Bezpečnostný analytik varuje pred utečencami: Aby sme sa raz nezobudili do smutného rána | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Bezpečnostný analytik varuje pred utečencami: Aby sme sa raz nezobudili do smutného rána

Takto to vyzerá v dočasnom tábore v Nickelsdorfe.
Takto to vyzerá v dočasnom tábore v Nickelsdorfe.
Zdroj: Jan Zemiar
21.09.2015 14:29

BRATISLAVA - Gestá nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dali do pohybu milióny utečencov a týmto sa generuje budúcnosť destabilizácie Európy a straty jej identity. Domnieva sa slovenský bezpečnostný expert Juraj Zábojník.


"Ide pritom o nerealistickú politiku, ktorá stráca konzistentnosť a dochádza k rozbrojom medzi politikmi jednotlivých štátov EÚ, ktorých sa priamo tento problém dotýka. Raz Schengen platí, druhýkrát zase nie. Situácia v susednom Maďarsku je mimoriadne napätá a tento problém sa bezprostredne dotýka i nás. Doslova bezmocní predstavitelia Maďarska sú kritizovaní za to, že stavajú ploty, ale Európska únia im tento problém nijako riešiť nepomôže," uviedol Zábojník.

Podľa jeho názoru desiatky tisíc utečencov budú teraz obchádzať hranice cez Chorvátsko a Slovinsko, aby sa dostali do Rakúska alebo do Nemecka, čo momentálne nám pomôže, ale nerieši to podstatu problému, ktorý Európska únia bezprostredne má. "Súhlasím s okamžitým obnovením celoplošného dodržiavania schengenského priestoru, ako tvrdí Slovenská informačná služba (SIS), ktoré malo prísť už dávno. Nepovažujem to za nejakú výhru, že nemáme tie problémy ako susedné Maďarsko, pretože potenciálna infekcia generujúca nebezpečenstvo, ako je terorizmus, je vzhľadom k blízkosti problému našich susedov už aj u nás. SIS má určite informácie, že kto všetko k nám uteká. Sú to väčšinou oportunisti, ktorí, keď si zoberieme súčasnú situáciu v Maďarsku, ešte sa ani poriadne neohriali a už robia protestné akcie a demolujú všetko, čo majú pred sebou, a polícia to už takmer nezvláda. Koľko je medzi nimi podľa štatistiky a počtu pravdepodobnosti potenciálnych, ak nie skutočných džihádistov? Čakajú nás demolácie ulíc a ničenia majetku našich občanov? Merkelová ani netuší, čo ich v Nemecku čaká. To sa im vypomstí a absolútne tomu nerozumiem, prečo to doviedli do takéhoto stavu," zdôraznil ďalej bezpečnostný analytik.

"Hrozby pre Slovensko tu sú, a preto musia zvýšiť bezpečnostné zložky aktívnu činnosť a efektívne využívať rozpočet, ktorý majú, aby sme sa raz nezobudili do smutného rána," varoval na záver mimo iného Zábojník.


Galéria

Takto to vyzerá v Angela Merkelová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články