°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

PRÁVE TERAZ Je to oficiálne! Mafiánskeho bossa prepustili, prvé FOTO na slobode

Muža, ktorý je označovaný za jedného z mafiánskych bossov podskupiny sýkorovcov, prepustili z väzenia na podmienku.
Muža, ktorý je označovaný za jedného z mafiánskych bossov podskupiny sýkorovcov, prepustili z väzenia na podmienku.
Zdroj: Vlado Benko Jr.
20.02.2020 10:14

TRNAVA – Šéf podskupiny gangu sýkorovcov František Borbély je na slobode. Prokurátor nakoniec nepodal sťažnosť. Informáciu nám potvrdili aj z Okresného súdu v Trnave.


Jeden z posledných troch žijúcich bossov bratislavskej skupiny sýkorovcov František Borbély si odpykával sedemročný trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou pri Trnave.

Čítajte aj: MIMORIADNA SPRÁVA Súd prepustil na slobodu bosa sýkorovcov

O jeho prepustení rozhodli v stredu o deviatej ráno v Ústave na výkon väzby a trestu v Hrnčiarovciach nad Parnou. Rozsudok bol neprávoplatný. Prokurátor však nakoniec sťažnosť nepodal a Borbély je slobodný.

Františka Borbélyho súd podmienečne
Zdroj: Topky.sk

Prepustenie z väzenia

František Borbély by mal múry väznice opustiť dnes. Pred prepustením sa s každým odsúdeným vykoná pohovor, v ktorom sa poučí o povinnosti prevziať si bez zbytočného odkladu na príslušnom útvare Policajného zboru v mieste trvalého pobytu preukaz totožnosti, ak nebol uschovaný v ústave, a tiež sa poučí o zákonných podmienkach osvedčenia sa v skúšobnej dobe v prípade podmienečného prepustenia.

Borbély ešte pred prepustením a po absolvovaní pohovorov, musí absolvovať lekátsku prehliadku a môže sa aj osprchovať alebo oholiť. Opustiť brány väznice musí do 15-tej hodiny. 

​Má podmienku

Sudca prepustil Borbélyho podmienečne na slobodu po odpykaní troch štvrtín trestu. Zároveň mu stanovil šesť rokov trvajúcu skúšobnú dobu a nariadil trojročný probačný dohľad, počas ktorého sa má v pravidelných intervaloch hlásiť u probačného úradníka, nesmie bez povolenia opustiť územie Slovenska a bude nosiť monitorovacie technologické zariadenie – náramok.

Sudca v uznesení o podmienečnom prepustení zohľadnil skutočnosť, že odsúdený Borbély vykazoval vo výkone trestu dobré výsledky, mal kladné hodnotenie, bol desaťkrát disciplinárne odmenený, ani raz potrestaný, v priebehu výkonu trestu bol preradený na minimálny stupeň stráženia a preukázal sa prísľubom zamestnania po prepustení. Svoju žiadosť zdôvodnil odsúdený aj potrebou starať sa o rodinu, pričom vyslovil ľútosť nad svojím konaním pred potrestaním. „Vzdali sme sa možnosti podať sťažnosť,“ uviedol obhajca odsúdeného.

Čítajte aj: Bos sýkorovcov Borbély sa chce dostať na slobodu

Policajti zadržali Borbélyho 8. októbra 2014. Po troch štvrtinách trestu si však mohol požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. Mafiánsky boss jednej z podskupín zločineckej skupiny sýkorovcov František Borbély teda po šesťdesiatich troch mesiacoch strávených za mrežami vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou poslal súdu svoju žiadosť o podmienečné prepustenie.

Sedem rokov väzenia

Špecializovaný trestný v apríli 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú František Borbély uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za drogovú trestnú činnosť. Borbély sa priznal, že podporoval gang sýkorovcov a od konca roka 2010 im na výrobu drog požičal chatu v rekreačnej oblasti Bodíky.

Časť zo ziskov z predaja drog odvádzali bosovi sýkorovcov Róbertovi Lališovi alias Kýbovli. Borbély dostal trest šesť rokov a osem mesiacov. V apríli 2015 senát Okresného súdu Bratislava III. uznal Borbélyho za vinného z hrubého nátlaku. Išlo o prípad vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša z roku 2006, ktorý sa na súde ťahal roky.

V decembri 2015 sudca Okresného súdu Bratislava II. schválil dohodu o vine a treste, ktorú Borbély uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Borbély mal podľa rozsudku v roku 2009 financovať a dať súhlas na odpálenie nálože pod Mercedesom G, ktorý patril Miroslavovi Abrahámovi z bratislavskej skupiny piťovcov. S prokurátorom sa dohodol, že mu doterajší trest zvýšia zo šiestich rokov a ôsmich mesiacov na sedem rokov.

Zločinecká skupina

Borbély bol označovaný za jedného zo štyroch bosov skupiny, ktorí boli nástupcami po smrti zakladateľa Miroslava Sýkoru. Jeho firmy prevádzkovali herne, reštaurácie, pivárne, kaviarne a známa bola aj jeho bezpečnostná a detektívna služba DKFB. Spolu s Róbertom Lališom alias Kýblom vlastnil Borbély nehnuteľnosť v bratislavskej Petržalke. V tejto časti mal spolu s Ladislavom Bališom alias Dlhým Lacom aj inú nehnuteľnosť, v ktorej je hotel. Bališa už za členstvo v zločineckej skupine, prípravu vraždy a ďalšie trestné činy dávnejšie odsúdili na dlhoročný trest odňatia slobody. Kýbla, ktorý bol spoločne s ďalšími osobami obžalovaný z viacerých mafiánskych vrážd, odsúdil Najvyšší súd SR v lete 2018 na doživotný trest odňatia slobody.


Galéria

Muža, ktorý je označovaný Františka Borbélyho súd podmienečne Františka Borbélyho prepustili na František Borbély

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo, ada ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články