Piatok24. máj 2024, meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban

Jednorazových 220 miliónov eur pomôže samosprávam v ich komplikovanej situácii, uviedol Božik

Jozef Božik Zobraziť galériu (2)
Jozef Božik (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Jednorazové vyplatenie podielu z dane z príjmu právnických osôb na rok 2024 samosprávam v súčasnej komplikovanej situácii pomôže. Uviedol to v utorok predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik s tým, že ZMOS oceňuje rozhodnutie Ministerstva financií (MF) SR prijať opatrenia, na základe ktorých by mal štát ešte v prvej polovici tohto roka jednorazovo vyplatiť samosprávam približne 220 miliónov eur.

"Aj keď v tomto prípade nejde o systémové riešenie, v súčasnej komplikovanej situácii, v ktorej sa samosprávy na Slovensku nachádzajú, to na istý čas mestám a obciam pomôže. Sme radi, že rezort financií na čele s ministrom vypočul naše požiadavky a chápe nepriaznivú finančnú situáciu všetkých miest a obcí," uviedol Božik a reagoval tak na vyhlásenie MF SR po pondelkovom (8. 4.) kontrolnom dni predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na rezorte financií.

archívne video

Tlačová konferencia Ministerstva vnútra a ZMOS, na ktorej oznamujú dôvody odkladu novelizácie vyhlášky o dopravnom značení (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

ZMOS si podľa Božika váži aj návrh rezortu financií na zmenu zákona, ktorá by umožnila mestám a obciam použiť zdroje z rezervného fondu aj na bežné výdavky."Dlhodobo upozorňujeme vládu SR na potrebu dofinancovania územnej samosprávy obcí a miest, ktoré v uplynulých rokoch prišli o veľkú časť podielových daní," priblížil Božik a pripomenul, že samosprávy prišli o takmer 500 miliónov eur, o ktoré boli podľa neho na podielových daniach ukrátené v dôsledku negatívnych vládnych opatrení v uplynulých rokoch.

Jozef Božík
Zobraziť galériu (2)
Jozef Božík  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Chýbajúce peniaze sú podľa ZMOS problémom, s ktorým musia samosprávy denne bojovať a ak nebudú systémovo riešené, môže to ohroziť plnenie samosprávnych funkcií. Božik spresnil, že ZMOS chápe potrebu konsolidácie verejných financií v dôsledku prijatých opatrení predchádzajúcou vládou, no pripomenul, že problémy samospráv sa nedajú stále odkladať.

"Je preto dobrým signálom zo strany MF SR, že má snahu aj takýmto spôsobom podať pomocnú ruku mestám a obciam. Veríme, že otvorený dialóg, ktorý aktuálne vláda SR so samosprávami vedie, vyústi do ďalších opatrení, ktoré mestám a obciam v ich zložitej finančnej situácii pomôžu," uzavrel Božik.

Viac o téme: PomocFinancieSamosprávyZMOSJozef Božik
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu