Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Frešo prekvapil: SDKÚ vo voľbách predpovedal 10 percent!

Pavol Frešo
Pavol Frešo
29.04.2012 14:34

BRATISLAVA - SDKÚ-DS je podľa Pavla Freša momentálne v situácii, keď musia nastúpiť ľudia, ktorí stranu potiahnu. Ako dnes uviedol v relácii televízie Markíza Na telo, v politike vyhráva ten, kto má lepší kontakt s voličmi.


"Nedá sa robiť politika bez toho, aby ste mali dôveru ľudí, ktorých zastupujete," myslí si Frešo, ktorý sa rozhodol kandidovať na post predsedu SDKÚ-DS. Jeho ambíciou je, aby bolo vo vedení strany silné regionálne aj programové zastúpenie. "Ja si predstavujem celý ten tím tak, aby to bolo pre stranu zárukou, že jej bude rozumieť a že ten tím dokáže získať dôveru jednak vo vnútri strany a jednak u voličov," povedal Frešo.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja chce modernú ľudovú kresťanskú stranu, chce sa vrátiť ku koreňom SDKÚ-DS. Podľa neho by mala mať strana takého lídra, ktorý bude zárukou, že stredo-pravé strany budú spolupracovať na celoštátnej, regionálnej aj komunálnej úrovni. Funkčná stredo-pravá koalícia podľa neho funguje aj v BSK.

Frešo si myslel, že lídri SDKÚ-DS budú vo voľbách úspešnejší, ako boli. "Spoliehal som na to, že vedia, čo robia, a že výsledok bude niekde okolo desiatich percent." Frešo veril, že verejnosť oslovia, v troch krajoch však strana získala pod päť percent. Pred voľbami sa podľa vlastných slov pokúšal komunikovať o riešeniach pre ľudí a spoliehal sa na to, že lídri chytia rozum do hrsti a nedovolia, aby sa vláda starala o vnútorné problémy namiesto o problémy ľudí.

"Myslím si, že to vládu vyslovene položilo a dokonca to načalo celú stredo-pravú scénu," zhodnotil Frešo, podľa ktorého mohlo strane pomôcť, ak by sa jej lídrom stala Iveta Radičová, ťažko to však hodnotiť, keďže sa o to ani nepokúsila. "Ak niekto si nechce sadnúť za volant autobusu, je ťažko hovoriť o tom, ako by šoféroval," myslí si Frešo.

Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi nie je vlastné definovanie pravice a ľavice, treba podľa neho prihliadať skôr na to, čo je správne a čo nesprávne. Na Slovensku podľa neho dozrela doba na to, aby stred politického spektra obsadil niekto, kto sa bude rozhodovať práve na základe toho. Matovičovi sa nepáči zaškatuľkovanie do politických strán, podporuje skôr vznik akéhosi "ostrovčeka slobody" v parlamente a podľa vlastných slov nebude nikdy nikoho nútiť, aby hlasoval proti svojmu presvedčeniu.

Je síce oficiálne predsedom hnutia, to však založili len preto, že tak kázal zákon. Matovič uviedol, že ak bude hnutie OĽaNO kandidovať v budúcich voľbách všetci poslanci budú na samom konci kandidátky, "lebo tak je to fér."

Matoviča nebolo po voľbách vidno, podľa vlastných slov dával vláde sto dní na to, aby sa našla. Hnutie sa vládnej strane SMER-SD snažilo nenápadne podsúvať názory a ponúkať alternatívy, nechceli ich však pri tvorbe programového vyhlásenia vyrušiť. Podľa Matoviča to však nebolo zo súcitu so stranou SMER-SD, brali však ohľad na to, že Slovensku dobrý program vlády, ktorý nebude zostavený "z trucu", pomôže. Programové vyhlásenie vlády podľa Matoviča vyzerá dobre, otázne je, aké budú skutky.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články