Pondelok, 28. november 2022. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

Slota nemá byť na čo hrdý: Rozhodnutie v kauze Gemerský Mlyn, jeho ľudia skončia za mrežami

Ján SlotaGaléria fotiek (1)
Ján Slota
Zdroj: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA - Kauza, ktorá zatrasie svedomím bývalého predsedu SNS Ján Slotu dnes vyvrcholila. Nominanti strany si dnes vypočuli nekompromisné rozsudky. Vo väzení si posedia 12 rokov. V kauze Gemerský Mlyn trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava (OS BA) II uznal vo štvrtok dvoch obžalovaných Jozefa Vala a Ľubomíra Neslušana, členov Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), vinnými z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.


Situácia je o to závažnejšia, že po odsúdení Igora Štefanova a Mariána Janušeka, ide už o ďalších dvoch ľudí, ktorí boli spojení so stranou SNS. Jozefa Vala a Ľubomíra Neslušana odsúdili na 12 rokov odňatia slobody. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Rozsudok nie je právoplatný, je možné sa voči nemu odvolať na Krajský súd (KS) v Bratislave. Vina obžalovaným bola preukázateľne dokázaná, keď spôsobili svojím podpisom Slovenskej republike škodu vyššieho rozsahu. Zdôvodnila štvrtkový verdikt predsedníčka senátu OS BA II.

Činu sa mali dopustiť spolupáchateľstvom. Súd im okrem vyššie spomínaných trestov uložil ochranný dohľad na dobu jedného roku a zákaz činnosti na päť rokov. Obhajca obvinených, ako aj dvojica podali odvolanie priamo v súdnej miestnosti po vynesení rozsudku, čiže prípadom sa bude zaoberať odvolací KS v Bratislave. Obžalovaní by mali zároveň uhradiť aj spôsobenú škodu vo výške viac ako 4,7 milióna eur. "Vracajú sa 50. roky," povedal po vynesení rozsudku obžalovaný Jozef Valo.

Obchod za takmer 5 miliónov eur

Prokuratúra podala obžalobu na členov Jozefa Vala a Ľubomíra Neslušana za obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Dvojica má byť zodpovedná za to, že FNM v rámci mimosúdnej dohody neoprávnene vyplatil spoločnosti Gemerský Mlyn viac ako 4,7 milióna eur. V kauze sa pojednávalo v máji, júni a júli minulého roku.

"Na základe rozsiahleho dokazovania je preukázané, že skutok sa stal," uviedol vo štvrtok vo svojej záverečnej reči dozorový prokurátor. Obžalovaní podpísali spomínanú dohodu o mimosúdnom vyrovnaní. Podľa jeho slov nie je zrejmé, prečo sa akceptovalo mimosúdne vyrovnanie, keď predchádzajúci spor na odvolacom KS v Bratislave FNM verzus spoločnosť Gemerský Mlyn vyhral. Existoval podľa prokurátora úmysel schváliť spornú dohodu za každú cenu. Obžalovaní spôsobili škodu na cudzom majetku, na majetku štátu. Mali nakladať s majetkom štátu s maximálnou opatrnosťou, zdôraznil ďalej prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. Každý zamestnanec má vraj zabraňovať spáchaniu trestného činu.

Prokurátor navrhol súdu, aby dvojicu uznal vinnou a Ľubomíra N. a Jozefa V. odsúdil v polovici trestnej sadzby v ústave s minimálnym stupňom stráženia, udelil im zákaz vykonávania funkcie na päť rokov a probačný dohľad. V prípade dokázania viny hrozí spomínaným dvom obžalovaným trest na desať až 15 rokov za mrežami. "Som nevinný," povedal krátko vo svojej záverečnej reči Ľubomír N.

Obrana politickým pozadím

"Vždy vo FNM išlo o politických nominantov, vždy išlo o politické rozhodnutia. FNM spravoval majetok v hodnote niekoľkých desiatok miliárd eur, je teda logické, že kontrolu mala vláda, respektíve koaličná rada. Znamená to, že všetky rozhodnutia boli konzultované s najvyššími predstaviteľmi vlády. Moje obvinenie pokladám za poníženie a urážku a verím v moje oslobodenie," povedal vo štvrtok zase obžalovaný Jozef Valo Pripomenul, že výkonný výbor bol plne pod kontrolou strany Smer-SD, ktorá v ňom mala šiestich členov. 

Väčšia časť finančných prostriedkov z takmer viac ako 4,7 milióna eur z FNM skončila na účte konateľa spoločnosti, maďarského občana Zoltána H. vo Švajčiarsku. Obžalovaný Jozef V. minulý rok uviedol, že pokyn na odoslanie miliónov do Švajčiarska vydal priamo expremiér Robert Fico. "Bežne prišiel zástupca pána premiéra, doniesol pokyn, ako sa má hlasovať, a tak to fungovalo," uviedol obžalovaný. Napísal vtedy Denník N.

Tento obžalovaný pritom tvrdí, že rozhodnutie Smeru-SD sa v roku 2010 nedalo zvrátiť. "Vychádzal som z toho, že pokyn schváliť toto rozhodnutie dostali všetci členovia, najmä za stranu Smer-SD, a tí plnili príkaz," uviedol. Obžalovaný ako nominant SNS tvrdí, že on sa na hlasovaní Výkonného výboru FNM zdržal. Spoluobžalovaný Ľubomír Neslušan - ďalší nominant SNS – bol podľa neho proti a nominant HZDS tiež.  Rozhodnutia Výkonného výboru FNM tiež označil ešte na februárovom pojednávaní 2018 za politické, keďže všetci 11 vtedajší členovia boli politickí nominanti. Strana Smer-SD mala v čase kauzy vo výbore šesť členov (vrátane predsedu), HZDS dvoch členov a SNS troch členov vrátane oboch obžalovaných.

Dvojročné konanie

Súdne konanie v kauze trvalo približne dva roky. Gemerský Mlyn sprivatizovali najskôr dve osoby v roku 1992 a v tom istom roku FNM odstúpil od zmluvy. Následne v roku 1995 spomínaní dvaja majitelia zažalovali FNM za to, že im nevyplatil ich peniaze. Súd však dal v júni roku 2010 za pravdu FNM. Následne spoločnosť Gemerský Mlyn zaslala návrh na mimosúdnu dohodu a FNM postupne na ňu, napriek rozhodnutiu KS v Bratislave a odmietavému názoru právneho zástupcu, pristúpil. 

"Ja som odporúčal neschváliť túto dohodu, ani som za ňu nehlasoval. Výkonný výbor zasadal 20. júla 2010, ale už týždeň predtým bol nahlásený prevod finančných prostriedkov zo štátnej pokladnice. Neviem si teda predstaviť, že by som nepodpísal túto mimosúdnu dohodu, ak som vedel, čo všetko už predchádzalo tejto finančnej transakcii," ozrejmil na pojednávaní minulý rok v lete Jozef V., ktorý podľa svojich slov musel dohodu podpísať z titulu svojej funkcie. Jozef V. zároveň tvrdil, že nominanti strany Smer-SD čakali do 30. júna 2010, keď prestalo byť najvyšším orgánom FNM prezídium a stal sa ním výkonný výbor.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články