Minister Richter: Dôchodkový vek chce v tomto volebnom období ponechať! | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Minister Richter: Dôchodkový vek chce v tomto volebnom období ponechať!

Ján Richter
Ján Richter
22.04.2012 15:29

BRATISLAVA - Vek odchodu do dôchodku sa počas aktuálneho volebného obdobia meniť nebude. Z hľadiska dlhodobejšieho nastavenia dôchodkového systému na Slovensku však bude jeden z hlavných parametrov na diskusiu jeho naviazanie na priemernú dĺžku dožitia, uviedol dnes minister práce Ján Richter (Smer-SD)."Pripustil som ako nevyhnutnosť diskutovať o dlhodobom nastavení systému a tam bude celkom isto aj potreba vychádzať z iných parametrov. Pripúšťam, že jeden z hlavných parametrov pre hľadanie systémových riešení z hľadiska budúcnosti bude asi stredná dĺžka života," povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Zmene veku odchodu do dôchodku v súčasnosti podľa Richtera bráni nezamestnanosť a zdravie ľudí v preddôchodkovom veku. "Nezamestnanosť ľudí v preddôchodkovom veku je veľmi vysoká a zdravotný stav nezodpovedá tým parametrom, ktoré sú v krajinách západnej Európy," upozornil minister práce.

"Musíme spoločne občanom vysvetľovať, že je to o možnostiach a sile krajiny vyplácať sociálne zabezpečenie," zdôraznil v diskusii predseda poslaneckého klubu opozičnej SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Pripomenul skúsenosti krajín ako Grécko či Portugalsko, kde pre problémy s rozpočtom museli radikálne znižovať výšku dôchodkov. "Je lepšie hľadať rozumnejšie cesty a previazať to na strednú dĺžku dožitia," argumentoval.

Nový kabinet však kritizuje za odklad potrebných zmien až na ďalšie volebné obdobie, teda za rok 2016. "Zdá sa mi od vlády trochu zbabelé povedať, že síce vieme, že je to potrebné urobiť, ale nech to vyrieši ďalšia vláda," podčiarkol Kaník. Podľa neho sa takýmto spôsobom nemá riešiť nezamestnanosť.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články