°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Čaplovič podľa SMK drasticky zasahuje do vyučovania v maďarčine na VŠ

Ministerstvo školstva navrhuje odňať trom vysokým školám z názvu slovo
Ministerstvo školstva navrhuje odňať trom vysokým školám z názvu slovo "univerzita"
26.06.2012 16:41

BRATISLAVA - Návrh ministerstva školstva premenovať komárňanskú Univerzitu J. Selyeho na Vysokú školu J. Selyeho je podľa podpredsedu SMK Lászlóa Szigetiho drastickým zásahom do vysokoškolského vyučovania v maďarskom jazyku a porušením status quo, ktoré v prípade národnostných menšín sľúbil zachovať premiér Robert Fico.


"Strana maďarskej koalície s rozhorčením vzala na vedomie správu, že minister školstva Dušan Čaplovič predložil návrh zákona, ktorým mieni preklasifikovať Univerzitu Jánosa Selyeho v Komárne na vysokú školu," povedal Szigeti. Premiérom Ficom sľúbené status quo je tak podľa jeho slov už druhýkrát vážne ohrozené. "Po zrušení úradu a postu podpredsedu vlády pre národnostné menšiny teraz vláda drasticky zasahuje do vysokoškolského vyučovania v maďarskom jazyku," uviedol. SMK je pripravená aj na medzinárodných fórach učiniť všetky kroky, aby si Univerzita Jánosa Selyeho v Komárne udržala svoje doterajšie zaradenie.

Ministerstvo školstva navrhuje odňať trom vysokým školám z názvu slovo "univerzita". Akadémia Policajného zboru v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a komárňanská Univerzita J. Selyeho nesplnili podmienky v rámci komplexnej akreditácie vysokých škôl na to, aby boli univerzitnou vysokou školou. Ministerstvo preto chce, aby od 1. septembra 2013 nemali v názve slovo "univerzita". Návrh predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Na troch vysokých školách ukončili proces komplexnej akreditácie v roku 2009. Akreditačná komisia ich navrhla začleniť medzi vysoké školy, ktoré nie sú začlenené medzi univerzitné vysoké školy a ani medzi odborné vysoké školy. Podľa zákona by preto mali mať v názve slovné spojenie "vysoká škola" a nie "univerzita".


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články