Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

AKTUÁLNE Tragická správa: Zomrel herec Štefan Kožka!

Štefan Kožka Zobraziť galériu (2)
Štefan Kožka

BRATISLAVA - V pondelok večer sa v kruhoch slovenského šoubiznisu začala šíriť tragická správa. Podľa aktuálnych informácií zomrel herec Štefan Kožka (66)!

Túto informáciu sme sa dozvedeli rovno od niekoľkých zdrojov, medzi nimi i od jedného z hereckých kolegov. „Je to pravda, vieme o tom už v okruhu kolegov,” dozvedeli sme sa. Telo zosnulého umelca mal doma objaviť sused. 

Príčina úmrtia známa nie je, podľa informácii Topky.sk však herec mal zdravotné problémy so srdcom a takisto bol vraj pozitívny na koronavírus. Pokúšali sme sa skontaktovať aj s jeho bývalou manželkou, herečkou Zuzanou Skopálovou, dovolať sme sa jej však nevedeli. Správu budeme aktualizovať. 

Rodine a blízkym zosnulého herca vyjadrujeme úprimnú sústrasť. 

Správu o úmrtí Štefana Kožku pre Topky potvrdil jeden z jeho kolegov
Zobraziť galériu (2)
Správu o úmrtí Štefana Kožku pre Topky potvrdil jeden z jeho kolegov  (Zdroj: TV MARKÍZA)

Štefan Kožka sa narodil 11. augusta 1954 v Trenčíne ako najmladší z troch detí. Herecká profesia ho lákala už od základnej školy, kde chodil do dramatického súboru. Neskôr sa s rodičmi presťahoval do Bratislavy.

Po skončení štúdia herectva na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) sa v roku 1977 stal členom Divadla pre deti a mládež v Trnave. Počas jedenástich sezón vytvoril množstvo pozoruhodných postáv. "Tam sme urobili najkrajšie veci a dokonca sme donútili aj bratislavskú smotánku chodiť na premiéry do Trnavy," spomínal kedysi herec.

Odtiaľ Štefan Kožka prešiel do Poetického súboru v Bratislave, kde sa zoznámil so svojou partnerkou Zuzanou Skopálovou. Súbor sa neskôr zlúčil s divadlom Nová Scéna. Na divadelných doskách účinkoval herec v desiatkach inscenácii. V pôvodnom slovenskom muzikáli Mata Hari (2013) sa predstavil v úlohe manžela exotickej tanečnice Rudolfa McLouda, v komediálnej hre Figaro sem, Figaro tam (2011) si zahral grófa Almavivu a v známom muzikáli Fidlikant na streche (2007) alternoval hlavnú postavu s hercom Mariánom Slovákom.

Diváci mohli Štefana Kožku vidieť tiež v divadelnej kriminálnej komédii Šialené nožničky (2010), v hre Ešte jeden do partie (2010) alebo v pôvodnom slovenskom muzikáli František z Assisi (2010).

Ako režisér pracoval umelec na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013), alebo HairSpray (2014).

Okrem pôsobenia v divadle Nová scéna účinkoval v mnohých televíznych a filmových projektoch. V seriáli Nepokojná láska si zahral už v roku 1975, účinkoval v Tisícročnej včele (1983), v šesťdielnom televíznom filme Alžbetin dvor (1986) či v muzikáli Fontána pre Zuzanu 2 (1993).

K jeho ďalším filmom patria napríklad dráma Zurvalec (1993), Herodes a Herodias (1996), rozprávka Zlatý hlas (2004) alebo študentský film Otec (2009). V ostatných rokoch sa obsadzovaný herec objavil v populárnych seriáloch Záchranári (2003), Priateľky (2008), Odsúdené (2009), Ako som prežil (2009) a Pod povrchom (2012), Búrlivé víno (2012), Horná Dolná (2015). (Zdroj TASR)

Viac o téme: Štefan Kožka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu