°C

Piatok, 14. august 2020. Meniny má Mojmír, zajtra Marcela.

Mafiánsky boss sa môže radovať: Do väzenia už nepôjde! Prekvapivé slová šéfa sýkoriek po súde

František Borbély
František Borbély
Zdroj: Vlado Benko Jr.
14.07.2020 11:28

PEZINOK - Jeden z posledných bossov sýkorovcov František Borbély je vinný zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sýkorovcov. Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý schválil dohodu o vine a treste, ktorá upúšťa od trestu vzhľadom na predchádzajúci trest. Za mreže sa teda nevráti.


Okrem neho súd odsúdil aj jeho komplica Róberta Baumana, ktorému uložil trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

„Súd pri obvinenom F. B. upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže pokladá trest uložený skorším rozsudkom Okresného súdu Bratislava II dostatočný na ochranu spoločnosti,“ uviedla na margo Borbélyho trestu hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Borbély: Dúfam, že ľudia na moje meno zabudli

Borbély po odchode zo súdu pre novinárov uviedol, že dúfa, že ľudia na jeho meno zabudli. „Máme za to, že dnešným rozsudkom sú všetky veci vo vzťahu k môjmu mandantovi uzavreté, potvrdil to súd, stotožnila sa s tým prokuratúra a môj mandant chce viesť riadny život,“ povedal jeho obhajca.

Za mrežami

Súčasťou rozsudku senátu Emila Klemaniča bolo aj konštatovanie, že Borbély bol súčasťou skupiny sýkorovcov minimálne od polovice roku 1997 až do jeho zadržania v roku 2014. Borbély si do februára odpykával sedemročný trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou.

Trnavský okresný súd ho podmienečne prepustil na slobodu po odpykaní si troch štvrtín trestu. Sedemročný trest mu v roku 2015 vyrubil OS Bratislava II po uzavretí dohody o vine a treste v kauze výbuchu auta z júna 2009, keď explodoval Mercedes G, ktorý patril Miroslavovi Abrahámovi z bratislavskej skupiny piťovcov.

Františka Borbélyho súd podmienečne
Zdroj: Topky.sk

OS Bratislava II vtedy zrušil všetky predchádzajúce rozsudky OS Bratislava III a Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauzách Františka Borbélyho. Predtým ho v apríli 2015 OS Bratislava III uznal za vinného z hrubého nátlaku v dlhoročnej kauze vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša. Súd však upustil od jeho potrestania, keďže predtým František Borbély uzavrel na ŠTS dohodu o vine a treste za drogovú trestnú činnosť.

Temná minulosť

Borbély bol označovaný za jedného zo štyroch bossov skupiny, ktorí boli nástupcami po smrti zakladateľa Miroslava Sýkoru. Jeho firmy prevádzkovali herne, reštaurácie, pivárne, kaviarne a známa bola aj jeho bezpečnostná a detektívna služba DKFB. Spolu s Róbertom Lališom alias Kýblom vlastnil Borbély nehnuteľnosť v bratislavskej Petržalke.

V tejto časti mal spolu s Ladislavom Bališom alias Dlhým Lacom aj inú nehnuteľnosť, v ktorej je hotel. Bališa už za členstvo v zločineckej skupine, prípravu vraždy a ďalšie trestné činy dávnejšie odsúdili na dlhoročný trest odňatia slobody.

Róbert Lališ
Mafiánsky boss sa môže
Zdroj: Topky/Peter Korček

Kýbla, ktorý bol spoločne s ďalšími osobami obžalovaný z viacerých mafiánskych vrážd, odsúdil Najvyšší súd SR v lete 2018 na doživotný trest odňatia slobody.


Galéria

František Borbély Františka Borbélyho súd podmienečne Muža, ktorý je označovaný  Róbert Lališ

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články