°C

Pondelok, 1. jún 2020. Meniny má Žaneta, zajtra Xénia.

Upozorniť na podozrenia na MZV z predražených zákaziek je občianska statočnosť, tvrdí Remišová

Veronika Remišová
Veronika Remišová
Zdroj: SITA
27.11.2016 16:25

BRATISLAVA – Upozornenia bývalej zamestnankyne ministerstva zahraničných veci Zuzany Hlávkovej na možné predražené zákazky súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ sú prejavom občianskej statočnosti. Nejde o politickú kauzu. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedla Veronika Remišová z opozičného hnutia OĽaNO-NOVA.


"Nejde o politickú kauzu. My opoziční politici o tejto kauze čítame v novinách. Áno, postavili sme sa za to, podporili sme ju, ale toto nie je politická kauza, toto je občianska statočnosť a ide to úplne mimo politiky,“ uviedla Remišová. Podľa ďalšej opozičnej političky Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je dôležité vytvoriť oporu pre takýchto ľudí, ako je Hlávková. „V mojich očiach je to hrdinstvo. Z jej pozície upozorniť na niečo také veľké a ešte takým, by som povedala, slušným spôsobom, ako to urobila slečna Hlávková,“ doplnila.

Najhoršie situáciu okolo podozrení voči MZV zvláda podľa Remišovej premiér Robert Fico (Smer-SD). „Mňa mrzí, že pán Fico vidí teraz bubákov všade. Vidí ich v študentoch, vidí ich v médiách, vidí ich v aktivistoch, vidí ich v mimovládkach. A namiesto toho, aby sa venoval riešeniu problémov tejto krajiny, hľadá len nejaké konflikty a vytvára rozdeľovanie v spoločnosti,“ dodala Remišová.

Miroslav Číž zo strany Smer-SD sa premiéra zastal. Ako uviedol, robiť z neho človeka, ktorý má divné psychologické pnutia a robí nepochopiteľné kroky, je úplne nezmyselné. Číž v diskusii viackrát povedal, že organizovanie predsedníctva je náročné. Ale napriek tomu je úspešné. Minister Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) podľa neho spravil pri podozreniach to, čo mal. „Povedal, že všetky aktivity, ktoré sú spojené s predsedníctvom, žiada, aby boli preverené. Aj sa začali preverovať orgánmi, ktoré to preverovať môžu. Nič viac minister nemôže urobiť,“ dodal Číž.

Na margo podozrení v rezorte diplomacie Karol Farkašovský z SNS uviedol, že odsúdiť je veľmi jednoduché, ale otázkou je, či je to aj zodpovedné. „Nepopieram legitímne právo opozície, aktivistov alebo kohokoľvek zareagovať. Ale namiesto toho, aby sme v určitých kľúčových momentoch dokázali držať spolu, naozaj ako jeden národ, ako jeden celok, tak my odvolávame ministra vnútra, odvolávame premiéra, v tom čase, keď sme predsedajúcou krajinou,“ dodal s tým, že nevie, či toto je dobrý signál smerom do zahraničia. „Možno sa niečo stalo, čo treba vyšetriť, ale preboha, prečo to robíme teraz? Prečo sme to nerobili skôr? Alebo to riešiť potom, keď sa už táto oficiálna časť skončí a keď určite sa bude hodnotiť, analyzovať a účtovať,“ dodal Farkašovský.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články