Danko: Ochrana vonkajšej hranice a slobodný pohyb v únii musí byť pre EÚ absolútnou prioritou | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Danko: Ochrana vonkajšej hranice a slobodný pohyb v únii musí byť pre EÚ absolútnou prioritou

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
23.04.2018 15:30

TALLINN - Ochrana vonkajšej hranice EÚ a slobodný pohyb v únii musí byť podľa predsedu NR SR Andreja Danka pre členské štáty absolútnou prioritou. Ako povedal dnes v estónskom Tallinne na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov Európskej únie, voľný pohyb osôb je vymoženosť, ktorá Európu zjednocuje a bez ktorej je projekt EÚ odsúdený na neúspech. Danko si uvedomuje migračný tlak na stedomorské štáty. Podľa neho však do týchto krajín prichádzajú najmä ekonomickí migranti.


EÚ má podľa Danka slúžiť európskym občanom, nie inštitúciám. „Preto sa treba zamyslieť nad tým, aké kompetencie by mala mať bruselská administratíva a ktoré majú zostať v kompetencii štátov. Na úrovni EÚ by sme sa mali zamerať na myšlienky, ktoré nás zjednocujú, ako sú bezpečnosť a ochrana vonkajších hraníc, či obmedzenie tokov migrantov,“ uviedol.

Danko chce vyššiu účasť v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu. „Nepodporujeme návrhy na vytvorenie národných kandidátok a jednotného európskeho volebného obvodu,“ povedal s tým, že na čele európskych inštitúcií musia stáť osobnosti, ktoré dokážu reprezentovať európske záujmy vo vzťahu ku globálnym hráčom, ako sú USA, Čína a Rusko.

Danko pomenoval aj niektoré neférové praktiky v EÚ. Poukázal pritom na dvojakú kvalitu potravín. „Sú poškodzovaní naši spotrebitelia,“ dodal.

Danko: Prvým svetovým politikom v pléne NR SR by mohol byť Antonio Tajani

Prvým svetovým politikom, ktorý vystúpi v pléne Národnej rady (NR) SR s prejavom pred poslancami, by mohol byť predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Na brífingu to v pondelok novinárom povedal šéf NR SR Andrej Danko. Tajaniho na Slovensko osobne pozval v rámci konferencie predsedov parlamentov členských krajín EÚ, ktorá sa uskutočňuje v estónskej metropole Tallinn.

"Pán Tajani moju ponuku prijal. V EÚ oceňujú náš moderný rokovací poriadok, ktorý nám umožňuje, aby v pléne vystúpili europoslanci a osobnosti a ja by som chcel, aby prvou svetovou osobnosťou, ktorá bude mať túto možnosť, bol práve pán Tajani," povedal Danko.

Predseda NR SR priznal, že v metropole Estónska sa spomenula aj vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. "Jasne sme odsúdili smrť dvoch mladých ľudí. Cestoval som sem s miernou obavou po udalostiach posledných dvoch mesiacov na Slovensku, ten obraz bol vo veľa veciach naštrbený. Ale odľahlo mi, že nás európski partneri vnímajú ako štát, ktorý nemá dvojmesačnú, ale 25-ročnú históriu. Na to netreba zabúdať, máme byť na čo hrdí. Netreba kloniť hlavu, ale slušne viesť dialóg," povedal. Danko deklaroval, že takúto tragédiu každý normálny človek odsudzuje. "Verím, že veľmi rýchlo tých šialencov, ktorí to spôsobili, polícia vypátra," dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Branislav Bibel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články