Nedeľa, 18. apríl 2021. Meniny má Valér, zajtra Jela.

Antisemita Mizík v parlamente: Takto na jeho nenávistné vyjadrenia reagujú politici

Stanislav Mizík
Stanislav Mizík
Zdroj: SITA
13.01.2017 11:55

BRATISLAVA - Je obzvlášť poľutovaniahodné, že poslanec Národnej rady SR je hlásateľom rasistických myšlienok. Reagovali poslanci za SaS vo svojom stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.


"Publikované názory poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka idú jasne proti ľudským právam, slobode a demokracii," uvádzajú predseda SaS Richard Sulík, podpredsedníčka Jana Kiššová a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jozef Mihál. „Člen zákonodarného zboru Mizík sa prejavil ako antisemita. Jeho výhrady k vyznamenávaniu ľudí so židovským pôvodom patria do ideológií fašizmu a neonacizmu," dodávajú s tým, že je absurdné, aby sa takéto niečo dialo v 21. storočí po všetkých etnických čistkách, genocídach a holokauste v 20. storočí. 

Poslanec NR SR za ĽSNS Stanislav Mizík 10. januára na sociálnej sieti kritizoval udelenie vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom Židom. „Budeme sa tým vážne zaoberať. V rámci toho, čo nám zákon dovoľuje, nezostane nitka suchá na ĽSNS,“ uviedol predseda parlamentu Adrej Danko (SNS).

„Udeľovanie štátnych vyznamenaní Kiskom otočilo zdravý rozum hore nohami. Z histórie vieme, že slovenskí velikáni Ľudovít Štúr, Michal Miloslav Hodža, Svetozár Hurban Vajanský mali negatívny vzťah ku Židom kvôli ožobračovaniu slovenského národa, úžerníctvu a tiež aj kvôli náboženským otázkam,“ začal Mizík svoj prejav na internete. „Občan Kiska, toho času zhodou nešťastných okolností prezident SR, odovzdal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy Ivanovi Kamencovi, členovi KSČ, kandidátovi tajnej spolupráce vo zväzkoch ŠTB, marxistovi, ktorý sám v rozhovore priznal, že je Žid,“ uviedol Mizík.

Podľa neho vyznamenanie dostala aj Eva Mosnáková, Židovka, a Michal Kaščák, organizátor festivalu Pohoda, kde sa podľa poslanca „propaguje islamizmus, homosexualita" a vraj sa tam "zbiehajú huliči trávy a iných drog". Kiska podľa poslanca vyznamenal tiež českého režiséra židovského pôvodu Juraj Herza a Michala Kocába, ktorý podľa neho ochraňuje cigánov, moslimov. Pribinov kríž dostala podľa neho Daniela Šilanová, „fanatička do cigánskych zvykov“.

Mizíka počas poslednej schôdze parlamentu riešil parlamentný mandátový a imunitný výbor za jeho nevhodné výroky v pléne národnej rady. Výbor NR SR rozhodol, že na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 31. januára, sa má v pléne ospravedlniť. Ak tak neurobí, výbor bude rozhodovať o ďalšom postihnutí poslanca. Hrozí mu aj pokuta tisíc eur.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pripomenul, že práve súčasná vládna koalícia prijala zákon, podľa ktorého jedine súd bude riešiť extrémizmus. „Budeme hľadať spôsoby, ako bojovať proti 'verbálnym zločinom na internete',“ dodal. „Odsudzujeme prejavy extrémizmu, ale proti tomu aj bojujeme. Myslím, že keby to bolo u nás tvrdšie, takí ľudia ako pán Mizík by dostali to, čo si zaslúžia,“ uzavrel.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články