°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

Zlomové obvinenie v kauze Paška: Firma s CT-čkom sídli v Belize v rovnakej chalupe ako Penta!

Daniel Lipšic
Daniel Lipšic
Zdroj: SITA
10.11.2014 13:20

BRATISLAVA - Dve slovenské spoločnosti - Medical Group SK a Penta Enterprises Ltd. - sídlia v Belize v rovnakej chalúpke. Podľa poslanca Daniela Lipšica (nezaradený) je to dôkaz, že údajná dohoda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka týkajúca sa zdravotníctva, ktorú vraj uzatvorili podľa spisu Gorila, stále platí. V Medical Group v minulosti ešte pred vstupom do politiky pôsobil predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD).


"Schránková firma, cez ktorú je vlastnená Medical Group na Belize, sídli v Belize City v malej chalúpke. Tam teda sídli firma Medical Group SK. V rovnakej chalúpke má sídlo ešte aj Penta Enterprises Ltd. Kruh sa uzavrel," povedal Lipšic. Opozičný politik tu opätovne zacitoval z údajného spisu Gorila, v ktorom sa hovorí, že "pre Pentu je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať".

"V súčasnosti zrejme podnikajú v zdravotníctve veselo spolu ďalej. Ak takýto človek ostane predsedom parlamentu, tak to bude facka všetkým pacientom a slušným ľuďom v tejto krajine. Je neprijateľné, ak zo zdravotníctva unikne ročne miliarda eur, ktoré si rozdelí jedna finančná skupina, jeden politik a jeden oligarcha," povedal Lipšic s tým, že Medical Group sídli v Bratislave zase s firmami podnikateľa Juraja Širokého.

Lipšic počíta s tým, že program mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by chcela opozícia Pašku odvolávať, schválený nebude. "Ale pôjdeme do Košíc. Tam môžu ľudia v komunálnych voľbách povedať, čo si o Paškovi myslia," dodal s tým, že len nie úplne racionálne uvažujúci človek si môže myslieť, že ak v malej chalúpke na adrese Mapp Street No. 1 Belize City sídlia aj dve slovenské firmy s rovnakými vlastníkmi aj záujmami v zdravotníctve, je to náhoda.

Podľa šéfa OĽaNO je spoločné sídlo Medical Group a Penta Enterprises Ltd. potvrdením, že činnosť strany Smer-SD na Slovensku má všetky znaky založenia a zosnovania zločineckej skupiny, ktorej cieľom je vyberať dane od miliónov ľudí a prerozdeľovať ich späť k pár vyvoleným. "Hovorím to s plným vedomím trestnej zodpovednosti," zdôraznil.

Matovič upozornil, že na svete sú asi dve miliardy domov. "Môže to byť náhoda s pravdepodobnosťou jedna k dvom miliardám. Tým pádom to možno brať za jednoznačný dôkaz," uzavrel.

Paška už viackrát povedal, že nikdy nemal a nemá žiadne aktivity v takzvaných daňových rajoch a nikdy nebol utajeným vlastníkom či prijímateľom zisku. "Všetky moje podnikateľské aktivity, ktoré som začal rozvíjať hneď po zmenách v roku 1990 a potom postupne utlmovať v čase mojej verejnej angažovanosti, sú riadne zdokumentovane v Obchodnom registri SR a sú verejne dostupné," zdôraznil Paška. Za to, že opozícia tvrdí opak, avizoval podanie trestného oznámenia za ohováranie a krivé obvinenie.

Reakciu hovorcu spoločnosti Penta Investments, Martina Danka, na medializované informácie

Investičná skupina Penta zásadne odmieta akékoľvek majetkové, či iné prepojenie na spoločnosť Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize. Investičná skupina Penta nevyužíva pre svoje podnikateľské aktivity jurisdikciu Belize a nemá v tejto jurisdikcii žiadne spoločnosti. Penta rovnako zásadne odmieta akékoľvek spájanie svojej značky s aktuálnou medializáciou aktivít spoločnosti Medical Group.

Ak by si poslanec Lipšic predtým, ako vystúpil na dnešnej tlačovej konferencii, zadal do vyhľadávača Google slovo Penta, zistil by, že firiem pod touto značkou sú desiatky, až stovky, pričom pôsobia aj na Slovensku. S aktivitami Penta Investments - investičnej skupiny Penta, však nemajú nič spoločné. V minulosti musela Penta niekoľkokrát a to aj právne, riešiť pokusy o zneužitie svojej značky inými subjektmi, vrátane firiem, ktoré pôsobili na Slovensku.

V súvislosti s dnešnou aktivitou poslanca Lipšica, podajú voči nemu zástupcovia Penty trestné oznámenie. Zároveň, s cieľom zdôrazniť absurditu dnešnej konštrukcie poslanca Lipšica, založí v najbližších týždňoch Penta v jurisdikcii Belize, na Mapp Street, Belice City, dve firmy a to pod názvom - nova Enterprises Ltd a Lipšic Enterprises Ltd. O založení týchto subjektov a o prepojení ich aktivít na spoločnosť Medical Group, bude Penta následne informovať.

Maďarič je za to, aby sa schránkové firmy nezúčastňovali na tendroch 

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) bude podporovať, aby sa schránkové firmy nemohli zúčastňovať na výberových konaniach. Povedal to dnes v parlamente počas opozičného pokusu o odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Opozícia sa pokúša Fica zbaviť aj pre podozrivý nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

"Cétečko" mala dodať firma Medical Group, v minulosti blízka šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD), ktorý s ňou podľa vlastných slov nemá nič spoločné už roky. Opozícia Paškovi neverí, upozorňuje, že vlastník firmy Medical Group nie je známy, keďže je na Cypre a na Belize.

Na schránkové firmy v daňových rajoch reaguje aj opozícia, ktorá avizovala vlastný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Chce ním zabezpečiť, aby víťazné firmy z tendrov museli zverejniť svojich vlastníkov. Právna norma by mala zabrániť tomu, aby sa tunelovali verejné financie cez schránkové firmy v daňových rajoch.

Fica sa pokúša opozícia odvolať pre údajné vytváranie korupčného prostredia, jedným z dôvodov je aj podozrivý nákup piešťanského "cétečka". Pre kauzu odstúpila Zuzana Zvolenská z postu ministerky zdravotníctva a Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) z funkcií podpredsedníčky parlamentu a šéfky dozornej rady piešťanskej nemocnice.

Opozícia tvrdí, že Smer-SD pod jeho vedením vytvára na Slovensku systém vedúci k podpore korupcie a klientelizmu a posúva demokraciu od západného typu k oligarchickej. Podľa opozície bohatne úzka skupina ľudí, pričom väčšina obyvateľstva chudobnie.

Podľa Fica je aktuálna schôdza len divadlo pred komunálnymi voľbami. Navyše nemieni akceptovať obvinenia voči Smeru-SD, s ktorými prichádza opozícia, avšak bez dôkazov. Premiér považuje mimoriadnu schôdzu za pokus o prehlbovanie obrazu Slovenska, že je tu všetko zlé. Zopakoval tiež slová, že SR prešla od roku 2012 významnými zmenami a došlo k významným pozitívnym posunom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články