho zodpovednosť. Ak sa budeme všetci správať alibisticky a radšej, aby sme neurobili chybu, nebudeme prijímať rozhodnutia, tak takto sa ďalej nepohneme. Tu treba zjednať nápravu. Na druhej strane štátny úradník musí mať pocit, že za ním štát stojí a keď rozhodne spravodlivo, že ho ochráni,“ uviedol.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/František Iván

Poľnohospodári ani po stretnutí neuvažujú o zrušení budúcotýždňových ohlásených protestov. "Toto stretnutie bolo v trestnoprávnej rovine, ale my potrebujeme riešiť aj rovinu profesionálnej sféry poľnohospodárstva, čo je základom tohto protestu. Potrebujeme vyriešiť problémy v rezorte poľnohospodárstva, lebo tento systém považujeme za zlý,“ dodal Magdoško.


Galéria

Peter Pellegrini a Milan Peter Pellegrini a Milan Patrik Magdoško Prezident policajného zboru Milan Peter Pellegrini

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články