°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Univerzita Mateja Bela bude preverovať rigoróznu prácu Andreja Danka

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: SITA/Diana Černáková
14.11.2018 10:30

BRATISLAVA - Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici považuje plagiátorstvo za závažné porušenie akademickej etiky. Preto zriaďuje účelovú komisiu na preskúmanie podozrení na plagiátorstvo rigoróznych prác na univerzite a zároveň vyzýva akademickú komunitu na Slovensku k podpore iniciatív smerujúcich k systémovému riešeniu tohto problému.


Vznik komisie schválil senát 21 hlasmi a má sa zaoberať rigoróznou prácou predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) a parlamentu Andreja Danka. "Úlohou účelovej komisie Akademického senátu UMB je preskúmanie vzniknutých podozrení na plagiátorstvo rigoróznych prác na Právnickej fakulte UMB. Komisiu tvorí deväť členov akademickej obce UMB, dvaja z nich sú študenti. Každá fakulta UMB je v komisii zastúpená aspoň jedným členom," uvádza sa na webovej stránke univerzity.

Komisia má právo získavať a oboznamovať sa s informáciami potrebnými na jej činnosť a rozhodovanie v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a vnútornými predpismi UMB. Členovia komisie sú povinní zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach zistených počas práce v komisii. Výsledky preskúmania a návrhy opatrení komisia predloží najneskôr do 11. januára 2019 predsedovi Akademického senátu UMB, ktorý o nich následne bude informovať Akademický senát UMB, a tým aj verejnosť, keďže zasadnutia akademického senátu sú verejné.

Opozícia chcela v utorok 6. novembra na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolať Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady SR. Poslanci však neschválili program schôdze. Následne na tlačovej besede Danko uviedol, že svoju rigoróznu prácu dá k dispozícii knižnici UMB, tak, ako ju mala 20 rokov. Jeho rigoróznu prácu sprístupnili v Univerzitnej knižnici UMB vo štvrtok 8. novembra o 14:00.

Podľa medializovaných informácií UMB utajila ďalšiu rigoróznu prácu. Ide o prácu s rovnakým názvom, ako odovzdal Andrej Danko Verejná správa a jej charakteristické črty, ktorú napísal Daniel Pisák v roku 2001, teda rok po tom, ako svoju prácu písal šéf parlamentu. Opozičná strana Sloboda a Solidarita vo štvrtok vyzvala Akademický senát UMB, aby navrhol prezidentovi Andrejovi Kiskovi odvolanie rektora Vladimíra Hiadlovského a zastavil prax utajovania rigoróznych prác na tejto univerzite.

Denník N 24. septembra napísal, že predseda parlamentu tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si Danko uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Neskôr vyšlo najavo, že titul JUDr. získal na UMB. Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť. Andrejovi Dankovi umožnil utajiť rigoróznu prácu pred verejnosťou dekan Právnickej fakulty UMB Michal Turošík, ktorý s ním 21. septembra uzavrel licenčnú zmluvu. Urobil to hneď v ten deň, ako od Danka dostal písomnú žiadosť o jej utajenie. Rektor UMB Vladimír Hliadlovský tvrdí, že sa o týchto dvoch dokumentoch dozvedel až 26. septembra.

Kiska víta vytvorenie komisie UMB

Prezident SR Andrej Kiska privítal vytvorenie komisie, ktorá sa má zaoberať toľko diskutovanou rigoróznou prácou predsedu Národnej rady SR a SNS Andreja Danka. Schválil ju Akademický senát Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici v pondelok (12.11.) s tým, že má preskúmať podozrenia z plagiátorstva. Sú v nej aj študenti.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články