Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Filmový svet v slzách: Zomrela hollywoodska hviezda, idol žien z filmu Hriešne noci

Burt Reynolds
Burt Reynolds
Zdroj: SITA
06.09.2018 21:59

MIAMI - Vo veku 82 rokov zomrel na Floride na infarkt americký herec Burt Reynolds. Bol hviezdou v celej sérii filmov zo 70. rokov 20. storočia, vrátane snímok Poliš a Bandita či Vyslobodenie. Vo štvrtok o tom informoval portál britskej spravodajskej stanice BBC.


Idol žien, vtipný človek a herec nominovaný na Oscara za rolu vo filme Hriešne noci skonal podľa magazínu US Weekly v nemocnici na Floride, obkolesený rodinou. Reynolds, známy svojimi kaskadérskymi schopnosťami aj typickými pestovanými fúzikmi, podstúpil v roku 2010 chirurgický zákrok, pri ktorom mu voperovali bypass. Po Reynoldsovi zostal syn Quinton. Agent legendárneho herca Todd Eisner povedal pre americkú televíznu stanicu NBC News, že jeho smrť je "zdrvujúca".

Burt Reynolds patril k najúspešnejším americkým hercom

Burt Reynolds sa narodil 11. februára 1936 v mestečku Waycross v americkom štáte Georgia. Jeho predkovia z matkinej strany majú taliansky, ale aj indiánsky pôvod. Vyrastal v Palm Beach, kde jeho otec pôsobil ako šerif. Vďaka športovému štipendiu začal študovať ako štrnásťročný na Florida State University. Bol úspešným hráčom amerického futbalu, hral za klub Baltimore Colts. Pre zranenie, ktoré utrpel pri autohavárii, však musel ukončiť profesionálnu kariéru.

Ešte skôr, než dosiahol dvadsať rokov, odišiel do New Yorku, kde si privyrábal umývaním riadu, ale tiež ako vyhadzovač či kaskadér v televízii, zároveň sa však začínal priúčať herectvu. Začínal sa objavovať v televíznych seriáloch, prvým bol Gunsmoke (Dym z hlavne, 1955), prichádzali tiež menšie filmové úlohy napríklad vo filmoch Navajo Joe alebo Sto pušiek. Spočiatku hrával banditov alebo indiánskych miešancov.

Nasledovali seriály Riečna loď (1959) či Hawk (1966). Dôležitý bol pre jeho hereckú kariéru rok 1972, kedy si zahral malú komediálnu rolu vo filme Woodyho Allena Všetko, čo ste chceli vedieť o sexe a báli ste sa opýtať. Presadil sa však najmä rolou sebavedomého dobrodruha Lewisa Medlocka v psychothrilleri Vyslobodenie. Svoju dobrú fyzickú kondíciu a kaskadérske skúsenosti využíval najmä v komédiách a akčných filmoch.

Ako vodič kamiónu s prezývkou Bandita zažiaril vo filme Poliš a bandita (1977), v tom istom roku si zahral aj hráča amerického futbalu v romantickej komédii Napoly drsňák. Vo filme Hooper (1978) stvárnil starnúceho hollywoodskeho kaskadéra. Divácky úspešná bola romantická komédia s názvom Začať znovu (1979), ktorú nakrútil režisér Alan J. Pakula.

Postupne sa vypracoval medzi komerčne najúspešnejších amerických hercov a začal sa venovať aj réžii a produkcii. Prvými filmami, ktoré režíroval, boli snímky Gator (1976), Koniec (1978) a Sharkyho mašina (1981), v ktorých však hral aj hlavné postavy. Na Floride si otvoril vlastné divadlo aj školu pre chudobných študentov herectva (Burt Reynolds Institute for Theatre). Nasledovali snímky Najlepší priatelia (1982) či Posledný svedok (1989). Sám seba ako množstvo iných hollywoodskych hercov stvárnil vo filme Hráč (1992) v réžii Roberta Altmana.

Cenu Emmy za rok 1991 mu vyniesol seriál Mestečko Evening Shade. Za úlohu vo filme Hriešne noci (1997) získal Zlatý Globus a ocenenie za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe. Preslávil ho aj seriál Volajú ma Earl nakrúcaný po roku 2006, objavil sa aj v Aktoch X. Venoval sa tiež moderovaniu televíznych programov.

Niekoľkokrát bol nominovaný na Oscara. Napísal autobiografickú knihu Môj život, ktorá dostala prestížnu cenu Children at Heart Award. Získanú odmenu venoval na pomoc deťom v Černobyle. V rokoch 1963-1966 bol ženatý s britskou herečkou Judy Carneovou, v rokoch 1988-1993 bola jeho manželkou herečka Loni Andersonová, napokon sa jeho partnerkou stala Pam Sealsová. Už niekoľko rokov ho sužovali problémy so srdcom a zomrel na srdcový záchvat na Floride.


Galéria

Burt Reynolds Burt Reynolds Burt Reynolds Burt Reynolds Burt Reynolds Burt Reynolds Burt Reynolds

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články