Zomrel herec Jozef Dóczy (†83): Skonal neskoro v noci! | Topky.sk

Štvrtok, 21. marec 2019. Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik.

Zomrel herec Jozef Dóczy (†83): Skonal neskoro v noci!

Jozef Dóczy
Jozef Dóczy
22.01.2013 10:50

NITRA – Vo veku 83 rokov zomrel dlhoročný herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Jozef Dóczy. Jedna z najvýraznejších hereckých osobností v histórii nitrianskeho divadla odišla do hereckého neba v neskorých nočných hodinách v pondelok 21. januára.


 „Na Ďoďa budeme spomínať ako na skvelého človeka, kolegu, priateľa, otca, syna, deda. Srdcom bol pravý Nitrančan, srdečný hostiteľ, láskyplný vinohradník, gurmán života. Šíriteľ dobrej nálady, pozitívnej energie, humoru a vtipu. Nielen na doskách, ktoré znamenajú svet, ale v celom svojom bezprostrednom okolí, v konaní a spontánnom  správaní sa. Oddaný a pokorný služobník bohyne Thálie. Čelný reprezentant  veľkej a dnes už možno povedať aj zlatej generácie slovenských hercov, pre ktorých divadlo bolo všetkým,“ spomínajú na Dóczyho jeho kolegovia z nitrianskeho divadla.

Jozef Dóczy sa narodil 19. novembra 1929. Nitriansky rodák, pôvodným povolaním obchodník,  pôsobil ako člen umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara od roku 1955. V meste pod Zoborom prežil celý svoj osobný aj profesionálny život. Do sŕdc miliónov divákov sa zapísal predovšetkým ako komik.  Na divadelnom javisku sa prvýkrát predstavil ako člen ochotníckeho krúžku tovarišov.

Jeho talent a nezameniteľný herecký prejav si všimli aj režiséri profesionálnych divadiel, angažmán vo svojom súbore mu ponúkol Andrej Bagar. Počas vyše polstoročia vytvoril v Nitre viac ako 170 postáv. Tou poslednou na javisku Divadla Andreja Bagara bola postava Firsa v Čechovovom Višňovom sade.

V herectve Jozefa Dóczyho sa striedali polohy komické so smutno-smiešnymi, groteskné s vážnymi. Účinkoval aj vo vyše 120 filmoch, televíznych filmoch a inscenáciách, v zábavných programoch. Diváci si ho obľúbili v populárnom Svákovi Raganovi alebo vo filmovej verzii Adama Šangalu. Slovenský herec je držiteľom ocenenia Zaslúžilý umelec i Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo (2001), Ceny mesta Nitry za celoživotný prínos a výrazný rozvoj divadelného i filmového umenia a Radu Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti umenia, osobitne divadelného (2010).

FOTO: Divadlo Andreja Bagara v Nitre smúti za hercom Jozefom Dóczym. Pred budovou visí čierna zastáva.
Zomrel herec Jozef Dóczy

VIDEO: Jozef Dóczy vo filme Adam Šangala.


Galéria

Jozef Dóczy FOTO: Divadlo Andreja Bagara Nitrianske divadlo bolo pre V tomto paneláku býval Jozef Dóczy býval v Jozef Dóczy Jozef Dóczy získal počas Jozef Dóczy pôsobil dlhé

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Ján Zemiar, TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články