Fico prehovoril o odmene pre Bžána: Nechutná a vysoká, ironický odkaz opozícii! | Topky.sk

Piatok, 21. september 2018. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Fico prehovoril o odmene pre Bžána: Nechutná a vysoká, ironický odkaz opozícii!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA/Diana Černáková
12.10.2017 19:45

BRATISLAVA - Mnohomiliónová odmena pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorú mal dostať za zastupovanie štátu v spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG), bola vysoká a nechutná. Počas dnešnej Hodiny otázok to v pléne NR SR vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že oceňuje kroky ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ktorý mal úlohu odmenu skresať a vyvodiť personálnu zodpovednosť v štátnej firme MH Manažment.


"Uvedomme si, že tak ako nás traumatizovali amnestie z čias vlády Vladimíra Mečiara, tak nás traumatizovalo to, čo bolo urobené so Slovenskými elektrárňami (SE). Podstata spočíva v tom, že pred nástupom našej vlády v roku 2006 druhá vláda Mikuláša Dzurindu sprivatizovala SE za šokujúcich podmienok. Pravica odovzdala talianskemu partnerovi 66 percent akcií. Okrem toho ako bonus či ako cukríček dali talianskej spoločnosti do prenájmu VEG," pripomenul predseda vlády.

Súčasnej opozícii, ktorá kritizuje odmenu pre Bžána, sa Fico pýtal, kde boli vtedy, keď takto šokujúco pravica odovzdala najcennejší majetok štátu Talianom. "Dnes ste všetci múdri ako Šalamúnove gate. Kde ste vtedy boli? Prečo ste nekričali, že je to zrada?" pýtal sa.

Premiér zdôraznil, čo vykonal Žiga ešte ako minister životného prostredia. "Urobil právne čisté kroky, ktoré zabezpečili, že sme dokázali presvedčiť všetky relevantné inštitúcie, že táto zmluva bola od začiatku neplatná. Získali sme naspäť do vlastníctva štátu majetok za 800 miliónov eur. Je to výsledok precíznej práce, ktorá bola vtedy urobená na rezorte životného prostredia," povedal šéf exekutívy.

Erika Jurinová (OĽaNO), ktorá otázku o Bžánovej odmene položila, Ficovi odvetila, že ak by kauza nevyšla najavo, boli by tieto peniaze vyplatené v pôvodnej výške. "Je krásne, že sú SE späť. Podstatou ale je, že suma je nehorázna. A minister Žiga začal konať až po prevalení kauzy," dodala.

Minister hospodárstva dnes dopoludnia informoval, že Dozorná rada spoločnosti MH Manažment končí. Postup orgánov firmy v právnom spore ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) považuje za neprofesionálny. Podľa Žigu sa zmenia následne stanovy spoločnosti MH Manažment, a potom sa vykonajú aj zmeny v predstavenstve.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články