Prieskum parlamentných strán je na svete: Smer je naďalej na čele, tieto strany pred bránami | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Prieskum parlamentných strán je na svete: Smer je naďalej na čele, tieto strany pred bránami

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
12.05.2016 14:35

BRATISLAVA - Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom mája, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 28,7 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 52 kresiel. Do parlamentu by sa dostalo sedem politických strán, ktoré sú v snemovni zastúpené aj dnes. Neprešla by iba #Sieť. Pred bránami parlamentu by naďalej zostali KDH aj SMK. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1003 respondentov uskutočnila agentúra Focus v dňoch 3. – 9. mája.


Druhá by skončila SaS, ktorú by volilo 13 percent, a v parlamente by tak získala 24 mandátov. Tretia SNS by oslovila 11,2 percenta voličov, čo by jej prinieslo 20 poslancov. Nasleduje Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 8,9 percenta hlasov a 16 kreslami. OĽaNO-NOVA by volilo 8,8 percenta opýtaných a znamenalo by to tiež 16 mandátov. Do parlamentu by sa dostali ešte strany Most-Híd so ziskom šesť percent a Sme rodina – Boris Kollár s 5,9-percentnou podporou. Obe by tak obsadili v snemovni po 11 kresiel.

Potrebnú päťpercentnú hranicu by opäť neprekročilo KDH, ktoré by získalo 4,3 percenta hlasov, SMK so ziskom štyroch percent a ani #Sieť, ktorej by hlas odovzdalo 3,5 percenta opýtaných. Ostatné strany by nezískali ani jednopercentnú podporu. Voliť by išlo podľa výsledkov prieskumu 69 percent opýtaných. Ďalších 19,8 respondentov by hlasovať nešlo a 11,2 percenta ľudí nevedelo povedať. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im dala zoznam kandidujúcich strán a hnutí aj s možnosťou „iná strana“.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články