Streda4. október 2023, meniny má František, zajtra Viera

Prezidentka vetovala zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov: Odobrila zavedenie výnimiek zo zákazu prevodu vlastníctva

Zuzana Čaputová Zobraziť galériu (4)
Zuzana Čaputová (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vetovala novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Navrhuje, aby zákon nebol prijatý ako celok. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

"Prezidentka upozorňuje na to, že schválený zákon bol na rokovanie parlamentu predložený ako poslanecký návrh, ktorý neprešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. V rámci druhého čítania bol navyše schválený rozsiahly poslanecký pozmeňujúci a doplňujúci návrh predložený tesne pred hlasovaním, ktorým sa zásadne zmenilo znenie schváleného zákona," zdôvodnil hovorca. Nedodržanie zákonom predpísaného procesu malo podľa hlavy štátu významný vplyv aj na vecné nedostatky zákona, najmä na určitosť, zrozumiteľnosť a systémovosť jeho textu, ako aj na nedodržanie požiadaviek právnej istoty.

VIDEO Emmanuela Macrona v Prezidentskom paláci prijala Zuzana Čaputová 

Emmanuela Macrona v Prezidentskom paláci prijala Zuzana Čaputová (Zdroj: Topky/Maarty)

Za najproblematickejšie prezidentka vníma ustanovenia upravujúce spôsob ukončenia nájomného vzťahu - odstúpením zo strany Slovenského pozemkového fondu (SPF), ktoré je účinné odo dňa doručenia nájomcovi, ktorý však musí dňom skončenia nájmu vypratať prenajaté pozemky. "Takto formulovaná povinnosť v spojení s úpravou zjavne nesplniteľných a nedodržateľných termínov môže v praxi predstavovať zásah do právnej istoty v spojení s podnikateľskou činnosťou hospodáriacich subjektov, keďže právne normy vytvárajú široký priestor pre svojvôľu SPF," dodal Strižinec.

Odvolávanie ministra Romana Mikulca
Zobraziť galériu (4)
Odvolávanie ministra Romana Mikulca v NRSR  (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Za problematické prezidentka považuje aj ustanovenie, podľa ktorého nevyužívanie na dohodnutý účel čo i len jedného z viacerých prenajatých pozemkov, napríklad ponechanie časti úhorom, je dôvodom na odstúpenie od nájomnej zmluvy všetkých pozemkov. Tvrdí, že takto vágne a neurčito formulovaný dôvod pre odstúpenie od zmluvy tiež predstavuje riziko jeho zneužitia na úkor hospodára a rovnako je v rozpore s inými ustanoveniami zákona, keď je nájom možné skončiť iba k 1. novembru rok vopred. 

Prezidentka vetovala zákon o
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Novelu predložil do parlamentu nezaradený poslanec Tomáš Taraba

Novelu predložil do parlamentu nezaradený poslanec Tomáš Taraba. Zaviesť mala právo Slovenského pozemkového fondu odstúpiť od nájomnej zmluvy aj pred uplynutím dohodnutého času nájmu v prípade, ak nájomca nevyužíva prenajaté pozemky riadnym spôsobom na dohodnutý účel a so starostlivosťou riadneho hospodára.

Prezidentka odobrila zavedenie výnimiek zo zákazu prevodu vlastníctva k pozemkom

Zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom bude mať výnimky zo zákazu prevodu vlastníctva. Vyplýva to z novely, ktorú v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. "Požiadavka na ustanovenie výnimiek zo zákazu prevodu vlastníckeho práva k pozemkom, ktoré tvorili verejný majetok (neknihované pozemky) a ktoré sú vo vlastníctve štátu a v správe Slovenského pozemkového fondu, vyplynula z požiadaviek aplikačnej praxe," vysvetlil predkladateľ v dôvodovej správe.

Zuzana Čaputová
Zobraziť galériu (4)
Zuzana Čaputová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

 Novela bude účinná od 15. júna tohto roka

Výnimku budú tvoriť prevody pozemkov na účely výstavby verejnoprospešných stavieb, diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, významných investícií, priemyselných parkov, nájomných bytov a pozemkov, ktoré sú právoplatným rozhodnutím štátneho orgánu určené na výstavbu a ťažbu. Pozmeňujúcim návrhom poslanec Martin Fecko (OĽANO) doplnil aj výnimku, aby sa zákaz prevodu nevzťahoval ani na usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom pod stavbami vrátane priľahlej plochy, ktorá svojím umiestnením a využitím tvorí neoddeliteľný celok so stavbou alebo pozemkom, na ktorých je umiestnený cintorín, športový areál alebo verejná zeleň. Novela bude účinná od 15. júna tohto roka.

Viac o téme: PozemkyZákonPoľnohospodárstvoSlovenskoVetovanieZuzana Čaputová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu