Kompletné zloženie Ficovho kabinetu: Takto vyzerá nová vláda! | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Kompletné zloženie Ficovho kabinetu: Takto vyzerá nová vláda!

Zoznam ministrov novej Ficovej vlády
Zoznam ministrov novej Ficovej vlády
Zdroj: SITA, Topky.sk
30.03.2012 08:22

BRATISLAVA – Robert Fico postupne potvrdzuje mená budúcich ministrov. Spomedzi nich chýbajú už len posledné dve. Novú vládnu zostavu schváli predsedníctvo Smeru už dnes na rokovaní v Banskej Bystrici. Šéf strany následne oznámi mená prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ponúkame vám kompletné zloženie vládneho kabinetu Roberta Fica.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Staronový premiér vyštudoval právo a Slovensko v minulosti zastupoval aj na Európskom súde pre ľudské práva. Dlhodobo najobľúbenejší politik vo voľbách získal najväčší počet krúžkov. Tvrdí o sebe, že sa z minulosti poučil. Čo to znamená pre verejnosť, sa uvidí časom.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Pomerne neznámy politik Martin Glváč pôsobí ako bratislavský krajský šéf Smeru. V čase prvej Ficovej vlády pracoval ako štátny tajomník na ministerstve výstavby. Dostal sa do povedomia ľudí hlavne prednedávnom, keď vyšlo najavo, že jeho rodina sa minulý rok dopracovala k novému tenisovému areálu za 1,7 milióna eur v Pezinku. Športovú halu postavili z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja, kde mal Glváč ako vysoký funkcionár veľké slovo.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Najbohatší člen vlády už ako minister pôsobil, z ministerstva financií sa presunie na rezort dopravy. Vďaka tomu, že pod neho spadá aj oblasť výstavby, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a eurofondov, sa stane ministrom najsilnejšieho rezortu. V minulosti pritom Počiatek čelil najväčším škandálom a od svojho šéfa dostal žltú kartu. Tesne pred oznámením výmenného kurzu medzi korunou a eurom sa objavil s finančníkmi z J&T na jachte v Monaku. Tí mali na kurze zarobiť nemalé peniaze. Ďalšou veľkou kauzou bolo uzavretie mimosúdnej dohody s cyperskou firmou Lemikon ohľadne sporu s Tiposom, keď firme na Cypre Počiatek vyplatil 14 miliónov eur.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Poslanec a krajský šéf strany v Košiciach  Peter Žiga je prekvapením v nominácii na post ministra životného prostredia. V predošlom volebnom období sa venoval skôr ekonomickej problematike, pôsobil v hospodárskom výbore a predsedal aj výboru na kontrolu vojenského spravodajstva. V rokoch 2006 až 2010 bol štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva. V minulosti obchodoval s drevom.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Prekvapením, ktoré avizoval niekoľko dní pred zverejnením mena na poste ministra spravodlivosti, je aj nominácia predsedu Slovenskej advokátskej komory. Nestraník Borec je vďaka svojej dobrej povesti prijateľný aj pre opozíciu, ktorú potešil výber odborníka na tento post. Podľa medializovaných informácií zamlada randil s moderátorkou Kvetou Horváthovou.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Jedinou ženou vo Ficovej novej vláde bude bývalá riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Donedávna bola šéfkou sekcie v poisťovni Dôvera patriacej pod finančnú skupinu Penta. Zvolenskú „preslávilo“ ju najmä to, že za bývalej Ficovej vlády zanechala vo VšZP obrovské dlhy.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Podpredseda Smeru Marek Maďarič sa vráti do kresla ministra kultúry. Pôvodne scenárista a dramaturg vyštudoval VŠMU. Počas ministrovania čelil škandálu v súvislosti s rekonštrukciou bratislavskej Reduty, keď firmu Eurobuilding vyškrtli zo súťaže na opravu budovy Slovenskej filharmónie. Dôvodom malo byť to, že ponuka napĺňa skutkovú podstatu neobvykle nízkej ceny. Firme dal napokon za pravdu Úrad pre verejné obstarávanie. Napriek najnižšej cene (do 18 miliónov eur), ktorú firma ponúkala, však súťaž vyhrala spoločnosť ViOn, a. s., Zlaté Moravce. Rekonštrukcia napokon vyšla na 30 miliónov eur.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Generálny manažér Smeru Ján Richter je okrem tejto funkcie pomerne neznámy poslanec strany od roku 2006. Doteraz sa oblasti, ktorej bude šéfovať, nevenoval. Vyštudoval právo a pôsobil ako živnostník a technickohospodársky pracovník, pričom do Smeru prešiel z bývalej SDĽ, kde bol ústredným tajomníkom strany až do roku 2004.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Dvojka Smeru Robert Kaliňák nie je vo vláde žiadnym nováčikom, už v štvrtom volebnom období pôsobil na rovnakej pozícii. Zviditeľnil sa najmä kauzou Malinová, keď ju obvinil, že si útok na ňu iba vymyslela a škandálom s výbušninou v batožine nevinného, ktorý cestoval do Írska. V ostatných mesiacoch sa angažoval v kauze odpočúvania novinárov. Známymi sa stali aj jeho telefonáty s redaktorkou denníka Pravda, ktorú úkoloval a oslovoval Bejby.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Bývalý vicepremiér pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny z obdobia prvej Ficovej vlády, podpredseda Smeru a tieňový minister školstva. V minulosti bol Dušan Čaplovič kritizovaný za tvrdší prístup k maďarskej menšine, do konfliktu prišiel aj so splnomocnenkyňou vlády pre rómske komunity Klárou Orgovánovou, ktorú kritizoval pre zlú spoluprácu a neochotu presadzovať priority vlády v politike voči rómskej menšine.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Rezort zahraničných vecí povedie staronový minister Miroslav Lajčák, ktorý je v súčasnosti Výkonným riaditeľom pre Európu a Strednú Áziu. Tento kontrakt v EÚ mal trvať do januára 2015 s možnosťou predĺženia o ďalšie štyri roky. Lajčák pre ministerské kreslo v prvej vláde Roberta Fica v roku 2009 opustil funkciu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Pred dvoma rokmi poznal nenápadného štátneho tajomníka z ministerstva financií len málokto. Bývalá pravá ruka Jána Počiatka a podpredseda tieňovej vlády pre sociálno-ekonomické veci Peter Kažimír sa zviditeľnil nepríjemným prešľapom, keď pred rokom v diskusnej relácii vytiahol graf, na ktorom chybne vysvetlil, ako za Ficovej vlády klesla cena plynu o desiatky percent. Je veľkým milovníkom psov, jeho labrador Rafael, ktorého si vodí aj do centrály Smeru, sa nápadne podobá Ficovmu Larrymu.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Jedným z dvoch neistých ministrov je práve Stanislav Becík, ktorý už ministerstvo viedol ako nominant HZDS. Rezort opustil predčasne, hovorilo sa o tom, že mal rozhnevať Vladimíra Mečiara, keď si mal za svojich námestníkov vybrať ľudí zo Smeru. Prednedávnom sa stal členom Ficovej tieňovej vlády ako minister pôdohospodárstva. Nezabudnuteľnými zostali jeho slovné perly, verejnosť bavil svojimi prostorekými vyjadreniami.


Kompletné zloženie Ficovho kabinetu:
Zdroj: Topky.sk

Druhé ministerské kreslo, nad ktorým visí otáznik. Šéfom rezortu by sa mal stať riaditeľ Jadrovej a vyraďovacej spočnosti (JAVYS) Ján Valko. Iveta Radičová v minulosti neodobrila jeho nomináciu na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. Dôvodom malo byť podľa nej to, že JAVYS „nevykonal žiadne verejné obstarávanie súťažou, ale prostredníctvom tretieho subjektu“. Výhrady spomenula opäť aj prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi po tom, čo sa objavilo Valkovo meno medzi kandidátmi na ministra hospodárstva.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: Dee
FOTO: Topky.sk, SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články