Prešľapy v rozprávke Tři oříšky pro Popelku: Smradľavý sneh, opitý herec aj smutné osudy hviezd! | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Prešľapy v rozprávke Tři oříšky pro Popelku: Smradľavý sneh, opitý herec aj smutné osudy hviezd!

Rozprávka Tři oříšky pro Popelku skrýva aj po rokoch množstvo pikošiek.
Rozprávka Tři oříšky pro Popelku skrýva aj po rokoch množstvo pikošiek.
25.12.2014 22:00

BRATISLAVA - Neodmysliteľná súčasť Vianoc! Presne takto väčšina z nás vníma kultovú rozprávku Tři oříšky pro Popelku. Príbeh o krásnej sirote a vznešenom princovi, ktorých čistá láska zvíťazí nad všetkým zlom, už určite poznáte spamäti aj vy. No hoci si myslíte, že film máte naštudovaný do posledného detailu, stále sa nájdu pikošky, ktoré vás na ňom prekvapia. Okrem toho sa dozviete, ako po rokoch vyzerajú filmové miesta, kde sa dej odohrával. A zistíte aj to, aké osudy postihli hercov.


Rozprávka Tři oříšky pro Popelku vznikla pred dlhými štyridsiatimi rokmi a odvtedy sa jej podarilo získať množstvo ocenení. Pýši sa dokonca aj titulom Najobľúbenejšia rozprávka storočia. Veď každoročne si ju pozrú desaťtisíce divákov po celom svete. 

Slováci si ju mohli vychutnať včera večer na televíznych obrazovkách Markízy. My vám teraz prinášame všetky zaujímavosti a pikošky z filmu. 

Obytnú časť statku, na ktorom bývala Popoluška, predstavovala aj táto murovaná stena. Zaujímavosťou však je, že drevená veranda, na ktorej sa Macocha s dcérami chystali na príjazd kráľa, bola postavená iba kvôli natáčaniu rozprávky.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

Stodola, v ktorej sa natáčali scény s Rozárkou, bola pred rokmi zbúraná. Približne na rovnakom mieste dnes stojí nová chatka.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

V čase natáčania filmu slúžila táto miestnosť naozaj ako stajňa. Pred časom však boli priestory zrekonštruované. Dnes sú tu výstavné priestory hradu Švihov.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

Zámok, v ktorom žili princ a kráľovná s kráľom, sa v skutočnosti nachádza v nemeckom Sasku, neďaleko Drážďan.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

Zaujímavosťou je, že vstupná brána do hradného nádvoria bola tiež len filmovou kulisou. Skutočný vstup sa nachádza o pár metrov vľavo.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

Miesto, kde sa natáčala scéna, v ktorej preceptor zabavuje princovým kamarátom kuše, sa za 40 rokov takmer nezmenilo.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

Ani schodisko, pri ktorom sa Popoluška pýtala svojho koňa Juráška, či má ísť na ples, sa za takú dlhú dobu vôbec nezmenilo.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: filmovamista.cz

► Pri natáčaní rozprávky sa používali kamery, ktoré sa museli ručne zaostrovať. Predstaviteľ princa Pavel Trávníček bol preto v scéne, kde tancuje s Popoluškou na bále a točí sa dokola, priviazaný ku kamere. 

► Predstaviteľ princa Pavel Trávníček bol vraj po celý čas natáčania nevyspatý. To sa potom prejavovalo tak, že herec na každom možno mieste zaspával. Dokonca aj na koni. 

► Zatiaľ čo v Česku bola snehová kalamita a v bielej nádielke zapadali nielen ľudia, ale aj kone, v Nemecku mali zas opačný problém - sneh tam nebol žiaden. Preto musel byť na miesto natáčania privezený umelý, ktorý pochádzal z rybích konzervární a príšerne zapáchal. 

Herec Vladimír Menšík narobil režisérovi rozprávky Václavovi Vorlíčkovi veľké starosti. Na natáčanie vraj chodil pravidelne opitý. Namol bol aj v scéne, keď princ uhádne Popoluškinu hádanku. Preto v záberoch len stojí a nič nehovorí.
Prešľapy v rozprávke Tři

► Herec Jan Libíček, ktorý v rozprávke stvárnil preceptora, sa počas natáčania rozprávky sťažoval na kožuch. Ten bol totiž tak ťažký, že kvôli nemu dokonca niekoľkokrát spadol. 

► Predstaviteľku filmovej Popolušky Libušu Šafránkovú tento rok trápia veľké zdravotné problémy. Lekári jej zistili nádor na pľúcach a bohužiaľ sa potvrdilo, že ide o vážny rakovinotvorný typ. 

40 rokov sa na rozprávke Tři oříšky pro Popelku poriadne odzrkadlilo - neostré zábery, sneh s ružovým nádychom, či Libuše Šafránková s nezdravou zelenkavou farbou. To je však už minulosťou! Česká televízia nechala film počítačovo vylepšiť a dnes vyzerá Popoluška ako nová.
Prešľapy v rozprávke Tři

► Scenár rozprávky vznikol spojením dvoch diel od Boženy Němcovej. Pôvodná Popoluška pripomínala chvíľkami horor a vlastne žiadne tri oriešky tam spomínané nie sú. Tie si scenárista požičal z rozprávky O troch sestrách, kde bola Popoluška skôr utiahnutá a nevýrazná. 

► Scenárista František Pavlíček v titulkoch rozprávky nie je uvádzaný. Bol v tom čase zakázaným autorom. Po dohode sa pod scenár podpísala Bohumila Zelenková, ktorá ale tantiémy za vysielanie dávala Pavlíčkovi. 

► Práva na vysielanie rozprávky podpísalo 55 krajín. Každý rok sa vysiela aj v Spojených Arabských Emirátoch a severských krajinách. 

► Pre rozprávku bolo vytvorených dokopy 80 kostýmov. 

► Aby sova Rozárka žmúrila očami aj cez deň, musel ju režisér štuchať do zadku steblom slamy. 

► Popoluška počas nakrúcania vystriedala celkovo 3 kone. Jeden Jurášek sa používal v stajni, ďalší pri scénach v lese, tretí počas natáčania v Nemecku. 

Televízia Markíza podobne ako po minulé roky, aj tentokrát priniesla slovenským divákom tradičné vianočné filmy a rozprávky. V tejto súvislosti vznikol nápad urobiť z hlavných predstaviteľov seriálov Búrlivé víno a Chlapi neplačú rozprávkové postavy. Juraj Loj a Nela Pocisková sa tak ocitli v úlohe princa a Popolušky.
Markizákcke hviezdy rozprávkovými hrdinami.

► Aj predstaviteľ princa Pavel Trávníček sa v uplynulom roku trápil kvôli zdraviu. Herec sa musel podrobiť náročnej operácii na urológii a jeho stav bol po zákroku naozaj vážny. 

Takto sa za roky zmenil Pavel Trávníček.
Prešľapy v rozprávke Tři

► O úlohu princa bol mimoriadne veľký záujem. Konkurzu sa zúčastnili stovky hercov. Pavel Trávníček vraj režiséra zaujal preto, lebo sa podobal na lámača ženských sŕdc Alaina Delona. 

► Pavel Trávníček musel byť v rozprávke predabovaný iným hercom. Mal totiž výrazný moravský prízvuk. Paradoxom je, že v súčasnosti patrí Trávníček medzi hviezdy českého dabingu. 

► Počas natáčania na Šumave zapadol princov kôň do zasneženej jamy tak, že mu boli vidno len oči. 

► Trávníček sa pri scéne, kde princ beží za Popoluškou zo zámku, celkom zapotil. Kvôli silnému vetru ju opakovali asi 50-krát. 

► Mimoriadne obľúbenou scénkou z rozprávky je tanec princa s princeznou Droběnou, ktorú stvárnila Helena Růžičkova. Moment, keď Trávníčka chytila pod pazuchu, v scenári vôbec nebol. „Spoločne s režisérom sa dohodli bez toho, aby som o tom vedel. Spýtal sa jej, či by ma udržala. Ja som bol vtedy mladý štíhly chlapec, takže povedala: ‚Ako prd!‛. No a potom sme tancovali, tancovali a zrazu ma z ničoho nič niesla. To som naozaj nečakal,“ zaspomínal si v rozhovore pre blesk.cz Popoluškin princ. 

VIDEO: Tanec Droběny s princom. 

► Popolušku mala pôvodne hrať úplne iná herečka, ktorá úlohu odmietla, lebo bola v pokročilom štádiu tehotenstva. 

► Režisér Václav Vorlíček nakoniec obsadil do úlohy Popolušky herečku Libušu Šafránkovú, s ktorou spolupracoval na viacerých dielach. Len nedávno prezradil, že práca s ňou bola občas komplikovaná. Herečka bola vraj pri propagácii filmu nespoľahlivá a zvykla sa vyhovárať na vymyslené úmrtia v rodine. 

► Legendárna Popoluškina črievička bola vyrobená v troch rôznych veľkostiach, aby na obraze dokonale vynikla. 

► Popoluška a princ sa vo filme ani raz nepobozkali.

► Snehovú guľu do princa nehodila Libuše Šafránková, ale režisér. 

► Popoluška kušou nezastrelila živého jastraba. Vták bol už mŕtvy. Predtým ho len vytiahli z mrazničky. 

Takto sa predstaviteľka Popolušky Libuše Šafránková po rokoch zmenila.
Prešľapy v rozprávke Tři
Zdroj: profimedia.sk/Filmové studio Barrandov / DEFA

► Predstaviteľka macochy Carola Craunbock bola Nemka. Pochádzala ale z dedinky pri Plzni a študovala v Karlových Varoch. Počas natáčania nikto zo štábu netušil, že rozumie česky, hovorila len nemecky. Prezradila to až v závere natáčania, keď ju líčili maskérky. Zomrela ako 54-ročná, iba 5 rokov po nakrútení filmu

Kráľovnú si v rozprávke zahrala nemecká herečka Karin Lesch, ktorá pôsobila najmä v divadle. Išlo o jej prvú a zároveň poslednú filmovú úlohu. Po smrti manžela sa uzavrela do seba. Kráľa stvárnil taktiež Nemec - Rolf Hoppe, ktorý v Drážďanoch postavil vlastné divadlo.
Prešľapy v rozprávke Tři

Jan Drbohlav, ktorý stvárnil princovho kamaráta Vítka (vľavo), mal neľahký životný osud. Trápila ho silá cukrovka, kvôli ktorej postupne oslepol. Zomrel ako 37-ročný na zlyhanie pečene. Vítězslav Jandák (vpravo) sa herectvu postupne prestal venovať a vstúpil do politiky. V minulosti bol dokonca českým ministrom kultúry.
Prešľapy v rozprávke Tři

V zábere, kde Vladimír Menšík v sade píli drevo, je vidno stĺp s elektrickým vedením.
Prešľapy v rozprávke Tři

Predstaviteľka Dory - Dana Hlaváčová, bola počas nakrúcania v šiestom mesiaci tehotenstva. Pri scéne, keď padol kočiar do ľadovej vody, ju preto zastúpila kaskadérka.
Prešľapy v rozprávke Tři

Televízne tipy na vianočné sviatky nájdete na stránke telkac.sk.

Viac filmových miest, kde sa rozprávka nakrúcala, nájdete na stránke filmovamista.cz.

VIDEO: Zostrih z rozprávky Tři oříšky pro Popelku

Patrí rozprávky Tři oříšky pro Popelku k vašim obľúbeným?

7 % nie
áno 93 %

Hlasovalo: 7130Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk
FOTO: Filmové studio Barrandov/DEFA, profimedia.sk,TV Markíza

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články