°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

KAUZA ZMENKY Prvé stretnutie obžalovaných: Kočner vytiahol teóriu o mobile, Ruskovi bolo zle

Marian Kočner a Pavol Rusko sa prvýkrát stretli na súde.
Marian Kočner a Pavol Rusko sa prvýkrát stretli na súde.
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
16.12.2019 11:48

PEZINOK - Obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner sú prvýkrát spolu naraz na pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.


Pavol Rusko upozornil senát, že v prípade, že sa nebude počas pojednávania cítiť dobre, dá súhlas na konanie v jeho neprítomnosti z dôvodu zdravotných problémov. Rusko sa decembrových pojednávacích dní nezúčastnil, rovnako ako niektorých novembrových. Vtedy mali vypovedať znalci, ktorí však neboli vypočutí pre absenciu obžalovaného.

Rusko dal po približne hodine pojednávania súhlas na konanie v neprítomnosti, vzhľadom na jeho zdravotný stav, či príde v utorok (17. 12.) ešte nevie. „Ja sa chystám prísť na pojednávanie v januári,“ odpovedal Pavol R. na otázku, či dá súhlas na konanie v neprítomnosti, keď prídu budúci rok vypovedať znalci. „Prečo by som mal dovoľovať niečo, čo je možné v mojej prítomnosti,“ pýtal sa obžalovaný, ktorý zo súdu odišiel pre bolesti.

Proces v kauze zmenky sledujeme ONLINE: Vypovedala exmanželka Ernesta Valka, tvrdé slová o Kočnerovi

Podpisy na zmenkách sú údajne jeho, čím by ich výpoveď bez jeho prítomnosti bola podľa procesných strán bezpredmetná. Znalci pred senátom ŠTS vypovedať tento rok už nebudú, najskôr sa tak udeje v januári. Na začiatku pondelkového pojednávania sa procesné strany dohadovali o tom, či existujú dve rôzne komunikácie z telefónu Mariana Kočnera.

Marian Kočner a Pavol
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ten uviedol, že exsiskár a bývalý novinár Peter Tóth vo svojej výpovedi tvrdil, že mal k dispozícii dva telefóny obžalovaného. „Tieto dva telefóny v inom spise majú dve rôzne komunikácie,“ tvrdí obžalovaný, ktorý žiada, aby sa prečítali obe. Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic o dvoch rôznych komunikáciách nemá vedomosť.

Marian Kočner a Pavol
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Na pondelkovom pojednávacom dni sa budú čítať listiny. Predvolaný nie je žiaden svedok. Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.


Galéria

Marian Kočner a Pavol Marian Kočner a Pavol Marian Kočner a Pavol

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články