°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Kiskova strana Za ľudí chce vytvoriť koalíciu s PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: Topky/Maarty
19.11.2019 15:40

BRATISLAVA - Strana Za ľudí navrhuje vytvoriť koalíciu so stranami a hnutiami PS-Spolu, SaS, KDH a OĽaNO nazvanú Blok zmeny. Strana uviedla, že stále rokuje o jej vytvorení. Exprezident a predseda Za ľudí Andrej Kiska absolvoval za posledný týždeň niekoľko stretnutí so všetkými demokratickými opozičnými stranami.


"Zodpovedné a uveriteľné koalície pre ľudí sú len, ak sa spájajú hodnotovo a programovo blízke strany, napríklad liberálne alebo konzervatívne, alebo veľká koalícia, ktorá by zaručila, že pod päť percent neprepadnú žiadne strany, ktoré sú na jej hranici," uviedla Za ľudí.

SaS je pripravená ísť do zmysluplnej koalície s "nespochybniteľným lídrom". "Ja osobne takéto ambície nemám. Rokovania prebiehajú, ale k dátumom, miestam a zúčastneným osobám a najmä obsahu sa vyjadrovať nebudem," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Sulík ešte minulý týždeň zdôrazňoval, že SaS pôjde do volieb samostatne. Informoval zároveň o tom, že strana sa pridá k dohode o neútočení, ktorú podpísali mimoparlamentné KDH, koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu a ku ktorej sa pridala aj neparlamentná strana Za ľudí.

Za ľudí tvrdí, že ak niektorá z opozičných strán ostane mimo Bloku zmeny, je ohrozená jej účasť v parlamente. Podotkla tiež, že opozícii môžu potom chýbať hlasy na vytvorenie vládnej koalície. Voľby do národnej rady budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články