Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

FOTO Oscarový galavečer je za nami: Ceny sú rozdané, TOTO sú víťazi!

Víťazi na spoločnej snímke
Víťazi na spoločnej snímke
Zdroj: TASR/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP
25.02.2019 07:20

LOS ANGELES - Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe získal v noci na pondelok Rami Malek. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za stvárnenie úlohy zosnulého frontmana britskej rockovej skupiny Queen Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Tento britsko-americký biografický film režírovali Bryan Singer a Dexter Fletcher. Snímka sleduje začiatky skupiny, jej závratnú kariéru a celosvetový úspech. Príbeh filmu sa končí v roku 1985, keď skupina Queen vystúpila na charitatívnom koncerte Live Aid na londýnskom štadióne Wembley. Pre Maleka (37), ktorý je egyptského pôvodu, je to prvý Oscar. Je držiteľom aj Zlatého glóbusu, ceny British Academy Film Awards (BAFTA) i ocenenia Primetime Emmy Award.

Rami Malek
Rami Malek
Zdroj: TASR/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP

Najlepšia herečka

Oscara v kategórii herečka v hlavnej úlohe získala v noci na pondelok Olivia Colmanová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy vo filme Favoritka. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Tento historický dramatický a komediální film, ktorý vznikol v americko-britsko-írskej koprodukcii, režíroval grécky režisér Jorgos Lantimos.

Olivia Colmanová
Olivia Colmanová
Zdroj: SITA/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Dej filmu sa odohráva v Anglicku na začiatku 18. storočia. Film sa zaoberá vzťahmi medzi dvoma sesternicami, ktoré súperia o to, ktorá z nich bude dvornou favoritkou kráľovnej Anny v podaní Britky Olivie Colmanovej. Colmanová (45) má na konte i dva Zlaté glóbusy a štyri ocenenia British Academy Film Awards (BAFTA).

Najlepší film

Oscara v kategórii najlepší film získala v noci na pondelok snímka Zelená kniha. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Túto americkú biografickú komediálnu drámu režíroval Peter Farrelly, ktorý ju aj produkoval spolu s Jimom Burkeom, Brianom Curriem, Nickom Vallelongom a Charlesom Wesslerom.

Dej filmu sa odohráva v roku 1962 a je inšpirovaný skutočným príbehom afroamerického jazzového klaviristu Dona Shirleyho, ktorého stvárňuje Mahershala Ali, a italoamerického vyhadzovača Tonyho Vallelongu, ktorého hrá Viggo Mortensen.

Najlepším filmom je Zelená kniha
Americký režisér Peter Farrelly,
Zdroj: TASR/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP

Film sa zameriava na ich turné po americkom regióne Deep South na juhu Spojených štátov. Vallelonga je Shirleyho osobným šoférom a telesným strážcom. Film získal na slávnostnom galavečeri dvoch ďalších Oscarov - v kategórii herec vo vedľajšej úlohe (Mahershala Ali) a pôvodný scenár (Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly).

Najlepšia réžia

Oscara v kategórii réžia získal v noci na pondelok Alfonso Cuarón. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za režírovanie filmu Roma, informovala tlačová agentúra AFP. Film sa odohráva na začiatku 70. rokov 20. storočia a je čiastočne autobiografickým opisom výchovy režiséra a scenáristu tohto filmu Alfonsa Cuaróna na predmestí Colonia Roma metropoly Mexiko.

Alfonso Cuarón
Alfonso Cuarón
Zdroj: TASR/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Snímka zachytáva život spolubývajúcej ženy v rodine z mexickej strednej triedy. Ide o portrét domácich konfliktov a spoločenskej hierarchie v politickom chaose 70. rokov. Cuarón, ktorý je Mexičan, získal za túto snímku zlatú sošku Oscara aj v kategóriách kamera a film v cudzom jazyku.  

Pôvodná pieseň

Oscara v kategórii pôvodná pieseň získala v noci na pondelok Lady Gaga. Pieseň Shallow pochádza z filmu Zrodila sa hviezda, v ktorom táto speváčka a skladateľka hrá hlavnú úlohu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Spoluautormi hudby a textu tejto skladby sú Mark Ronson, Anthony Rossomando a Andrew Wyattdouble. Lady Gaga víťaznú pieseň zaspievala na slávnostnom odovzdávaní cien v duete s Bradleym Cooperom, ktorý vo filme hrá ďalšiu hlavnú úlohu a je zároveň režisérom tejto hudobnej romantickej drámy.

Lady Gaga
Lady Gaga
Zdroj: TASR/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Cooper vo filme stvárňuje hviezdu country Jacka Mainea, ktorý objaví neznámu talentovanú speváčku Ally (Lady Gaga). Keď sa obaja vrhnú do vášnivého milostného vzťahu, Jack presvedčí Ally, aby vystupovala vo svetle reflektorov, čo ju katapultuje k sláve. Ide o novú verziu pôvodného filmu z roku 1937.

Herec vo vedľajšej úlohe

Oscara v kategórii herec vo vedľajšej úlohe získal v noci na pondelok Mahershala Ali. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za stvárnenie úlohy vo filme Zelená kniha, informovala tlačová agentúra AFP.

Túto americkú biografickú komediálnu drámu režíroval Peter Farrelly. Jej dej sa odohráva v roku 1962 a je inšpirovaný skutočným príbehom afroamerického jazzového klaviristu Dona Shirleyho, ktorého stvárňuje Mahershala Ali, a italoamerického vyhadzovača Tonyho Vallelongu, ktorého hrá Viggo Mortensen.

Mahershala Ali
Mahershala Ali
Zdroj: TASR/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Film sa zameriava na ich turné po americkom regióne Deep South na juhu Spojených štátov. Vallelonga je Shirleyho osobným šoférom a telesným strážcom. Pre Aliho (45), ktorý je tiež hudobníkom, je to už druhý Oscar. Na konte má tiež jeden Zlatý glóbus i jedno ocenenie British Academy Film Awards (BAFTA).

Herečka vo vedľajšej úlohe

Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe získala v noci na pondelok Regina Kingová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy vo filme If Beale Street Could Talk, informovala tlačová agentúra AFP.

Regina Kingová
Regina Kingová
Zdroj: SITA/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP

Túto americkú romantickú drámu režíroval Barry Jenkins. Film rozpráva príbeh o mladej Afroameričanke, ktorá sa s podporou svojej rodiny usiluje očistiť meno svojho neprávom obvineného milenca a dokázať jeho nevinu ešte pred narodením ich dieťaťa. Kingová tu stvárnila matku hlavnej predstaviteľky. Kingová (48) je okrem iných i držiteľkou jedného Zlatého glóbusu a troch cien Primetime Emmy Award.

Film v cudzom jazyku

Oscara v kategórii film v cudzom jazyku získala v noci na pondelok čiernobiela mexická dráma Roma. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Film sa odohráva na začiatku 70. rokov 20. storočia a je čiastočne autobiografickým opisom výchovy režiséra a scenáristu tohto filmu Alfonsa Cuaróna na predmestí Colonia Roma metropoly Mexiko.

Snímka zachytáva život spolubývajúcej ženy v rodine z mexickej strednej triedy. Ide o portrét domácich konfliktov a spoločenskej hierarchie v politickom chaose 70. rokov. Cuarón získal na galavečeri Oscara v kategórii kamera. Roma získala na 91. ročníku udeľovania Oscarov celkovo desať nominácií vrátane kategórií réžia a najlepší film.

Prehľad víťaziek a víťazov 91. ročníka udeľovania Oscarov:

Najlepší film: Zelená kniha - Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Rami Malek - Bohemian Rhapsody
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali - Zelená kniha
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Olivia Colman - Favoritka
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Regina King - If Beale Street Could Talk
Réžia: Alfonso Cuarón - Roma
Adaptovaný scenár: BlacKkKlansman - Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee
Pôvodný scenár: Zelená kniha - Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
Najlepší cudzojazyčný film: Roma (Mexiko)
Najlepší dokumentárny film: Free Solo - Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
Animovaný film: Spider-Man: Paralelné svety - Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Shallow (Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt) - z filmu Zrodila sa hviezda
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Čierny panter - Ludwig Göransson
Kamera: Alfonso Cuarón - Roma
Kostýmy: Ruth E. Carter - Čierny panter
Masky: Vice - Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Strih: Bohemian Rhapsody - John Ottman
Výprava: Čierny panter - Hannah Beachler a Jay Hart
Strih zvuku: Bohemian Rhapsody - John Warhurst, Nina Hartstone
Mix zvuku: Bohemian Rhapsody - Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Vizuálne efekty: Prvý človek - Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Najlepší krátky animovaný film: Bao - Domee Shi, Becky Neiman-Cobb
Najlepší hraný krátky film: Skin - Guy Nattiv, Jaime Ray Newman
Najlepší krátky dokumentárny film: Period. End of Sentence. - Rayka Zehtabchi, Melissa Berton


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články