V Srbsku chytili najhľadanejšieho Slováka: Unikal 13 rokov, stojí za krachom BMG Invest! | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

V Srbsku chytili najhľadanejšieho Slováka: Unikal 13 rokov, stojí za krachom BMG Invest!

František Matík
František Matík
Zdroj: Foto: polícia
29.01.2015 11:55

VOJVODINA/BRATISLAVA - Obrovský úlovok policajtov. Po 13-tich rokoch chytili v srbskej oblasti Vojvodina neďaleko Nového Sadu medzinárodne hľadaného Slováka Františka Matíka. Spája sa s krachom nebankovej spoločnosti BMG Invest. Interpol ho hľadal od februára 2002.


Odbor cieľového pátrania v spolupráci s Národnou ústredňou Interpol Bratislava po dlhodobej pátracej činnosti v spolupráci s policajnými útvarmi Srbska zadržali v stredu 28. januára osobu s falošnými dokladmi, ktorej identita by mohla zodpovedať osobe Františka Matíka.

Momentálne prebiehajú úkony, ktoré by definitívne potvrdili a overili totožnosť podozrivého. Na osobu bol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz pre spáchanie trestného činu podvodu v nebankovej spoločnosti BMG Invest. Osoba bola v neprítomnosti odsúdená slovenskými justičnými orgánmi na nepodmienečný trest v dĺžke 11 rokov a 6 mesiacov. V prípade pozitívnej identifikácie bude osoba vyžiadaná na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody. Informácie poskytol Martin Wäldl z Prezídia PZ.

Dlhé roky sa ťahajúca kauza, ktorá nedáva mnohým Slovákom spávať. František Matík, Vladimír Fruni a Marián Šebeščák mali pripraviť o peniaze približne 170 tisíc dôverčivých ľudí. 

V roku 2002 skrachovali nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, no do vtedy stihli vyzbierať od ľudí spolu viac ako dve miliardy eur. Mnoho Slovákov tak o svoje peniaze nenávratne prišlo. 

V Srbsku chytili najhľadanejšieho
Zdroj: Foto: polícia

Nasledoval súdny proces s obvinenými. Františkovi Matíkovi sa na poslednú chvíľu podarilo s rodinou ujsť zo Slovenska. Po dlhých 13-tich rokoch, čo na neho vydali medzinárodný zatykač, ho mali zadžať v srbskej Vojvodine. 

K údajnému zadržaniu Matíka srbskou políciu sa vyjadrili aj obhajcovia Vladimíra Fruniho a Jozefa Majského. "Je to pre mňa raritná udalosť," uviedol Milan Kuzma, ktorý zastupuje Vladimíra Fruniho. "Ak srbská polícia naozaj zadržala hľadaného Františka Matíka, je to pre mňa veľmi zaujímavá informácia. Už na začiatku súdneho procesu s Jozefom Majským som trval na tom, aby bol Matík vypočutý ako svedok," uviedol Majského právny zástupca Peter Filip.

Výberová chronológia krachu nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, kauza Vladimíra Fruniho

Horizont Slovakia a BMG Invest stihli od obyvateľov v priebehu piatich rokov vyzbierať viac ako 2 miliardy eur a uzavreli 856.000 zmlúv. Vyše 1,75 miliardy eur použili na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených ostalo približne 170.000 ľudí.

1997 - Vladimír Fruni kúpil spoločnosť Horizont Slovakia a na jeseň začal prijímať vklady od obyvateľstva prostredníctvom spoločnosti BMG Invest. Sľuboval neuveriteľne vysoké zhodnotenie vkladov.

1998 - Spoločnosť Horizont Slovakia, o. c. p., vykázala stratu 246 miliónov korún a celkové aktíva Horizontu predstavovali zhruba 2,5 miliardy korún.

2000 - "Činnosť nebankových inštitúcií nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam. Ukladanie úspor je preto mimoriadne riskantné," varovala občanov vtedajšia ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Kumulovaná strata skupiny Horizont dosiahla vyše šesť miliárd korún. Celkové záväzky pritom predstavovali takmer desať miliárd. Keďže ľudia nepožadovali predčasné vyplatenie vkladov, firma pokračovala v masívnej kampani a vyberala ďalšie.

2001 - Firma zvýšila základné imanie na viac ako 4,6 miliardy slovenských korún. SIS upozorňovala na blížiaci sa bankrot nebankových inštitúcií a analyzovala ich pochybné investície. Spoločnosť sa bránila poskytovať údaje o hospodárení svojim klientom.

4. februára 2002 - Pobočky BMG Invest ostali zatvorené. Horizont Slovakia a BMG Invest stihli od obyvateľov vyzbierať 62,78 miliardy korún a uzavreli 856.000 zmlúv. Vyše 53 miliárd použili na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených zostalo 170.000 ľudí.

1. marca 2002 - Na základe medzinárodného zatykača z 28. februára zadržala chorvátska polícia dvoch obvinených konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

17. mája 2002 - Župný súd v chorvátskom Splite uzavrel vyšetrovanie Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka, spis postúpil Najvyššiemu súdu Chorvátskej republiky. Spolu s ním odoslali do Záhrebu aj odvolanie sa obhajcov oboch Slovákov voči rozhodnutiu trojčlennej rady sudcov Župného súdu zahrnutom v spise, že sa naplnili podmienky pre vydanie zadržaných na Slovensko.

28. mája 2002 - Krajský súd v Košiciach vyhlásil konkurz na nebankovú finančnú spoločnosť Horizont Slovakia, a. s.

26. júna 2002 - Útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru a pracovníci Národnej ústredne Interpolu na Slovensku bezprostredne po tom, čo obidvoch obvinených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka oficiálne vydali chorvátske orgány slovenskej strane, ich letecky prepravili do Košíc.

3. mája 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku na neverejnom zasadnutí rozhodol o zaistení majetku obžalovaných Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. Špeciálny prokurátor obžaloval bývalého šéfa Horizontu Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov Annu M., Františka Matíka a Mariána Šebeščáka z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Do dátumu, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850.000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd Sk. Išlo o nevyplatené vklady.

22. novembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku ukončil dokazovanie v kauzách týkajúcich sa tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia s obžalovanými Vladimírom Frunim a Mariánom Šebeščákom.

10. januára 2007 - Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na 11,5 roka väzenia bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho.

30. mája 2007 - Najvyšší súd (NS) SR potvrdil 11,5-ročný trest v 3. nápravnovýchovnej skupine pre bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho, ako aj jeho blízkeho spoločníka Františka Matíka a zamietol tak odvolanie, ktoré podali voči rozsudku Špeciálneho súdu (ŠS) SR v Pezinku. Zároveň NS SR potvrdil ich vinu z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií, ako aj prepadnutie ich majetku. Matík však na výkon trestu nenastúpil, keďže miesto jeho pobytu nebolo známe. Spolu s nimi odsúdil ŠS SR na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Štvrtú obžalovanú Annu M. senát ŠS SR oslobodil.

13. januára 2010 - Okresný súd (OS) v Trenčíne vyhovel Fruniho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu po tom, ako si Fruni odpykal dve tretiny trestu. Okresný súd zobral do úvahy jeho kladné hodnotenie, zlý zdravotný stav (infarkt myokardu) a fakt, že má nezaopatrenú manželku. Voči rozhodnutiu OS sa prokurátor odvolal.

4. marca 2010 - Krajský súd v Trenčíne rozhodol, že šéf nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni zostane vo väzení. Senát Krajského súdu v Trenčíne tak na neverejnom zasadnutí vyhovel sťažnosti prokurátora, ktorú podal voči výroku Okresného súdu v Trenčíne.

1. júla 2010 - Okresný súd Trenčín zamietol návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného Vladimíra Fruniho, ktorý podala príbuzná odsúdeného aj samotný odsúdený. Proti tomuto rozhodnutiu podali sťažnosť odsúdený a jeho príbuzná.

16. septembra 2010 - Šéf nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni zostáva naďalej vo väzení. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí senát Krajského súdu v Trenčíne, ktorý potvrdil rozhodnutie prvostupňového okresného súdu.

6. februára 2011 - Daňové riaditeľstvo (DR) v Banskej Bystrici potvrdilo, že dostalo zoznam ľudí z takzvaného Mečiarovho cédečka, teda tých, ktorí zarobili v skrachovaných nebankových subjektoch BMG Invest a Horizont Slovakia. Zoznam dostal aj špeciálny prokurátor. DR konštatovalo, že nie všetky osoby z "cédečka" si splnili daňové povinnosti, ktoré im vyplynuli na základe zisku v nebankových subjektoch, nemohlo však zasiahnuť, pretože tieto prehrešky už boli premlčané. Porušenie zákona zistili aj na špeciálnej prokuratúre, nemohli však konať z rovnakého dôvodu.

21. júna 2011 - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že práva bývalého majiteľa nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimíra Fruniho neboli porušené.

27. júla 2011 - Bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho prepustili z väzenia. Okresný súd v Trenčíne mu odpustil viac ako dva roky trestu.

20. februára 2012 - Dávid B., ktorý je na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku obžalovaný z tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia, nenastúpil do väzenia za spreneveru. ŠTS ho odsúdil na päť rokov ešte v novembri 2010 a keďže Najvyšší súd SR tento rozsudok potvrdil 19. januára 2012, Dávid B. mal ísť ešte na 3,5 roka za mreže. Súd mu totiž do päťročného trestu započítal jeden a pol roka z takmer piatich, ktoré v minulosti strávil vo väzbe.

2. apríla 2012 - Jeden z troch konateľov skrachovanej nebankovej organizácie Horizont Slovakia Marián Šebeščák zomrel na nespresnené zdravotné komplikácie ako 52-ročný ešte v januári 2012 v Prahe. Informoval o tom portál sme.sk s tým, že Špecializovaný trestný súd o Šebeščákovej smrti nevedel.

11. apríla 2013 - Dávid B. z kauzy tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia zostane za mrežami, aby si odsedel zvyšok trestu za spreneveru. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR, ktorý zamietol jeho sťažnosť voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu(ŠTS) v Pezinku. Brtva podľa obžaloby chcel odčerpať peniaze z Horizontu, a preto dal zaplatiť faktúru za fiktívne služby. Brtvu odsúdil ŠTS v novembri 2010 za spreneveru 5,6 milióna korún na päť rokov odňatia slobody. Stíhanie za spreneveru bolo súčasťou kauzy tunelovania nebankových subjektov. Špecializovaný súd však vtedy rozhodol, že vec sprenevery vylúči na samostatné konanie a ukončí. Dávid B. predtým strávil vo vyšetrovacej väzbe takmer päť rokov, pre neho to však vtedy znamenalo, že do väzenia s minimálnym stupňom stráženia sa má vrátiť na 3,5 roka, aby si trest odsedel.

21. februára 2014 – Dávida B. z kauzy tunelovania BMG Invest Horizont Slovakia podmienečne prepustili z väzenia. Rozhodol o tom Okresný súd v Trnave, ktorý mu zároveň určil skúšobnú lehotu na štyri roky, rozhodnutie trnavského súdu je právoplatné. Obžalovaný si vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou (okres Trnava) odpykával trest za spreneveru.


Galéria

František Matík František Matík

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA, miš
FOTO: Polícia

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články