Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Kaník: Zníženie odvodu nerieši problém, je to leukoplast na hnisavý vred

Ľudovít Kaník
Ľudovít Kaník
31.07.2012 10:48

BRATISLAVA - Zníženie odvodu do druhého piliera zo súčasných 9 % na navrhované 4 % nerieši problém dôchodkového systému. Sociálna poisťovňa (SP) by totiž bola aj bez vplyvu tohto piliera v deficite 1,9 miliardy eur.


"Oslabovaním druhého piliera sa dosiahne len to, že situácia v SP sa v strednodobom horizonte zhorší," uviedol poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

V rozprave k skrátenému konaniu o novele zákona o sociálnom poistení v pléne Národnej rady SR tak upozornil, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) ide obetovať ľudí mladších ako 50 rokov. "Keď títo ľudia prídu do dôchodku, čo bude o 12 a viac rokov, situácia v systéme bude neudržateľná. Riešenia budú musieť byť drastické," zdôraznil s tým, že plán znížiť odvod pomôže iba na dva až päť rokov. "Je to ako leukoplast na hnisavý vred," dodal.

"Spolu 500 miliónov eur ročne zobrať ľuďom, pracujúcim ľuďom tejto krajiny, je veľmi jednoduché. Nie sú to žiadni bohatí, žiadne veľké firmy, ale jednoduchí bežní ľudia, ktorí sa vám na to poskladajú," odkázal Ficovmu kabinetu. Zároveň kritizoval opovážlivosť kabinetu predložiť návrh na skrátené konanie tejto novely a jej prerokovávania v letnom období. Svedčí to podľa neho o strachu vlády pred občanmi krajiny, keď zistia, že ide o vykrádanie ich súkromných špájz, pretože vládna je prázdna.

"Prečo krajiny v zásade na západ od nás nemajú v tejto podobe druhý pilier," pýtal sa poslanec Alojz Hlina (OĽaNO) s tým, že iba na Slovensku je 9-% odvod do kapitalizačného piliera. Podľa neho sa tak znížením odvodu iba zreálni stav. Opozičná politička Jana Vaľová dodala, že druhý pilier je zle nastavený a za vred v Sociálnej poisťovni sú podľa nej zodpovedné práve vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), v ktorých pôsobil aj Kaník.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články