Uhliarik: Politická scéna zažíva turbulencie, ako už dávno neboli | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Uhliarik: Politická scéna zažíva turbulencie, ako už dávno neboli

Ivan Uhliarik
Ivan Uhliarik
Zdroj: SITA
27.12.2014 10:42

BRATISLAVA – Slovenská politická scéna zažíva podľa poslanca NR SR za KDH Ivana Uhliarika také turbulencie a otrasy, aké tu už dávno neboli.


Ako povedal, vláda začína strácať pôdu pod nohami, pričom do parlamentných volieb je približne rok a štvrť. Podľa neho KDH musí voličom predstaviť také kroky, ktoré zabránia zneužívaniu finančných prostriedkov štátu nielen v zdravotníctve, ale celom systéme. „Predražené nákupy CT prístrojov, či drahé stravovanie v nemocniciach sú len vrchol ľadovca,“ povedal s tým, že ako minister zdravotníctva pripravoval centrálne nákupy nemocníc.

Malo vzniknúť jedno trhovisko, cez ktoré by všetky nemocnice nakupovali a porovnávali ceny. „Išlo by o maximálne transparentné prostredie. Žiaľ, pre pád Radičovej vlády sa to nepodarilo zrealizovať,“ uviedol. Výmeny riaditeľov v nemocniciach podľa neho nič nevyriešia. „Vláda nemá predstavu a nechce transparentnejšie prostredie v zdravotníctve,“ dodal.

Uhliarik odmieta obvinenia, že počas jeho pôsobenia na ministerstve zdravotníctva sa nakupovali drahé CT prístroje z eurofondov. „Nie je to pravda. Pravda je, že z eurofondov nie je možné nakupovať technické vybavenie nemocníc, preto si niektoré nemocnice podali žiadosť o finančné prostriedky na prenájom CT prístrojov. V cene prenájmu na niekoľko rokov boli zahrnuté aj vyšetrenia pacientov, servis a školenia zdravotníkov. Po skončení prenájmu by prístroje zostali nemocniciam,“ zdôraznil. Podľa neho sa preto nedajú porovnávať predražené nákupy CT prístrojov počas vlády Smeru a prenájom CT prístrojov počas jeho pôsobenia na ministerstve. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články