Danko bude čeliť odvolávaniu: Nesplnil požiadavku opozície, dôvodov na jeho odchod je viac | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Danko bude čeliť odvolávaniu: Nesplnil požiadavku opozície, dôvodov na jeho odchod je viac

Predseda NR SR Andrej Danko.
Predseda NR SR Andrej Danko.
Zdroj: SITA/Diana Černáková
02.11.2018 12:20

BRATISLAVA - Opozícia dnes podáva návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Potvrdila to podpredsedníčka parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Lucia Ďuriš Nicholsonová s tým, že jediným bodom programu bude návrh na odvolanie Andreja Danka z postu predsedu parlamentu.


Demokratická opozícia v zastúpení politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina – Boris Kollár, Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia dodržala slovo a keďže Andrej Danko za týždeň neukázal svoju rigoróznu prácu, podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom odvolať ho z funkcie predsedu NR SR. Pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov. Ďuriš Nicholsonová je presvedčená, že je veľmi dôležité, aby verejnosť vedela, kto je druhý najvyšší ústavný činiteľ. Podľa nej existujú dva dôvody na to, aby bol Danko odvolaný z funkcie.

Škandál okolo rigoróznej práce

„Prvým dôvodom je kauza okolo jeho rigoróznej práce. Nikto nevieme na základe čoho a ako nadobudol svoj titul. Druhý dôvod sú jeho proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikov Slovenskej republiky. Teraz sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné," vyhlásila pred týždňom na tlačovej besede, kde Dankovi opozícia dala týždenné ultimátum. Zároveň uviedla, že v zahraničí sa najvyšší ústavní činitelia vzdávajú svojich funkcií za omnoho menšie prehrešky.

Opozícia žiada odvolanie Petry
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Danko zvolal schôdzu na utorok

V súvislosti so žiadosťou opozície o zvolanie mimoriadnej schôdze, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko požiadal podpredseda parlamentu Bélu Bugára o jej zvolanie. Predpokladaný termín mimoriadnej schôdze je utorok 6. novembra o 13. hodine. Informoval o tom hovorca Danka Tomáš Kostelník. 

Predseda parlamentu jej nebude predsedať vzhľadom na to, že sa predmetná schôdza týka jeho osoby. „K zlobe opozície a trestným oznámeniam pani Nicholsonovej by som chcel poukázať na múdru vetu prezidenta ČSR: „Rozčílení není program.“ A na ich výčitky ohľadom mojich zahraničných ciest zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja,“ uzavrel Andrej Danko.

Dôvodov je viac

Aj ostatní členovia opozície sú presvedčení, že Andrej Danko v súčasnosti nemá čo hľadať vo funkcii predsedu parlamentu. Dôvodom je najmä kauza utajenia rigoróznej práce, na základe ktorej Danko nadobudol titul JUDr., ale tiež neakceptovateľné konanie predsedu parlamentu, ktorým účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a Vojenskej stratégii SR.

„Slovenská republika nemá do dnešného dňa prijatú bezpečnostnú, obrannú a vojenskú stratégiu napriek tomu, že ju vláda vlani v októbri schválila. Andrej Danko totiž ani jeden z týchto dokumentov na rokovanie pléna parlamentu nezaradil. Svojím konaním tak bráni riadnemu chodu ústavných orgánov a plneniu ich úloh, ktoré má NR SR v tejto oblasti,“ uviedla v stanovisku opozícia.

Predseda NR SR Andrej
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

„Medializácia utajenej rigoróznej práce A. Danka vyvolala nielen na strane opozície, ale aj verejnosti vážne pochybnosti o spôsobe nadobudnutia jeho titulu. Existujú vážne indície, že jeho záverečná práca môže byť plagiátom. Predseda SNS svojím správaním spôsobuje hanbu nielen NR SR a samotnej funkcii druhého najvyššieho ústavného činiteľa SR, ale aj vysokým školám, vysokoškolským študentom a Slovenskej republike ako takej,“ tvrdí opozícia.

Danko musí schôdzu zvolať do siedmich dní

Predseda NR SR Andrej Danko musí do siedmich dní od podania návrhu túto schôdzu zvolať. Na začiatku schôdze musí plénum zahlasovať za program, až následne môže schôdza pokračovať. Podľa Ďuriš Nicholsonovej má verejnosť právo poznať pravdu. "Takto morálne zdevastovaný človek zastáva druhú najvyššiu ústavnú funkciu v tejto krajine, to je neprípustné," vyhlásila s tým, že podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze má od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina - Boris Kollár, a tiež od nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého.

Ďuriš Nicholsonová podala v utorok 16. októbra trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a zároveň podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmali zákonnosť konania vedenia Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, ktoré po 18 rokoch utajilo dovtedy verejnú rigoróznu prácu Andreja Danka.

Vedenie banskobystrickej univerzity potvrdilo existenciu rigoróznej práce Andreja Danka, ako aj prijatie jeho žiadosti zo dňa 21. septembra 2018 o jej nesprístupnenie. Zároveň vyzvalo Danka, aby prácu zverejnil. UMB to chce dosiahnuť zákonnou cestou. "Uchádzač požiadal o vykonanie rigoróznej skúšky dňa 21. decembra 1999 na Katedre správneho práva a medzinárodného práva Právnickej fakulty UMB, kde si zvolil tému Verejná správa a jej charakteristické črty. Rigorózna skúška bola vykonaná dňa 21. júna 2000 v súlade s platnou legislatívou a internými normami univerzity v odbore správne právo s výsledkom skúšky vyhovel," uviedla UMB vo svojom stanovisku, ktoré je zverejnené na stránke univerzity.

Denník N 24. septembra napísal, že predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Titul JUDr. získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB). Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť.


Galéria

Predseda NR SR Andrej Opozícia žiada odvolanie Petry Predseda NR SR Andrej

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články