Agresívny útok v žilinskej nemocnici: Sanitárka chcela pomôcť pacientovi, nasledovali chvíle hrôzy | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Agresívny útok v žilinskej nemocnici: Sanitárka chcela pomôcť pacientovi, nasledovali chvíle hrôzy

Zdroj: Facebook/Polícia
18.04.2019 18:00

ŽILINA - Pacient, ktorého priviezli na urgentný príjem do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, si poriadne zavaril. Verbálne a neskôr aj fyzicky napadol sanitárku. Zariadenie preto podalo oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu na Okresnej prokuratúre Žilina.


Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Ako vysvetlil generálny riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Igor Stalmašek, pacienta priviezla sanitka a napriek tomu, že už od začiatku bol veľmi agresívny a nespolupracoval, zdravotníci robili maximum, aby mu mohli ošetriť jeho zranenie.

Dohra za smrť Evy, ktorú nechali ležať na chodbe nemocnice: Primár chirurgie dostal takýto trest!

Päsťou pod oko

Muž podľa Stalmašeka vulgárne napádal prítomných zamestnancov nemocnice a následne päsťou udrel sanitárku pod oko. "Počas čakania na privolanú policajnú hliadku pacient naďalej z lôžka pokračoval vo verbálnych útokoch i na ostatných prítomných ľudí na urgentnom príjme a podarilo sa mu uvoľniť ochrannú fixáciu jeho dolných končatín. Pri ďalšej snahe sanitárky situáciu upokojiť ju dotyčný muž kopol do ramena silou, ktorá ju odhodila do priľahlých dverí," doplnila Záteková.

Agresor neváhal a na personál nemocnice zaútočil aj fyzicky.
Päste
Zdroj: thinkstockphotos.com

Opakujúci sa scenár

Generálny riaditeľ FNsP podotkol, že nejde o ojedinelý prípad. "Naši zdravotníci pracujú na urgentnom príjme pod veľkým tlakom, v náročných podmienkach, sú pravidelne napádaní slovne, a čo je horšie, i fyzicky. Ide predovšetkým o sociálne slabších pacientov, bezdomovcov, opitých ľudí, ktorí nepoznajú mieru a útočia na svoje okolie. A keďže u nás úplne absentujú záchytky, v noci, cez víkendy, sviatky sú na urgente ako doma," zdôraznil Stalmašek.

Zvrat v prípade záhadnej nehody v Žiari: V hlavnej úlohe vystupuje okresná šéfka SaS, hľadá ju polícia

Dvojnásobný boj o zdravie

Upozornil, že sanitár, sestra či lekár sa tak v snahe pomôcť stávajú často terčom vulgárnych nadávok, vyhrážok alebo dokonca násilia. V takýchto prípadoch na urgentný príjem okamžite privolajú políciu, ktorá pomáha zdravotníkom pri starostlivosti o pacienta. "Ten však väčšinou ostáva na expektačnom lôžku, takže pracovníci sú stále obozretní a okrem stráženia jeho životných funkcií, musia strážiť aj svoje vlastné zdravie," dodal generálny riaditeľ.

Zdravotníci mnohokrát nebojujú len o zdravie pacienta, ale aj o svoje vlastné.
Agresívny útok v žilinskej
Zdroj: gettyimages.com

V súvislosti s problémom na urgentnom príjme pripomína nemocnica aj blížiace sa veľkonočné sviatky. "Vlani sme na urgente ošetrili od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka viac ako 400 pacientov a opäť sme bojovali s alkoholom, no nielen u dospelých. Situácia je neúnosná a naši zdravotníci nemôžu neustále suplovať chýbajúce záchytky na úkor ich psychického a fyzického zdravia," uzavrel Stalmašek.


Galéria

Agresor neváhal a na Zdravotníci mnohokrát nebojujú len

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nin ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články