Nova presadzuje balíček pre šťastnejšiu rodinu, sľubuje peniaze aj škôlky | Topky.sk

Nedeľa, 20. január 2019. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Nova presadzuje balíček pre šťastnejšiu rodinu, sľubuje peniaze aj škôlky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
25.10.2013 12:07

BRATISLAVA - Predstavitelia hnutia Nová väčšina - Dohoda chcú pomáhať mladým rodinám balíčkom opatrení. Ten obsahuje päť bodov, a to 3700 eur navyše pre pracujúce matky, dostupnejšie bývanie, rodinné daňové priznanie, škôlky pre každého a rýchlejšiu zdravotnú starostlivosť pre deti. Novely zákonov, ktoré majú zabezpečiť šťastnejšie rodiny, predložia poslanci na novembrovú schôdzu NR SR.


Podpredsedníčka hnutia Jana Žitňanská na margo škôlok vysvetlila, že Nova navrhuje vytvorenie tzv. detských skupín, ktoré by neboli konkurenciou, ale alternatívou voči škôlkam. "Ich zriaďovateľmi by mohli byť napr. zamestnávatelia rodičov s malými deťmi, mestá, obce kraje, cirkevné spoločnosti či matky na materskej, ktoré sa popri svojom dieťati chcú starať aj o iné deti," vysvetlila.

Výhodou by boli menej prísne hygienické či technické požiadavky, ktoré často komplikujú život. Náklady spojené na založenie a prevádzku detských skupín si budú zriaďovatelia môcť dať do nákladov v daňovom priznaní. Poplatky od rodičov zase majú siahať len do výšky oprávnených nákladov spojených so založením a prevádzkou skupín.

V novele zákona o sociálnom poistení Nova zase navrhuje, aby poberateľ rodičovského príspevku, ktorý zároveň vykonáva prácu na dohodu, bol oslobodený od platenia odvodov a oslobodený aj od povinnosti podávať daňové priznanie, ak neprekročí ročný príjem 3735 eur, čo je asi 311 eur mesačne.

Novela zákona o dani z príjmu má zase priniesť daňové úľavy pre mladé rodiny s deťmi v predškolskom veku. Nova tu prináša možnosť podávania spoločného rodinného daňového priznania. "Pokiaľ ich ročný spoločný príjem neprekročí 20.000 eur, v takomto prípade by nezdaniteľná časť základu dane mohla dosiahnuť sumu až 7200 eur. V praxi by to znamenalo, že efektívna miera zdanenia takejto rodiny by bola približne 12 percent," vysvetlil poslanec Jozef Kollár s tým, že peniaze na takúto zmenu vidí vo zvýšenej adresnosti daňových úľav.

Návrh novely zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania má zase docieliť, aby právnické osoby boli vyňaté z možnosti dostať z fondu podporu a naopak, možnosť ju získať dostanú mladé rodiny s deťmi do šiestich rokov.

Nová legislatíva má riešiť aj zvýšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast. Jednou zo zmien je plné hradenie návštevy chorého dieťaťa lekárom v domácom prostredí. Nova navrhuje aj limit pre poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti dieťaťu najneskôr do troch mesiacov.

Líder hnutia Daniel Lipšic navrhované kroky vysvetlil tým, že mladé rodiny s deťmi sú najohrozenejšou sociálnou skupinou. "Ak je mamička na materskej dovolenke, rodiny prežívajú z jedného reálneho príjmu a vtedy sú v najzložitejšej sociálnej situácii. Práve takýmto pracujúcim mladým rodinám by mal štát pomáhať," dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články