°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Prokurátor navrhuje pre Jozefa Majského trest vo výške deväť rokov

14.10.2015 15:36

BRATISLAVA - V kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku odzneli záverečné reči.


 „Navrhujem uložiť obžalovanému Jozefovi M. trest deväť rokov odňatia slobody, obžalovanému Patrikovi P. osem rokov a obžalovanému Dávidovi B. súhrnný trest osem rokov odňatia slobody a zrušiť pôvodný rozsudok,“ skonštatoval prokurátor.

Všetci traja obžalovaní by mali podľa jeho názoru dostať peňažný trest vo výške 5000 eur a súd by ich mal zaviazať k náhrade spôsobenej škody.

Peter Filip, obhajca obžalovaného Jozefa M., naopak, v záverečnej reči navrhol, aby bol jeho klient spod obžaloby oslobodený. „Bol tu hon na Jozefa M. Trestná vec je vedená od roku 2002, takže je to 13-ročná kauza. Je to jedna z najdlhších živých vecí na Slovensku,“ uviedol okrem iného. Podľa neho sa jeho klient nedopustil žiadneho protiprávneho konania a už vôbec nie toho, ktoré sa mu kladie za vinu. Domnieva sa, že pred súdom neboli vykonané všetky dôkazy tak, ako vyplývajú z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý už raz verdikt v tejto veci zrušil. Podľa neho mal byť taktiež vypočutý svedok František Matík, ktorého zadržali orgány v Srbsku a aj kvôli ktorého výsluchu bolo pojednávanie odročené na niekoľko mesiacov. „Nebol dôvod tohto svedka nevypočuť, proces jeho vydávania je v behu,“ skonštatoval Filip.

O oslobodenie svojich klientov požiadali aj obhajcovia ďalších dvoch obžalovaných. Obžalovaný Jozef M. vo svojej záverečnej reči okrem iného uviedol, že za všetkým stojí politická objednávka.

„Celá obžaloba bola policajtmi zrežírovaná tak, aby som bol za každú cenu obvinený, aj keď na to neexistuje jediný dôkaz. Celé je to obrovský nezmysel. Vždy som pracoval poctivo, celý čas som sa venoval riadeniu firiem, ktoré prinášali zisk. Celý život som čestne pracoval od rána do večera. Každému môžem rovno pozrieť do očí, nikoho som neokradol, naopak, pomohol som tisícom ľuďom,“ tvrdil.

Obžalovaný Dávid B. svoju vinu v záverečnej reči taktiež odmietol. „Žiadam, aby senát moju osobu zbavil spod obžaloby a rozhodol o mojej nevine,“ povedal.

Bývalý Špeciálny súd 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na desaťročné väzenie. Najvyšší súd SR však verdikt zrušil.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od obyvateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (vyše dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články