Žiga: S vyrokovaným znížením odmeny pre advokáta Bžána nie som celkom spokojný | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Žiga: S vyrokovaným znížením odmeny pre advokáta Bžána nie som celkom spokojný

Peter Žiga
Peter Žiga, Zdroj: SITA
11.10.2017 17:10

BRATISLAVA - S vyrokovaným znížením odmeny za víťazstvo v arbitráži ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) na 2,5 % nie je šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) "úplne spokojný". Žiga to uviedol dnes po rokovaní vládneho kabinetu v reakcii na v utorok (10.10.) oznámené zníženie odmeny pre advokáta Bžána, ktoré vyrokovali predstavitelia firmy MH Manažment.


Scarlett Filipovičová z MH Manažment 10. októbra informovala, že predseda predstavenstva akciovej spoločnosti MH Manažment Branislav Bačík sa dohodol s advokátskou kanceláriou JUDr. Radomír Bžán, s.r.o., na znížení odmeny za víťazstvo v arbitráži ohľadom VEG na maximálnu výšku 2,5 % z pôvodných 11 %. "Očakával som tú sumu niekde na úrovni advokátskeho tarifu, to znamená niekde na úrovni medzi 1 až 2 %. Tým pádom to beriem na vedomie. To je celé," povedal dnes Žiga. 

Výšku odmeny šéf MH SR nepovažuje za definitívnu. "My stále pracujeme s verziou a s právnym názorom, že táto zmluva vôbec nemusí byť platná, a to z toho dôvodu, že buď ako celok alebo jej časť nemusí byť platná, pretože nebola dôkladne alebo dobre zverejnená. Ideme pracovať s touto alternatívou, ja si nechám urobiť právny názor, požiadal som ministerku spravodlivosti, aby sme v tejto veci úzko spolupracovali a hľadali možnosť, že pôjdeme aj takýmto právnym spôsobom," podčiarkol. Zároveň avizoval, že vyvodí aj personálne opatrenia, o ktorých bude verejne informovať v najbližších dňoch.

Žiga oznámil, že list od Slovenskej advokátskej komory (SAK) ohľadom odmeny dostal dnes. "Oni to poslali, dostal som to dnes ráno. Odpoveď je, musím povedať, taká všeobecná," informoval s tým, že umožní list SAK zverejniť. 

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) deklarovala, že je pripravená spolupracovať s ministrom hospodárstva na tom, ako ďalej znížiť odmenu pre právnickú kanceláriu. Tá sa jej ani v súčasnej výške nepozdáva. "Nie je to adekvátne a podľa mňa je treba s tou témou ešte pracovať," uviedla. "Túto otázku nepovažujem ešte za uzatvorenú. My sme sa rozprávali ešte aj s ministrom hospodárstva a určite vás bude informovať, ale máme tam ešte nejakú predstavu, ako sa pozrieť na túto otázku," povedala Žitňanská.

Ministerka si zároveň myslí, že by mala byť vyvodená aj personálna zodpovednosť. "Podľa mojej mienky je to aj na vyvodenie zodpovednosti," odpovedala na otázku, či by mal vo funkcii skončiť šéf spoločnosti MH Manažment.

Podľa Žitňanskej by mali byť do budúcnosti nastavené rámce, ako postupovať v jednotlivých kategóriách prípadov pri nastavovaní zmluvných vzťahov. "Druhá vec je, že vždy je to aj zmluvný vzťah a aj tento prípad MH manažmentu je zmluvný vzťah, kde na jednej strane štát zjavne zlyhal, neurobil to dobre, a na druhej strane asi sa treba pozrieť aj na etiku právnickej profesie," doplnila ministerka s tým, že v tomto prípade ide o parketu SAK.

Žiga: Keby Kiššová sledovala realitu, vie, že každú stredu zasadá vláda

 

Stáva sa už politickým folklórom predsedníčky Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jany Kiššovej (SaS), že zvolá výbor, pozve ministra a nedohodne si s ním termín. Vyhlásil to dnes šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD), ktorý vysvetľoval svoju dnešnú neúčasť v parlamente. Mimoriadny výbor iniciovaný opozíciou mal rokovať o odmene pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána.

"Keby pani predsedníčka sledovala politickú realitu, tak vie, že každú stredu zasadá vláda. Zvolaním výboru na takýto termín rovno hovorí, že nemá záujem, aby som na takýto výbor prišiel. Urobila to už viackrát. Ak chce zvolať výbor, má moje telefónne číslo. Nech mi zavolá, ja sa s ňou dohodnem na termíne, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Rád sa takého výboru zúčastním," uistil Žiga. Zároveň podotkol, že predmet rokovania mimoriadneho výboru už ani nie je aktuálny, keďže výška odmeny pre Bžána za znížila na 17,6 milióna eur.

Mimoriadny výbor pre hospodárske záležitosti dnes zasadať nemohol. Na rokovanie totiž neprišli koaliční poslanci ani minister Žiga a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Dostavilo sa len päť členov opozície, výbor tak nebol uznášaniaschopný. Sólymos poslal ospravedlnenie, Žiga podľa opozície na pozvánku nijako nereagoval. Z koaličných poslancov sa ospravedlnili len Maroš Kondrót a Michal Bagačka (obaja Smer-SD).

Opozícia chcela na rokovaní počuť vysvetlenie, prečo štát zaplatí Bžánovi za zastupovanie štátu v súdnom spore o Vodné dielo Gabčíkovo (VEG) milióny eur. Pôvodne sa hovorilo o odmene 64 miliónov eur, po vzájomnej dohode sa znížila na 17,6 milióna eur. Keďže výbor bol paralyzovaný, opozícia ešte dnes dozbiera potrebných 30 podpisov a iniciuje mimoriadne zasadnutie pléna. Tam chce žiadať vyvodenie zodpovednosti za túto kauzu. Ak koalícia neschváli program, opozícia podá návrh na odvolanie Petra Žigu. V takom prípade sa už bude musieť diskutovať.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články