Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Podľa Žitňanskej alternatívou k súčasnej vláde sú Most-Híd, KDH a Sieť

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská
Zdroj: SITA
29.06.2015 08:22

BRATISLAVA – Most-Híd vidí podľa podpredsedníčky strany Lucie Žitňanskej alternatívu k súčasnej vláde v spolupráci troch strán – Most-Híd, KDH a Sieť. Ako povedala Žitňanská, Most-Híd vidí alternatívu v tom, ak tieto tri strany dokážu vo voľbách získať viac hlasov ako Smer.


Sú to podľa nej tri strany, ktoré sú si programovo blízke. „Netreba naletieť na Ficovu tézu o zjednotení pravice. Základ musia tvoriť tieto tri strany, ktoré prečíslia Smer. Tézy o zjednotení všetkých na stredopravicovom priestore sú falošné. Po tom, čo sa deje v niektorých stranách, prečo by sme mali súhlasiť s tézou, že sa máme zjednocovať s Pavlom Frešom alebo SDKÚ-DS, keď on nadbieha Smeru. Teda parlamentné voľby môžu byť aj o vyčistení scény,“ vyhlásila Žitňanská.

Podľa podpredsedníčky Most-Híd má pravica pár mesiacov na to, aby jasne ukázala, že iná vláda by stála na iných hodnotách. „Nie na populizme. Slovensko to potrebuje,“ konštatovala. Podľa nej trojica spomínaných strán sa vie v základných otázkach programovo zhodnúť. „V ich programoch sa nachádzajú prieniky. To predstavuje základ pre stabilnú spoluprácu. Ak dokážu prečísliť Smer, môžu sa stať základom budúcej vlády,“ zdôraznila. 

Žitňanská pripomenula stanovisko Most-Híd, že Igor Matovič môže byť prekážkou vzniku vlády bez Smeru. „Vládu bez Smeru musia tvoriť strany, ktoré sa dokážu zhodnúť na tom, čo vláda bude robiť. Hovorím o programovo blízkych stranách, ktoré sa dokážu zhodnúť na tom, čo treba urobiť najbližšie štyri roky. Pri OĽaNO narazíme na problém. Nemá totiž žiaden konzistentný program a spôsoby jeho lídra sú mi cudzie. Keď je na jednej kandidátke Mikuláš Huba a na druhej strane Štefan Kuffa, ktorí sa len na máločom zhodnú, potom sa ťažko hľadá programová zhoda,“ vyhlásila s tým, že nebude špekulovať, čo bude po voľbách. „Uvidíme, kto bude v parlamente. Voliči rozhodia karty,“ dodala. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články