Kiska prezradil, koho si berie do paláca: Sedem statočných, hovorcom redaktor Jojky! | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Kiska prezradil, koho si berie do paláca: Sedem statočných, hovorcom redaktor Jojky!

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA
29.05.2014 14:30

BRATISLAVA - Hovorcom zvoleného prezidenta Andreja Kisku bude novinár z Televízie JOJ Peter Petrus. Rozhovor s Kiskom odvysielali dnes v Rádiu Expres v relácii Braňo Závodský Naživo. Zvolený prezident predstavil aj tím svojich poradcov.


"Môžme to nazvať sedem statočných, ktorí so mnou do paláca pôjdu. Je to šesť poradcov a jeden hovorca," vyhlásil Kiska.


"Hovorcom bude pán Peter Petrus. So mnou do paláca ako poradcovia pôjdu v prvom rade tí, ktorí so mnou stáli aj počas kampane a ktorí mi veľmi pomáhali, a to pán Lehotský, pán Baťo a pán Sergej Michalič, a následne so mnou pôjdu ako poradcovia pán Bútora, pán Mazák a pán Krpelan," dodal zvolený prezident.

O tom, že bude mať siedmich poradcov, informoval Kiska už na tlačovej konferencii 14. mája. Ich kompletný zoznam prezradil dnes.

V médiách sa už skôr objavili mená bývalého šéfa Ústavného súdu SR Jána Mazáka a niekdajšieho diplomata Martina Bútoru. Kiska potvrdil, že títo odborníci s ním pôjdu do paláca.

Bývalý novinár Baťo bol šéfom Kiskovej volebnej kampane a v minulosti bol hovorcom a poradcom premiérky Ivety Radičovej. Michalič v minulosti pracoval pre SDKÚ-DS.

Posledným poradcom Kisku bude novinár, bývalý zástupca šéfredaktora v denníku Sme a neskôr poradca bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika Roman Krpelan.

Kiska vysvetlil, že Bútora mu bude radiť v oblasti zahraničnej politiky, očakáva však od neho aj sociologické stanoviská týkajúce spoločnosti. Mazák bude jeho expertom pre oblasť práva a justície.

S Michaličom a Baťom chce Kiska v budúcnosti rozoberať otázky vnútroštátnej aj zahraničnej politiky. Lehotský, ktorý je pri Kiskovi už desať rokov, bude mať na starosti podľa slov novozvoleného prezidenta manažment a riadenie. Krpelan bude pre hlavu štátu zabezpečovať komunikáciu s verejnosťou.

Kiska bude mať zrejme aj ďalších externých poradcov. "Okrem toho, že mám ľudí, ktorí so mnou do paláca idú, hlási sa mi aj široký tím veľmi špičkových ľudí, ktorých na Slovensku máme, a ktorí mi chcú radiť a chcú mi pomôcť zmeniť naše Slovensko," uviedol v Rádiu Expres bez ďalších podrobností.

Petrus: Nad ponukou robiť hovorcu prezidenta dlho uvažoval

Budúci hovorca nového prezidenta Andreja Kisku, novinár televízie JOJ Peter Petrus, ponuku na post hovorcu dlho zvažoval. "Ponuka prišla od pána prezidenta, najskôr od jeho tímu, neskôr som sa stretol aj s pánom Kiskom. Rozprávali sme sa o svojich predstavách, no a potom som sa relatívne dosť dlho rozhodoval," povedal Petrus.

V terajšej práci sa totiž podľa vlastných slov cíti veľmi dobre, či už ide o samotnú náplň alebo ľudí. Rozhodovanie o tom, či známe prostredie zmení za hovorcovskú neistotu, mu trvalo asi desať dní. "Odchádzať sa mi bude ťažko. Ale nakoniec sa to prevážilo na druhú stranu," vysvetlil.

Pokiaľ ide o prácu v prezidentskom paláci, spolu s hlavou štátu sa zhodli, že by ju mala charakterizovať ústretovosť, otvorenosť a vľúdnosť. "Chceme byť so všetkou dôstojnosťou otvorení k médiám a verejnosti v maximálne možnej miere. Budeme sa snažiť o normálnu, štandardnú komunikáciu," priblížil ciele svojej práce Petrus.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články