°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Idú do basy! VIDEO Česi v Anglicku zotročili i Slovákov, za ich peniaze si kupovali zlaté reťaze a drahé autá

Petr Makula
Petr Makula
Zdroj: Kent Police
02.08.2019 21:45

KENT/LONDÝN - Otec Petr a syn Mario pózovali s nablýskanými autami a drahými šperkami po tom, čo minuli tisíce libier, ktoré patrili najmä zotročeným Slovákom a Čechom. Petr tvrdil, že si nemôže dovoliť platiť svojim zamestnancom, pretože jeho firma má problémy. Napriek tomu svoju sociálnu sieť zásoboval fotkami z luxusnej dovolenky.


Česi Petr Makula (48) a jeho syn Mario (26) žili v Kente na juhu Anglicka. Podľa tamojšieho súdu viac ako 10 rokov hľadali v Česku i na Slovensku zraniteľných ľudí - bezdomovcov či ľudí závislých na alkohole a drogách, ktorým ponúkali dobre platenú prácu a bezplatné ubytovanie v Británii.

Na snímke Petr Makula.
Petr Makula
Zdroj: Kent Police

Skutočnosť však bola úplne iná. Pri zásahu v máji 2018 policajti oslobodili celkom 12 ľudí, ktorých Česi nútili vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu. Posielali ich okrem iného do továrne v Lydde či umývarne áut v Doveri. Robotníci museli pracovať až 36 hodín v kuse, pričom v kalendárnom mesiaci nemali ani deň voľna. Nielenže Česi svojich zamestnancov oberali o odmenu za ich prácu, ale ich aj bili. A to predovšetkým tých, ktorí hovorili o svojom zlom zaobchádzaní.

Na snímke Mario Makula.
Mario Makula
Zdroj: FB/Mario Makula

Dvojica zločincov svojich pracovníkov nútila žiť v nevyhovujúcich podmienkach v Doveri. Mali obmedzený prístup k ústrednému kúreniu a teplej vode, pričom nemali takmer žiadne peniaze na míňanie a včšinou dostávali len jedno jedlo denne. Ich mzdy kontroloval Petr. Ten im každý týždeň dával rôzne sumy, ale vždy oveľa menej, než na čo mali nárok.

Detektívi sa prípadom začali zaoberať v januári 2018 po tom, ako sa na polícii prihlásil ich bývalý zamestnanec, ktorý oznámil, čo sa mu stalo.

Petr Makula
Zdroj: Kent Police

Britský súd v stredu (31.7.) Petra a Maria odsúdil. Starší muž dostal osem a pol roka a mladší štyri a pol roka. Obaja boli uznaní vinnými z obchodovania s ľuďmi a moderného otrokárstva. Počas procesu proti Makulaovcom svedčilo osem vykorisťovaných pracovníkov.

Sudca Rupert Lowe odhadol, že 48-ročný odsúdený si zarobil za 11 rokov trestnej činnosti asi 900.000 libier (v prepočte viac ako 987-tisíc eur).

Na snímke Mario Makula.
Mario Makula
Zdroj: FB/Mario Makula

Počas súdneho konania si porota prehliadla fotografie z facebookových účtov Makulaovcov. Snímky ukázali, že Mario nosil ťažké zlaté reťaze a pýšil sa drahými autami. Jeho otec bol vyfotografovaný na dovolenke v Dubaji napriek tvrdeniu, že si nemôže dovoliť platiť svojim zamestnancom, pretože jeho firma má problémy. 

Podľa britskej polície patrí obchodovanie s ľuďmi a moderné otroctvo k najrýchlejšie rastúcim oblastiam medzinárodného zločinu. Páchatelia často lákajú svoje obete do Anglicka za vidinou ľahkého a vysokého zárobku. Potom ich zbavia slobody a majú z nich sami veľké príjmy.


Galéria

Petr Makula Na snímke Petr Makula. Na snímke Mario Makula. Na snímke Mario Makula.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/Kent Police

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články