Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Muž po súde hlasno vyslovil gardistický pozdrav, údajne je lokálnym funkcionárom ĽSNS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.10.2019 13:10

BRATISLAVA - Obžalobou obvineného Antona G., ktorý sa pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasito minulý rok v máji pozdravil "Na stráž" pred prítomným iným prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a novinármi, sa už zaoberá Špecializovaný trestný súd (ŠTS).


"Obžaloba prišla 10. októbra senátu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica. Bude pridelená zákonnému sudcovi, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku," uviedla v pondelok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

"Skutok sa stal po skončení sa troch súdnych pojednávaní týkajúcich sa rozhodovania o sťažnostiach voči uzneseniu o vzatí do väzby troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov na NS SR v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou. Počas toho, ako prokurátor ÚŠP poskytoval novinárom rozhovor, v ktorom sa vyjadroval k uvedeným pojednávaniam a k dôvodnosti obvinení troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Anton G. za prítomnosti viacerých novinárov a ďalších osôb, ktoré sa v tom čase nachádzali pred pojednávacou miestnosťou, vtedy zvýšeným hlasom vyslovil pozdrav "Na stráž". "Tým verejne a na mieste verejnosti prístupnom použitím pozdravu prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Teda verejne a na mieste verejnosti prístupnom, najmä použitím hesiel, prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť," dodala Tökölyová. Podľa neoficiálnych informácií je Anton G. lokálnym funkcionárom parlamentnej ĽSNS.

V čase spáchania skutku sa na NS SR rozhodovalo o väzobnom stíhaní Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P., obvinených z extrémizmu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) 10. mája 2018 zadržala celkovo šesť osôb zo západného a stredného Slovenska obvinených z extrémizmu, medzi nimi aj spomínaného Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P.

Následne ich 12. mája minulého roka sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, prepustil a nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP, ktorý požadoval väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články